Milica Dukić / AKO BISMO SVI STAVILI MASKE…
Otvaranje: 24. decembar u 19:00 časova
(24.12.2018 – 11.01.2018)
OPIS
Milica Dukić / AKO BISMO SVI STAVILI MASKE…
Pozivamo Vas na otvaranje izložbe slika Milice Dukić pod nazivom Ako bismo svi stavili maske… u ponedeljak, 24. decembra 2018, u 19 časova, u Galeriji SULUV. Na izložbi će biti prikazani radovi za koje je Milica nagrađena za pristupačno umetničko delo, na konkursu Inkluzivna galerija.
Konkurs Inkluzivna galerija pokrenula je Škola za osnovno i srednje obrazovanje Milan Petrović, sa željom da Novosađanima približi koncept umetnosti za sve i da inkluziju proširi i na područje umetnosti.
Konkurs je bio namenjen pre svega mladim, neafirmisanim umetnicima, studentima umetničkih fakulteta ali i svim drugim umetnicima koji teže da razmišljaju van kutije i koji su senzibilni za različitost i potrebe osoba sa invaliditetom.
Inspirisana zadatkom, Milica kroz izložbu Ako bismo svi stavili maske… navodi na razmišljanje o jednakosti:
„Iza portretisanih maskiranih lica kriju se korisnici Radnog centra Škole Milan Petrović. Fotografije su nastale pre nekoliko godina, tokom jedne novogodišnje proslave, u vreme kada sam volonterski sarađivala s njima. Ideja da se slični radovi realizuju postoji od tada, i zahvaljujući Konkursu Inkluzivna galerija, nastavila sam da istražujem – po prvi put koristim svetlosne kutije kao novo polje za dalje istraživanje mogućnosti slike, njenog sagledavanja ujedno sa obe strane, sa lica i sa naličja.
Tehnika kojom sam do sada izrađivala svoje radove predstavlja kombinaciju dva različita medija – fotografije i veza. Ovaj put dodajem i svetlo. Rad na površini – vez – je sam po sebi taktilan i može se dodirnuti i osetiti pod prstima. Slike će biti postavljene na visinu koja je adekvatna i osobama u kolicima, dok će zamračena atmosfera tokom otvaranja izložbe ukazati na probleme sa kojima se suočavaju slabovidi.
Pozivam sve zainteresovane posetioce da na otvaranje izložbe ponesu svoje maske, da ih sami kreiraju ili pozajme i da to veče učine još zanimljivijim.
Zahvaljujem se na pomoći pri realizaciji radova: Tijani Budošan, Denisu Žarkih, Vladimiru Iliću, kao i polaznicima radionice Kreiranja maski, korisnicima Radnog centra: Jeleni Damjanović, Milici Lukić, Snežani Kolarić, Eufemiji Grgurović, Mihajlu Petroviću, Marku Rošulovu. “
Autorka
BIOGRAFIJA
Milica Dukić (Kraljevo,1989)
Diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu na osnovnim i master studijama slikarstva, kao i na master studijama crtanja 2014. i 2016. godine. Tokom studija postaje članica SULUV-a, kao i deo tima galerije Šok Zadruge. Takođe, povremeno volontira pri radnom centru ŠOSO ,,Milan Petrović“. Do sada ostvarila je 13 samostalnih izložbi i učestvovala na više od 60 grupnih umetničkih projekata u zemlji i inostranstvu. Više puta je nagrađivana. Poslednjih 14 meseci boravila je u inostranstvu kao umetnica na rezidenciji u Švajcarskoj i Grčkoj. Trenutno živi i radi u Novom Sadu. Umetnički portfolio: milicadukic.wordpress.com
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja
SULUV RECENZIJA
Izložbom u Galeriji SULUV, Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“ otvara dijalog o tome šta bi inkluzivna galerija mogla i trebalo da bude. Zapažena po saradnji sa savremenim umetničkim kolektivima, pojedincima i praksama (kroz raniju saradnju sa Art klinikom, preko aktivnog učešća na konkursima Ministarstva kulture za otkup radova…), Škola pokazuje jedan visok nivo profesionalnosti kada je u pitanju angažovanje savremene umetnosti u cilju ostvarivanja društvene jednakosti i interakcije. Sa druge strane, SULUV ovom saradnjom otvara prostor svoje galerije za jedan participativan model koji je naučan, koliko i umetnički. Udruženje time nastavlja svoju saradnju sa Školom, ali i nastavlja da programom bude senzibilno za društvena pitanja, što je ove godine već postiglo izložbom Trodimenzionalne slike Marije Jevtić, namenjenom slepim i slabovidim osobama, ali i svima onima koji bi da komuniciraju sa njima o vizuelnoj umetnosti. Inkluzivna galerija kao i izložba Trodimenzionalne slike postaje mesto dijaloga između različitih društvenih grupa koje su zapravo i različite kulture. U galeriji se te kulture susreću i komuniciraju, ostvarujući interkulturalnost na jednom novom nivou.
Sonja Jankov