Milica Zelenović / Dejstvo sile u skulptorskoj formi
Otvaranje: Ponedeljak, 14. oktobar 2019, 20 časova
(14 – 25. oktobar 2019.)
U ponedeljak, 14. oktobra, u 20 časova, u Galeriji SULUV biće otvorena izložba skulptura Dejstvo sile u skulptorskoj formi Milice Zelenović. Izložba će trajati do 25. oktobra 2019. godine.
Osnovno polazište mog istraživanja jeste odnos ideje i procesa realizacije skulpture u materijalu. To postavlja problem odnosa početne ideje i krajnje skulptorske forme: Istraživala sam osobine različitih materijala na koje sam delovala silom kako bih izazvala njihove deformacije. Pritiskanjem i sabijanjem na materijal poostaje vidljiva priroda materijala, čime ispitujem svojstva plastičnosti i elastičnosti. Skulpturu u ovom radu posmatram u proširenom polju, kao instalaciju, odnosno grupaciju promenljivih dimenzija. Moj rad ima zadatak da artikuliše upravo ove procese delovanja na materijal, kako fizičke tako i vremenske i da ih prezentuje kroz skulptorsku formu. Naravno, sam pravac istraživanja jeste da se prirodni sastav materijala, prilagodi jednom uslovno rečeno grubom delovanju, gužvanju i pritiskanju, a da se pri tom postavi u određeni kompozicioni okvir.
Autorka
BIOGRAFIJA
Rođena je 1991. u Novom Sadu. Diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odsek vajarstvo u klasi profesora Mladena Marinkova. U toku osnovnih studija učestvovala je na više grupnih izložbi i projekata. Diplomirala je 2014. godine. Iste godine upisala je master studije koje pohađa na Univerzitetu u Ljubljani, Akademija umetnosti i oblikovanja, odsek kiparstvo, primljena kao stipendista Tempus fondacije, u okviru programa studenata pod pokroviteljstvom Evropske Unije- Erasmus Mundus/ Basileus, pod mentorstvom profesora Matjaža Počivavšeka. U toku studija u Ljubljani učestvovala je na više umetničkih radionica. Master rad, pod nazivom Zgužvana forma/ Zbijeni prikaz prostornog oblika, odbranila je 2018 godine, pod mentorstvom prof. Mirjane Blagojev. Trenutno je student na Specijalističkim akademskim studijama/Skulptura u terakoti, na Akademiji umetnosti Novi Sad. Živi i radi u Temerinu.
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja
SULUV RECENZIJA
Slavica Popov
Izgužvano društvo
Skulptura je oduvek svojom trodimenzionalnošću ostavljala poseban utisak i doživljaj na posmatrača. Početkom šeste decenije 20. veka ona se udaljila od prezentacije stvarnosti, forma se oslobađa i kroz nju se transponuju oblici kroz koje se osećaju misli, emocije i stavovi stvaraoca. Bez namere da sugeriše figurativnost plastičnom strukturom Milica Zelenović stvara skulpture od različitih materijala metala, žice, papira, terakote. Iako odlike materijala diktiraju osobinu forme u njenim radovima se to ne dešava. Različitim procesima ona deluje na materijale da bi dobila uvek iznova sličnu sabijenu i izgužvanu formu stvarajući tako jaz između našeg poimanja materijala i njegove manifestacije u njenim skulpturama. Njene skulpture proizvode efekat koji se sastoji od zamene suprotnih senzacija – ono što je čvrsto postaje meko i obrnuto. Skulptorska masa se transformiše od jednog do drugog rada i u sebi nosi suprotstvaljene krhkost i monumentalnost, gibljivost i stabilnost. Kroz ovaj proces delovanja različitih tehnika, pa i samih vremenskih uslova na materijale ispituju se i krajnje granice koje nam njihova priroda često na prvi pogled ne otkriva.
Kroz zgužvane i sabijene forme umetnica sagledava i plastično materijalizuje savremeno potrošačko društvo u kom hiperprodukcija dovodi do gomilanja raznovrsnih predmeta za koje je na ovoj planeti sve manje mesta. U vremenu kada ubrzani razvoj tehnologije utiče i na razvoj društva, sve postaje dostupno pa stoga sve više trošimo materijalna dobra, usluge ali i iskustva, sabijamo ih i čuvamo. Hranimo se uverenjem da nam određeni predmet može dati značenje i tako dozvoljavamo da se stvore veštačke potrebe koje dovode do gomilanja stvari koje zatim odbacujemo. Kao što sve staro gužvamo i odbacujemo, jer uvek iznova se pojavljuje nešto novo, tako i stara, izborana lica nisu prihvatljiva u različitim industrijama stvarajući pritisak, naročito na žene, da uprkos neminovnim prirodnim procesima prikrivaju, zatežu i ispravljaju bore pomerajući iz dana u dan granice mogućnosti farmaceutske industrije i estetske hirurgije.
Skulpture Milice Zelenović prezentuju našu realnost i predstavljaju kritiku društva, a na nama je da razmislimo i pronađemo modele delovanja kako bi ono bilo bolje, naučimo da se nosimo sa pritiscima da nas ne bi smrvili i pažljivo i odgovorno odaberemo granice koje treba pomerati a koje podvući. Ako je forma izgužvana ne znači da takav mora biti i sadržaj.