Relacije tela, SMIC. pokretna forma / Body Relations, SMIC. Moving form
6 - 7 septembar, 19 - 00h, Distrikt, Novi Sad
Kaleidoskop kulture! / Kaleidoscope of Culture
6 i 7 septembar, Distrikt, Novi Sad / 6 and 7 September, “District”, Novi Sad
Realizacija: 6 i 7 septembra od 19 do 00 časova, Distrikt, Novi Sad.
Kaleidoskop kulture!
Učesnici: Catrin Manoli, Amadea Soltau, Visiokratie (Chris & Alex Ritz, Alex Kovacic), Sonja Stojanović, Valentin Varga, Konstantinos Petrović.
Relacije tela (Body relations)
Projekat spada u program Novih umetničkih praksi udruženja kroz SMIC oznaku koja prati razvoj novih tehnologija i pratećih fenomena. Projekat je koncipiran kao prezentacija i presek stanja specifične novomedijske umetničke prakse. U projekat su uključeni autori/ke koji se u svom ličnom umetničkom radu bave fenomenom tela i pokreta kao i multimedijalnim umetničkim formama i istraživanjima. Projekat se bazira na internacionalnoj saradnji umetnika/ca, umetničkih grupa UNESKO (UNESCO) gradova Novog Sada (Srbija) – Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine/SULUV i Graca (Austrija) – Aporon 21.
Tema Relacije tela, predstavlјa tematsku aktivnost u okviru projekta. Koncept tela (priroda, metamorfoza, pokret, emocija, forma…): živo telo, tehnološko telo, telo objekat, generisano telo, fikcija i iluzija, telo kroz doživlјaj, privid…
U fokusu projekta je pokretna forma, odnosno umetničko delo u formatu koji je u prostorno-vremenskom smislu i opsegu definisan trajanjem. Radovi se oslanjaju na multimedijalne umetničke discipline istraživačko-eksperimentalnog karaktera koje korespondiraju u oblastima vizuelnih tehnologija, elektronike, generativne umetnosti, interakcije, pokreta, svetla, zvuka i ostalih procesa digitalnih multifunkcija.
Projekat Relacije tela – Body relations sa presekom kroz kategorije socioloških, bioloških i virtuelnih sfera nudi sažetak uvid u složenost ljudskog postojanja u svetu.
U domenu sociološkog istraživanja, ukrštanje sa biološkim i virtuelnim sferama nudi jedinstven pogled na ljudsko postojanje i na društvo. Ovaj interdisciplinarni pristup zadire u složenu interakciju između bioloških procesa, društvenih struktura i virtuelne stvarnosti, dovodeći u pitanje konvencionalna shvatanja čovečanstva i njegovog odnosa sa tehnologijom i prirodnim fenomenima.Projekat nastoji da otkrije vezu između bioloških/neljudskih i društvenih/socioloških aspekata ljudskog ponašanja. Ispitujući kako biološka tela i njihovi faktori oblikuju društvene pojave i obrnuto. Pored toga, integrisanje virtuelnih elemenata u ovaj okvir omogućava istraživanje hibridnih identiteta i iskustava, brišući granice između fizičkog tela i digitalnog.
Namera projekata je da se osloni na predstavlјanje fenomena pokreta lјudskog tela ili pokreta izazvanog lјudskim telom podstakla je da se kroz ovu formu stimuliše savremena umetnička produkcija koja otvara prostor za usvajanje novih znanja kao i njihov međusoban dijalog. Relacije tela istražuje načine na koje se novomedijska umetnost može koristiti u preispitivanju, kritici i redefinisanju našeg razumevanja tela i njegove uloge u odnosima sa drugim i okolinom u medijski posredovanom i tehnološki ovisnom svetu. Naša fascinacija tehnologijom ustupila je mesto “uobičajenom” u postdigitalnoj eri. Tehnologija je postala toliko ukorenjena u svakodnevni život da je sada sastavni deo naših fizičkih, digitalnih, kulturnih, društvenih, ideoloških i medijski posredovanih tela. Kao rezultat, svakodnevno doživlјavamo hibridnost identiteta i iznova redefinešemo sebe kroz globalnu povezanost i nove vrste socijalizacije.
Catrin Manoli, završila je majstorsku klasu skulpture i slikarstva na Ortveinschule u Gracu, trenutno studira eksperimentalnu umetnost u Lincu. Stvara na prelomnoj tački između zvuka i taksidermije. Njena dnevna soba je u vozu, uvek u gužvi i prvom redu. Sa svojih značajnih metar i pedeset cm, ona predstavlja aktivan i radikalan znak protiv desničarskih i kolonijalističkih struktura. Kao umetnica koja stvara glasom i zvukom, ona stvara scenski prikaz svojih lucidnih i nerealnih snova. Zapanjujući, lepi zvuci u kombinaciji sa konzervisanim mrtvim životinjama čine jednu predstavu strave i užasa kao reakcijui na konfrontaciju, specizam i dovode u pitanje našu prolaznost kao ljudska životinja.
