ART ILI PAKT / PERFORMANS, PERFORMATIVNOST I DOKUMENT
Otvaranje: 19. novembar u 19:00 časova
(19. 11 – 1. 12. 2018)
K.A.T.
Multimedijalna platforma savremene ženske umetnosti, teorije i aktivizma
Novi Sad, 19. novembar – 1. decembar 2018.
Prostori održavanja programa: SULUV, Mali likovni salon KCNS, MSUV, Galerija Matice srpske, Skupština APV
Ovogodišnji program Multmedijalne platforme K.A.T, posvećen temi ART ili PAKT, održaće se, od 19. novembar do 1. decembra u Novom Sadu. Drugo izdanje K.A.T. platforme savremene ženske umetnosti, teorije i aktivizma predstaviće izložbu savremenih umetnica i umetničkih grupa različitih generacija koje u svom radu artikulišu pitanja političkog, ekonomskog, kulturološkog, javnog i privatnog položaja žena.
Feminizam kao politička ideologija osvojio je za ženu status političkog subjekta i pružio joj mogućnost učešća i odlučivanja u polju političkog. Ali feministička politika ne interveniše samo u polju politike u strogom smislu, nego je reorganizovala i različita područja znanja i teorijskog promišljanja. Ne manje bitno, ona je uzdrmala i redefinisala polje umetnosti. Od političkog i socijalnog pokreta, feminizam je prerastao u jednu teorijsku perspektivu koja sa svoje strane postaje referentno područje za produkciju i recepciju različitih umetničkih praksi.
Umetnost nadahnuta teorijom i praksom feminizma baštini njegov subverzivni potencijal i nalog da propituje i dovodi u pitanje važeće kanone i obrasce ponašanja, mišljenja i umetničkog delovanja, a time i aktuelne strukture moći koje ih propisuju i podržavaju. Otud je za tu umetnost dilema ART ili PAKT uvek aktuelna i sudbinska.
Izložba ART ili PAKT: performans, performativnost i dokument, čiji su autori Andrea Palašti (koncept izložbe) i Dejan Vasić (kustos) predstavlja radove umetnica i umetničkih grupa različitih generacija – Vlasta Delimar, Ivana Smiljanić, Olga Dimitrijević, Lana Čmajčanin, Danica Bićanić, Lala Raščić, Tanja Ostojić, Doplgenger i Femkanje.
U okviru programa K.A.T. platforme biće organizovana i konferencija Politike tela u savremenoj umetničkoj praksi, koju čine predavanja i dva tematska bloka Na granici umetnosti i politike i Žensko kulturno nasleđe – modeli čuvanja i prezentacije. Pored izložbe i konferencije u okviru programa biće organizovane i promocije knjiga: Milica Miletić Tomić- Pouke i polemike i Leksikon Tanja Ostojić, kao i razgovori sa umetnicama i radionice.
Multimedijalna platforma K.A.T. deo je projekta „Novi Sad – evropska prestonica kulture“.
Program K.A.T. 2018. finansijski su podržali: Fondacija 2021, Pokrajinski sekretarijat za kulturu javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, i Uprava za kulturu grada Novog Sada.
Podršku u realizaciji programa K.A.T. 2018. pružili su: SULUV, Mali likovni salon KCNS, MSUV, Galerija Matice srpske i Skupština APV.
*Za više informacija o programu možete kontaktirati urednice programa:
Vera Kopicl, 060/ 633 05 98 i Silvia Dražić, 063/ 317 337.
Performans, performativnost i dokument
Autori koncepta: Andrea Palašti i Dejan Vasić
Kustos: Dejan Vasić
Umetnice i autorke: Danica Bićanić, Ivana Smiljanić, Lana Čmajčanin, Lala Raščić, Olga Dimitrijević, Tanja Ostojić i Vlasta Delimar; umetničke grupe: Doplgenger (Isidora Ilić i Boško Prostran) i Femkanje (Bojana Knežević i Katarina Petrović).
