Pomeraj u kôdu
1 - 9. septembar 2022. 20 časova
Kreativni distrikt, Bulevar Despota Stefana 5, Novi Sad
01. septembar, otvaranje u 20:00h – 01:00h
02 – 09. septembra radno vreme, 12:00 – 00:00h.
U četvrtak 1. septembra u 20 časova, u Kreativnom distriktu, Bulevar Despota Stefana 5 (5/1), Novi Sad, biće otvorena izložba u okviru projekta Pomeraj u kôdu, u organizaciji Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine.
Učesnici/ce:
Danilo Lalović, Helena Soldat, Darija Dragojlović, Gustav Jovanović, Ivana Vojnić Tunić, Jelena Karamarković, Stefan Bajić, Danica Jevđović, Konstantinos Petrović, Mila Stojanović, Minja Tomašević, Una Mladenović, Vladimir Janić
Projekat Pomeraj u kôdu baziran je na istraživanju slike digitalnih medija (nove ekranske slike i simulacije) u kojima su različiti prikazi na osnovu piksel i/ili vektorske slike. Tema u tehnološkom smislu je kôd koji u sadržaju emituje neku vrstu ne/uočljivog procesa (КOD-a), pokreta delovanja koje je na granici vidljivog, intuitivnog, doživljenog. Кôd, kao simbol, koji sugeriše na kretanje forme i oblika, zvuka, svetla, boje… kojim se omogućuje kretanje, akcija, interakcija, pretvaranje jednog oblika komunikacije u drugi. Različitim tehnološkim i medijskim procesima ovi pokreti su određeni, pozadinskim osvetljenjem, ekranskim prikazom, koloritom, šumom i sl. Projekat je koncipiran u istraživanju minimalnih pokreta (kretanja) unutar koda digitalnog zapisa. Istraživanje bi se baziralo kroz polje novo-medijskih umetničkih praksi, realizacijom izložbe sa akcentom na isticanje vizuelnih svojstva digitalnih procesa.
SULUV kroz program Novih umetničkih praksi i platforme SMIC. pokretna formarealizuje ovo istraživanje u saradnji sa Akademijom umetnosti Novi Sad u kojem su uključeni: autor i koordinator Goran Despotovski (SULUV i AUNS), Danica Bićanić (SULUV), Ana Vrtačnik, Bojan Noavaković i Vukašin Šoć (AUNS).
Istraživanje se odvija kroz timski rad autora, učenika u posmatranju, analizi i likovnim rešenjima percipiranih iz ekranske (digitalne) slike. Upravo ovaj sadržaj i opažanje treba da podstakne autore da se u svojim višemedijskim realizacijama, oslone na isticanje nevidljivih i vizibilnih svojstava digitalnog pokreta i sadržaja. Projekat predstavlja analizu postupaka kroz savremenu umetničku praksu, društveno sociološke aspekte i tehnologije.