Amadea Soltau dugi niz godina piše i izvodi muziku (Spotifi: Amadea – Happi Asleep), eksperimentiše sa fotografijom i piše poeziju. Trenutno studiram grafički dizajn u Gracu, Austrija, i radi na časopisu o gradskoj supkulturi, sa fokusom na umetnike koji koriste „uradi sam“ način razmišljanja i metode.
Visiokratie (Chris & Alex Ritz, Alex Kovacic) je pionirski kolektiv vizuelne umetnosti koji je osnovan 2015. godine od strane Aleksandar i Kristof Rica. Njihova stručnost u muzičkoj produkciji, softverskom inženjeringu, scenskom dizajnu i pokretnoj grafiki podstiče njihovo stvaranje inovativnih vizuelnih i svetlosnih instalacija. Debitujući na nedavnim umetničkim izložbama sa Faceless i Digital Gaze u njihovoj seriji META-Modern Romance tokom 2022. i 2023, oni stručno spajaju digitalno i analogno, zadubljujući se u hiperrealnost i suptilnosti virtuelnih svetova. Fokusirajući se na impresivna iskustva, njihov rad neguje dijalog između tehnologije i umetnosti, angažujući publiku u digitalizovanom modernom svetu. Visiokratijeve instalacije, predstavljene na različitim događajima i festivalima, stvaraju jedinstveni prostor u kojoj se ukrštaju umetnost, svetlost i tehnologija, pozivajući na istraživanje zamršenih slojeva savremene stvarnosti.
Sonja Stojanović je savremena plesačica i koreografkinja, poreklom iz Srbije, a živi u Austriji. Svoju karijeru započela je klasičnim baletom, pre nego što je stekla diplomu na osnovnim studijama iz savremenog plesa na Institutu za umetničku igru u Beogradu. Kao aktivni član kulturnog udruženja Art Ritam, producirala je i koreografisala interdisciplinarne i interaktivne performanse Assimilate u saradnji sa Ljubomirom Nikolićem i Mate Čakom, In our dream u saradnji sa Kristinom Feldhamer, pored drugih solo i duet kreacija. Kao plesačica, sarađivala je u mnogim nacionalnim i međunarodnim produkcijama, radeći sa različitim koreografima: Silke Grabinger (Austrija), Christophe Béranger i Jonathan Pranlas-Descours (Francuska), Jakopo Godani (Italija/Nemačka) i mnogim drugima. Nedavni rad, METRONOMIJA, u saradnji sa koreografkinjom Tamarom Gvozdenović, izabran je među 23 najbolje koreografije za 2023. godinu na AEROWAVES platformi. Publika je značajan element njenog rada, a ona eksperimentiše sa različitim formatima i kontekstima interakcije s njima.
Valentin Varga, diplomirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Sarajevu na odseku slikarstvo. Master studije apsolvirao na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Svoj rad je do sada prezentovao na deset samostalnih i na više kolektivnih izložbi (Srbija, Bosna i Hercegovina, Mađarska, Austrija) Učestvovao na brojnim kolonijama umetnika i u umetničkim projektima u Srbiji i u inostranstvo. Jedan od osnivača umetničke grupe CtrlV Art. Od 2015. Godine je organizator likovne kolonije TAKT (Temerinska Likovna Stvaralačka Kolonija). Od 2021.godine je član Saveza Udruženja Likovnih Umetnika Vojvodine (SULUV). Živi i stvara u Temerinu.
Konstantinos Petrović, apsolvent je master studija na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, departman likovnih umetnosti – modul Slikarstvo. Završio je osnovne akademske studije na Filološko umetničkom fakultetu, smer Zidno slikarstvo. Do sada je realizovao šesnaest samostalnih izložbi od kojih bi izdvojio master izložbu Hajde Bože budi Drug u galerija SULUV, kao i seriju samostalnih izložbi #FFFFFF od kojih bi izdvojio #FFFFFF rev 0.5 realizovanu u Domu omladine Beograd. Ostvario je učešće na više grupnih izložbi. Pored toga aktivan je i na realizaciji mnogobrojnih projekata (Kod u umetnosti 2021, Galerija SULUV; Na istom zadatku, Šok zadruga… ) i radionica iz oblasti umetnosti. Deo je kolektiva Šok zadruge od 2020. godine, član SULUV-a od 2021. godine i jedan od suosnivača udruženja Grafička mreža. Živi i radi u Novom Sadu.