Izložba „Performans, performativnost i dokument“ sastoji se od izložbe video i foto dokumentacije, performansa, delegiranih performansa, predavanje-performansa, i predstavlja umetnice i umetničke grupe čiji radovi na različite načine odražavaju i dovode u pitanje status ženskog identiteta, te ukazuju na razlike sopstvenog umetničkog iskustva. Njihove dominantne umetničke strategije su provokacija i subverzija postojećeg sveta umetnosti i društva iz rodne prespektive: (de)konstrukcije identiteta; pitanja seksualnosti i ljubavi; klasne i političke pozicije; odnosa državnih, administrativnih i ideoloških aparata prema političkim, ekonomskim i ratnim migracijama; uloge mita i njegove rekontekstualizacije u savremenom društvu; kulturne politike i uređivanja u domu i umetnosti; obećanja i realnih društvenih dometa participativne umetnosti; reprezentacije ženskog tela i uloge žene u socijalističkom društvu; solidarnost i žensko-ženski odnos; odnosa prema promenama društvenog uređenja tokom i nakon revolucije.
Kao centralno mesto izložbe postavili smo performans, koji podrazumeva upotrebu tela kao umetničkog sredstva izražavanja. Telo je tačka ukrštanja socijalnog uređenja i subjekta, predstavljenog u opoziciji spoljašnjeg (javnog i društvenog) i unutrašnjeg (intimnog i privatnog). Upravo telo kao simbol političkog govora i artikulacije erodira ovu opozitnost i oblikuje politiku oslobađanja. Naš stav je na liniji sa feminističkim pristupom da performativnost shvatamo kao otvaranje kritike ka sebi, koja bi bila rezultat direktnijeg kontakta sa publikom, izložbom kao reprezentacijom koja je putem diskurzivnih programa otvorena za medijaciju.
PROGRAM K.A.T. 2018.
Urednice programa: Silvia Dražić i Vera Kopicl
ART ili PAKT
19. novembar
Galerija SULUV (Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine), Mali likovni salon KCNS, ulica
Performans: Vlasta Delimar Pravo na orgazam iznad 60
* Performans se realizuje u toku dana u više navrata, i u više prostora, od galerije do ulice
Galerija SULUV
19:00 – Otvaranje izložbe: Performans, performativnost i dokument
Autori koncepta: Andrea Palašti i Dejan Vasić
Kustos: Dejan Vasić
U saradnji sa Verom Kopicl i Silviom Dražić
Umetnice i autorke: Danica Bićanić, Ivana Smiljanić, Lana Čmajčanin, Lala Raščić, Olga Dimitrijević, Tanja Ostojić, Vlasta Delimar.
Umetničke grupe: Doplgenger (Isidora Ilić i Boško Prostran) i Femkanje (Bojana Knežević i Katarina Petrović).
20.novembar
Galerija Matice srpske
Konferencija: Politike tela u savremenoj umetnosti vol.1
17:00 – Ivana Smiljanić, predstavljanje umetnice: Telo i performativnost u fotografiji, videu, crtežu i instalaciji na primerima rada Ivane Smiljanić.
