Miroslava Raković / Back To Basics
27. jul - 7. avgust 2020.
U ponedeljak, 27. jula, u Galeriji SULUV biće postavljena izložba slika – Back To Basics – Miroslave Raković. Izložba će biti otvorena za posetioce do 7. avgusta 2020.
Pronalaženje savršene ravnoteže između oblika, boje, površine i strukture uvek je izazov i emocinalna borba. Samo postojanje ove energije čini mi se tako privlačnim u radu sa različitim medijima. Moj rad ima jaku vezu sa prirodom, tačnije inspiraciju pronalazim u njenim malim artefaktima ili detaljima, kao sto je stari ispucali zid ili neka druga površina na kojoj je vreme ostavilo svoj trag. Ovi otisci prirode pružaju mi bogati vizuelni rečnik predstavljajući segmente lične ikonografije, pomoću koje iskazujem vlastite emocije i duševna stanja, ugrađujući ih u svoje radove. Iz haotičnog gomilanja sopstvenih simbola, pokušala sam da izdvojim bitnog od nebitnog, redukujući svojevrsne supstrate sećanja u neke nove oblike i postavljajući njihove odnose u službu idejnog sloja celine.
Autorka
BIOGRAFIJA
Miroslava Raković je rođena 1955. godine u Novom Sadu. Srednju školu za dizajn Bogdan Šuput završila je u Novom Sadu. Osnovne akademske studije, odsek grafika, završila je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1981. godine, u klasi prof. Halila Tikveše. Do sada je izlagala na više samostalnih i kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je Zlatnog pera Beograda 2015. i Grand Prix Marco Biassoni za ilustraciju 2019. godine. Pored crteža i slika, izražava se i u medijima fotografije i instalacije. Članica je SULUV-a, živi i radi u Novom Sadu.
GALERIJA
SULUV RECENZIJA
Slavica Popov
Razlaganje i sastavljanje
Apstraktno slikarstvo se po Herbertu Ridu može podeliti na slikarstvo unapred određenih odnosa i slikarstvo unutrašnje potrebe stim da ne postoje jasne granice između njih, odnosno u svakoj postoje elementi one druge. Prva vrsta teži da u slici uspostavi ravnotežu oblika i boje, dok se druga vrsta bazira na intuitivnom tretmanu platna bojom. U slikarstvu Miroslave Raković upravo dolazi do preplitanja ove dve vrste apstraktnog slikarstva. Sa jedne strane ona promišlja odnose formi i boja gradeći ritam koji se ponavlja na slikama, dok sa druge strane sliku tretira kao ono što ona i jeste u ontološkom smislu, kao površinu platna gde oblici nisu definisani, prelaze jedni u druge i razlažu se.
Polazna tačka je evociranje stvarnosti kroz shvatanje i filozofiranje sveta koji je okružuje. Iako umetnica kaže da inspiraciju u svom radu pronalazi u prirodi njen rad se fokusira na vreme i prolaznost istog. Ona u prirodi ali i na civilizacijskim tvorevinama pronalazi tragove koji svedoče o nečijem postojanju kao i o postojanju određenih zakonitosti trajanja. Jasno čitljive prizore apstrahuje i prevodi u ličnu simboliku, a svoj umetnički izraz zasniva na subjektivnom poimanju stvarnosti koji interpretira stvarajući znakove koji otvaraju puteve da na ovaj način dođe do novih rezultata. Prateći intuitivne procese eksperimentisanjem razlaže i deformiše boju i formu, čime stvara ličnu simboliku i gradi kompleksan slikovni sistem. A opet svaki potez, forma i boja su duboko urezani u podsvesti umetnice koji ponavlja na slikama različitog formata kombinujući neslikarske i slikarske materijale, a elemente svojih slika analizira i doživljava kao predstave vlastitih emocija i stanja. Svoj stvaralački impuls koristi da materijalizuje stanje svog umetničkog bića a forme koje predstavlja konstituišu se na znakovnom nivou iako ti znaci nisu jasno čitljivi. Kao što danas u vremenu masovnog društva jedinka teško pronalazi čvrsto egzistencijalno uporište, tako i umetnica ne pokušava da ga nađe nego obraća pažnju na trenutnost postojanja i predstavlja čin individualne katarze pred realnošću. A trenutna realnost nas poziva da se vratimo osnovama, kao što sam naziv izložbe Back To Basics kaže, gde aludira na potrebu za razlaganjem i pronalaženjem osnovnih elemenata kako likovnih tako i onih koji čine naše biće u cilju ponovnog sastavljanja i daljeg postojanja na zdravim osnovoma.