Program novih umetničkih praksi Udruženja
Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine
Nosilac projekta:
Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV), Novi Sad, Srbija
Autor i koordinator: Goran Despotovski
Koordinatoorka saradnica: Adrienn Ujhazi
Recenzija: Jelena Guga
Partner na projektu:
Aporon 21, Grac, Austrija
Koordinator saradnik: Igor Friedrich Petković
Unesko mreža kreativnih gradova
Relacije tela, Novi Sad – Grac
Podrška: Grad Novi Sad, Gradska uprava za kulturu
Relacije tela / SMIC. pokretna forma
Izdanje 2024
ISBN 978-86-88319-49-2
COBISS.SR-ID 156397065
RECENZIJA
Jelena Guga
Relacije tela: Sagledavanje tehnologije, ekologije i tela u savremenoj umetnosti
Izložba Relacije tela predstavlja radove koji istražuju promenljive odnose tela, tehnologije i ekologije. Kroz različite medije – digitalne projekcije, performanse i interaktivne instalacije – svako delo ispituje kako tehnologija sve više oblikuje međuodnose u digitalizovanom svetu, utičući na naše ponašanje, izbore i načine postojanja.
Tema “relacija” dodatno je amplifikovana postavkom na otvorenom, jer je izložba smeštena u širi koncept novosadskog festivala Kaleidoskop kulture i okružena industrijskom arhitekturom i kulturnim nasleđem Distrikta. Izložba se tako suodnosi sa različitim zvučnim i vizuelnim elementima, stvarajući neočekivane relacije sa neposrednim okruženjem. U ovako slojevitom kontekstu, Relacije tela predstavlja ljudsko, ne-ljudsko i neživo telo kao jedinstveno mesto za istraživanje različitih odnosa i povezanosti.
Zbirka radova u izložbi ispituje promene granica tela kroz digitalne i ekološke pejzaže. Svaki rad koristi telo kao referentnu tačku za istraživanje tema kao što su kontrola, intimnost, ranjivosi i smrtnost. Otvorena postavka izložbe poziva posetioce da se slobodno kreću kroz multisenzorno iskustvo. Spoj vizuelnih sadržaja, složenih zvučnih ambijenata, kao i interaktivnih i performativnih elemenata, briše granice između pojedinačnih dela, stvarajući neprekidan tok koji posetiocima omogućava da izložbu dožive kao dinamičan, evolvirajući dijalog. U ovom specifičnom kontekstu, izložba prikazuje telo kao fleksibilan, prilagodljiv interfejs koji se neprestano menja kroz interakcije sa digitalnim i materijalnim faktorima koje ga oblikuju.
Tema izložbe reflektuje kritičke ideje koje dovode u pitanje tradicionalnu predstavu tela kao stabilnog, izolovanog entiteta. Teoretičarke poput Done Haravej (1991) i N. Ketrin Hejls (1999) redefinisale su telo kao fluidni interfejs oblikovan isprepletenim silama. Posthumanizam Rosi Brajdoti dalje razvija ovu ideju, predstavljajući telo kao mesto stalne transformacije, kao deo društvenih, ekoloških i tehnoloških mreža (Brajdoti, 2013). Slično tome, kroz koncept „agensnog realizma” Karen Barad sugeriše da je telo ko-konstruisano kroz interakcije – ili „intra-akcije” – između ljudskih i ne-ljudskih agenasa (Barad, 2007). Radovi u izložbi Relacije tela takođe rezoniraju sa konceptom „Telo bez organa (BwO)” Žila Deleza i Feliksa Gatarija, koji telo promišljaju kao otvoreno polje intenziteta, a ne kao fiksiranu strukturu (Delez i Gatari, 1987). Zajedničko ovim teorijskim konceptima je da vide telo kao dinamični, transformativni prostor – neprekidno oblikovan digitalnim slojevima i širim kontekstima savremenog života.