18:00 – Vlasta Delimar – predavanje Uspješno starenje,
projekcija video rada Magda ide na sladoled
Hol MSUV (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)
20:00 – Olga Dimitrijević – „Ja često sanjam revoluciju“ (scensko čitanje)
24. novembar
Galerija SULUV
14:00 – Dejan Vasić – Kustosko vođenje kroz izložbu Performans, performativnost i dokument
MSUV- kino sala
Konferencija: Politike tela u savremenoj umetnosti vol.2
16:00 – Razgovor sa umetnicom – Lana Čmajčanin
17:00 – Performans: Danica Bićanić Ljubavni isečci za Dženesis Pi-Oridž Brejera
17:30 – Predavanje – performans: Femkanje Glas iz zvucnika
26. novembar
Skupština APV- MALA SALA
11:00 – Promocija knjige „ Milica Miletić Tomić – Pouke i polemike“, povodom obeležavanja 100 godina od ulaska prve Novosađanke u skupštinu
Učesnice: Maja Sedlarević, predsednica Ženske parlamentarne mreže i Vera Kopicl, priređivačica
27. novembar
Dečija soba, Galerija Matice srpske
10:00 -Radionica: Blistavi žeNSki umovi, Dečji kulturni centar
Moderatorka: Severina prostran Miletić
28. novembar
Galerija Matice srpske
Konferencija: Politike tela u savremenoj umetničkoj praksi vol.3
17:00 – Na granici umetnosti i politike
Učesnice: Vladislava Gordić Petković, Milesa Milinković, Maja Sedlarević, Sonja Jankov
Radionica SŠ „Svetozar Miletić“ – Ukus kulture
18:30 – Žensko kulturno nasleđe: modeli čuvanja i prezentacije
Učesnice: Olivera Pančić Svirčev, Gordana Todorić, Lidija Mustedanagić, Jelena Ognjanović
1. decembar
Galerija SULUV
15:00- Dejan Vasić – Kustosko vođenje kroz izložbu Performans, performativnost i dokument
MSUV – Kino sala/hol
Konferencija: Politike tela u savremenoj umetnosti vol. 4
18:00 – Predavanje: Suzana Milevska – Pod staklenom tavanicom: Intersekcija feminističke i participativne umetnosti
19:00 – Promocija knjige Tanje Ostojić: Leksikon Tânja Ostojić
Učestvuju: Tanja Ostojić, Tanja Ostojić-Gutesa, Tanja Petar Ostojić, Jelena Dinić i Suzana Milevska
Moderacija Vera Kopicl i Silvia Dražić
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja
SULUV RECENZIJA
Telo kao dokument
Izložba Performans, performativnost i dokument
u okviru K.A.T. platforme
19 . 11 – 1. 12. 2018.
U okviru ovogodišnjeg programa platforme Kultura, aktivizam, teorija (K.A.T.) koju inicira i organizuje Savez feminističkih organizacija (Re)konekcija, u Galeriji SULUV je postavljen deo izložbe Performans, performativnost i dokument čiji su konceptni autori Andrea Palašti i Dejan Vasić. Obuhvatajući (medijalizovane) performanse i predstavljanja umetnica, program izložbe se, osim u Galeriji SULUV, odvija i u MSUV, Malom likovnom salonu i Galeriji Matice srpske, predstavljajući Ivanu Smiljanić, Lanu Čmajčanin, Vlastu Delimar, Danicu Bićanić, kolektiv Doplgenger (Isidora Ilić i Boško Prostran), Olgu Dimitrijević, Femkanje (Bojana S. Knežević i Katarina Petrović), Tanju Ostojić i Lalu Raščić. Dovodeći u vezu performans kao umetnost sadašnjosti i neposrednog prisustva umetnika sa načinima njegove dokumentacije i medijalizacije, izložba otvara pitanja za promišljanje upotrebe tela, svega onoga što ono predstavlja i na koje načine sve može da se interpretira. Kako su u svim slučajevima u pitanju novi umetnički projekti ili oni koji se kontinuirano izvode tokom poslednjih nekoliko godina (i izvodiće se), dokumentarnost prezentacije dobija novo značenje koje je različito od, recimo, prikaza video zapisa performansa iz prošlosti koji ne mogu više da se ponove.
Lana Čmajčanin u video radu Geographical Indication II kombinuje foto-autoportret i granice užeg i šireg određenja Bosne i Hercegovine, kao simbola teritorijalnog tela koje se menja(lo). Autoportret je stilski izrađen kao za pasoš, ali tako da upućuje na celo njeno telo u koje i preko kojeg su ispisane geopolitičke granice. Osim što svedoči o kontinuiranoj recepciji umetnice kao nekoga ko potiče iz BiH (Istočne Evrope) i ne može drugačije da bude viđena od strane Zapadne Evrope, video rad indirektno otvara pitanja o tome šta je sve upisano u naša tela tokom života na ovim prostorima (uticaj ratova i sankcija, uticaj osiromašenog uranijuma, pesticidi i emulgatori, itd.). Umetnica se u kontekstu svega toga postavlja kao žena koja ispisuje granice (do sad nezabeležena žena kartograf u istoriji BiH), zauzimajući time aktivni stav, iako su preko njenog lica/identiteta ispisane sve granice, kao što su preko fotografija u srpskim pasošima ugravirani stihovi državne himne. Dokumentarnost u tom smislu nije mimetička, nego metaforička, otkrivajući više nivoa značenja.