Ovako viđenje tela prisutno je u performansu Sonje Stojanović, gde repetitivni, reaktivni pokreti izražavaju dinamičan odnos tela prema spoljnim tehnološkim podsticajima – pokazujući kako se autonomija i kontrola neprestano pregovaraju, a ne unapred određuju. Njen performans ispituje kompulsivnu privlačnost ka digitalnim notifikacijama. Koristeći repetitivne pokrete kao odgovor na treperave svetlosne i iznenadne zvučne signale, umetnica ukazuje na refleksivne reakcije tela na svaki digitalni podsticaj. Praćena prodornim zvucima saksofona, njena koreografija utelovljuje psihološku tenziju između autonomije i zavodljive audiovizuelne digitalne kontrole i prikazuje kako stalna povezanost upravlja ponašanjem na načine koji deluju gotovo neizbežno. Iako na neki način reflektuje koncept biopolitike Mišela Fukoa, gde tehnologija deluje kao mehanizam kontrole nad telesnom autonomijom i ponašanjem (Fuko, 1977), rad Sonje Stojanović istovremeno postaje meditacija o vraćanju prisutnosti, poziv na isključivanje i ponovno otkrivanje sebe usred preplavljujućeg uticaja digitalnih povezanosti i uslovljenosti.
Dodajući ekološku dimenziju izložbi, Nidus Valentina Varge priziva ekosofiju Feliksa Gatarija, holističko razumevanje ljudskih, tehnoloških i ekoloških sistema (Gatari, 2000). Ekosofija ukazuje na svest o prepletanjima između ljudskog i ne-ljudskog, podstičući ispitivanje načina na koji se digitalna i prirodna sfera prepliću i međusobno utiču jedna na drugu. Varga razmatra ekološke implikacije tehnološke medijacije integracijom prirodnih elemenata i digitalne projekcije pčela kako bi istakao krhkost međuvrsnih veza. U ekosofskom smislu, Nidus smešta telo unutar ekološke mreže, gde tehnološke intervencije istovremeno razorkrivaju i narušavaju prirodne sisteme. Kroz projektovanje pčela na postojeće listove na lokaciji izložbe, sa konstruisanim gnezdima ispod i konstantnim zvučnim ambijentom zujanja pčela, Nidus uranja posmatrača u neizvesnu realnost ekološke međuzavisnosti. Rad naglašava ulogu pčela i drugih oprašivača kao ključnih delova ekosistema, evocirajući uznemirujuću sliku onoga što se gubi u degradaciji životne sredine, posebno kada obim i razmere ekološke katastrofe prevazilaze našu sposobnost razumevanja (Latur, 2016). Apokaliptični ton instalacije – budućnost u kojoj bi pčele mogle postojati samo kao digitalne uspomene – podstiče posetioce na razmišljanje o krhkosti prirodnih sistema i ulozi čoveka u njihovom nestajanju.
Izložba se takođe bavi temama smrtnosti i telesne prolaznosti, kako ih je konceptualizovao Žan Bodrijar (1994) u svojoj teoriji simulacije i hiperrealnosti. Bodrijar tvrdi da tehnologija sve više posreduje u našim iskustvima života i smrti, često zamenjujući neposredne susrete simulacijama. U radu un. a.live obduction, Katrin Manoli transformiše čin autopsije u meditativni performans. Koristeći MIDI kontroler, ona svaki dodir skalpela na konzervirana tela životinja pretvara u zvuk, stvarajući digitalni rekvijem koji spaja život i smrt u jezivoj harmoniji. Projektovan na baroknu arhitekturu, performans dobija nadrealni kvalitet, bacajući senke koje odaju atmosferu onozemaljskog. Barokna pozadina koja asocira na duhovnost i smrtnost, pojačava autorkino istraživanje granica ljudskog i ne-ljudskog, života i smrti, kroz koje preispituje autentičnost digitalnih iskustava smrtnosti i sugeriše da tehnologija istovremeno posreduje i narušava suočavanje sa smrću i telom.
Konstantinos Petrović u svom radu Nowstalgia koristi pristup medijske arheologije, otkrivajući potisnute alternative i potencijale iz prošlosti u evoluciji tehnologije, kao i njene kulturne i materijalne istorije koje opstaju kao relevantne i danas (Parrika, 2012; Ernst, 2013). To postiže reaktiviranjem digitalnih formi i estetike iz ranijih vremena, kako bi istražio tenziju između brzog tehnološkog napretka i čežnje za jednostavnijim iskustvima, prizivajući koncept „refleksivne nostalgije“ Svetlane Bojm – kompleksnog suočavanja s prošlošću i sadašnjošću, a ne prostog osećanja čežnje (Bojm, 2001). Kroz stilizovanu, retro digitalnu estetiku, umetnik nas uvodi u dvostruku perspektivu tehnologije: sećanje na njene rane dane kao prostor za kreativnost, slobodu i demokratski potencijal, nasuprot njenoj sadašnjoj ulozi kao alatu nadzornog kapitalizma, gde se obećanje slobode i osnaživanja pretvorilo u mehanizme kontrole i profita, kako to opisuje Šošana Zubof u knjizi Doba nadzornog kapitalizma (2019).