Kroz dokumentarnost fotografije je prikazan dugogodišnji projekat Tanje Ostojić Misplaced Women? koji je realizovan migriranjem kroz brojne gradove, kao i Uređivanje (u domaćinstvu i umetnosti) Ivane Smiljanić. Polazeći od kulturnih politika čijom primenom umetnost postaje nešto nepotrebno društvu, Ivana Smiljanić započinje seriju širenja veša, kao nečega što je korisno, ali takođe neplaćeno. Dajući likovni aspekt raširenom vešu (simbolu tela i identiteta drugih ljudi) i formu privremene instalacije, umetnica potom dokumentuje svoju praksu i prezentuje je široj publici, ovog puta u formi foto arhive. Telo u funkcijama (ne)namenjenim ženama problematizuju i rad grupe Doplgenger i akcija Vlaste Delimar. Video Kameradin Doplgengera je vizuelni kolaž scena iz različitih filmova u kojima se Milena Dravić pojavljuje, najčešće, u ulozi domaćice. Iz svih filmova je izbačen njen glas, iako su prisutni drugi zvuci, da bi potom bila dodata replika odsečene glave njenog lika iz Makavejevog filma W.R. Misterije organizma: „Drugovi! Ja se ni sada ne stidim svoje komunističke prošlosti“. Odnos imanja glasa/mišljenja/stava (političko pitanje) i odrubljene glave je eksplicitan. Vlasta Delimar performansom Pravo na orgazam iznad šezdesete vrši mirni protest koji uzima i drugačije vidove delanja u borbi za pravo. Primenom meke moći za menjanje položaja žena problematizuje i Olga Dimitrijević u scenskom čitanju Ja često sanjam revoluciju.
Formom otvorenog mikrofona, emitovanja uživo i predavanja-performansa, Bojana S. Knežević i Katarina Petrović se donekle opiru granicama dokumentarnog, ali i pozivaju na učestvovanje koje će postati deo obimne arhive njihovog projekta Femkanje koji je posvećen savremenoj umetnosti u regionu i Evropi. Danica Bićanić, sa druge strane, performansom stvara netipičnu arhivu svojih radova koji su odgovor na opus umetnika Dženesisa Pi-Oridž Brejera. Lala Raščić kroz video-performans EE-0 propituje cenzuru i politiku zaborava u okviru različitih vidova nasilja (ekonomskog, kolonijalnog, rodnog, ratnog, itd.). Dovodi ih u vezu sa antičkim grčkim mitom o Arahni, devojci koju je boginja Atina pretvorila u pauka. Metamorfoza je bila kazna jer je Arahna javno otkrila istinu o Zevsovom silovanju Evrope. Kroz performans, umetnica povezuje mitske i političke aspekte istorije i sadašnjosti, ukazujući na to da su geopolitičke mreže već milenijumima ispletene od strane istih sila koje se ne ustežu da primene nasilje, ali ulažu velik napor da ga zataškaju.
Izložba Performans, performativnost i dokument dovodi u vezu aktuelne umetničke projekte i dokumentarnost, čime se daje drugačija vrednost dokumentu. Gledajući i učestvujući u izložbi, posetilac se ne susreće sa nečim što se odigralo u daljoj prošlosti, kao što je to najčešće slučaj sa dokumentovanim događajima, nego sa nečim što se dešava sada i što će se dešavati u budućnosti. Time se ukazuje i na to da svi problemi koji su aktuelni neće nestati sami od sebe, već kroz aktivno delovanje i međusobnu interakciju. Odabrani projekti se ne fokusiraju na probleme koji su tipično „ženski“, nego na one koji su zajednički, a o kojima ovoga puta govore žene, kao što su pozicija umetnika u društvu, plaćen umetnički rad, migracije, odnos prema starenju, sloboda govora, cenzura, politika zaborava itd. Njihovo telo je najdokumentarniji dokaz da učestvuju u rešavanju tih problema.
Sonja Jankov