Nowstalgia nas podseća da je tehnologija, nekada zamišljena kao oslobađajuća sila, postala ogroman sistem kontrole koji diktira ritmove svakodnevnog života i moderira ljudske veze na načine koji su često nevidljivi, ali duboko uticajni. Ipak, Nowstalgia se ne predaje u potpunosti ovoj naraciji gubitka. Čak i usred ove transformacije, rad ukazuje na postojanje niša otpora-prostora u kojima ljudi ponovo preuzimaju digitalnu autonomiju i podrivaju nadzorni sistem. U tim alternativnim prostorima, korisnici i stvaraoci koriste tehnologiju za za suprotstavljanje kapitalističkim imperativima, pronalazeći načine da se iznova povežu sa izvornim duhom eksperimentisanja, slobode i zajedništva. Ove zone otpora pokazuju da, čak i pod kapitalističkom kontrolom, tehnologija i dalje pruža mogućnosti za demokratsko angažovanje i oslobođenje, osporavajući dominaciju struktura vođenih profitom.
U radu The Monster In Me, Amadea Soltau koristi stop-animaciju kako bi eksternalizovala mentalnu bolest kroz tamne, pokretne šare nalik tetovažama koje se kreću po telu, prizivajući čest motiv insekata na ili pod kožom. Ovaj uznemirujući vizuelni jezik odražava psihološku nelagodnost i otuđenje, a prisutan je u filmovima poput Mračnog skenera (2006) i Muve (1986), gde senzacije invazije funkcionišu kao metafore za psihičku patnju i raspad identiteta. Oblici na koži u Soltauinom radu podudaraju se s vizuelnim motivima koje koriste umetnici kao što su Zoran Todorović u radu Nevesta (2001) i Krista Somerer i Loran Mignone u Portretu muve (2000), naglašavajući krhkost ljudskog identiteta kada se suoči s invazivnim, nekontrolisanim silama. Soltauino prikazivanje mentalne bolesti dočarava ovu istu visceralnu nelagodnost, transformišući nevidljive borbe uma u vidljivo, gotovo opipljivo prisustvo koje narušava telesnu autonomiju i zamagljuje granicu između unutrašnjeg i spoljnog. Kroz ovaj zajednički vizuelni jezik, The Monster In Me snažno povezuje psihološku patnju sa telesnim iskustvom invazije, hvatajući jezivi gubitak samokontrole u svetu kojim dominiraju tehnološka medijacija i intruzija.
Konačno, radovi kolektiva Visiokratie – Bez lica, Digitalni pogled i Meta moderna romansa – postavljaju ključna pitanja o ljudskoj povezanosti u hipermedijskom digitalnom svetu. Uglađeni, antropomorfni elementi njihovih instalacija, poput monumentalne humanoidne maske u radu Bez lica i intimnog, krupnog plana „digitalnog pogleda” u radu Digitalni pogled, stilski odražavaju uticaj klupske kulture i digitalne pop estetike. Iako ovakav stilski pristup može delovati korporativno ili stilizovano, on ima svrhu: uključuje posmatrače u bazična pitanja o intimnosti, autonomiji i autentičnosti u životu koji je duboko isprepleten sa sveprisutnim tehnologijama. Prema rečima umetnika, Meta Moderna Romansa istražuje „čežnju za ljudskom povezanošću u svetu gde nas sredstva komunikacije izoluju”, dok koristi prepoznatljive digitalne forme kako bi razotkrila usamljenost, površne interakcije i snažnu želju za stvarnim kontaktom. Kroz ove radove, Visiokratie poziva posetioce da razmotre kako navigiramo kroz intimnost, identitet i samoizražavanje u stvarnosti gde fizičko prisustvo sve više zamenjuju digitalne veze, ali i kako nas tehnologija otuđuje i transformiše naše veze.
Raznovrsnom kolekcijom radova, Relacije tela prikazuje telo kao više od fizičkog oblika; ono je promenljivo mesto kontinuirane transformacije, oblikovano ukrštanjem identiteta, tehnologije i prirode. Izložba takođe funkcioniše kao prostor istraživanja, gde su posetioci pozvani da preispitaju i redefinišu šta znači biti utelovljen u vreme sveprisutnih digitalnih sistema i rastuće ekološke svesti. Kroz teme kontrole, prolaznosti i međusobne povezanosti, Relacije tela ističe ulogu tela kao reflektivnog interfejsa koji je kontinuirano oblikovan digitalnim i prirodnim faktorima sa kojima se susreće. U tom kontekstu, izložba podstiče na razmišljanje o načinima na koje ovi faktori ne preoblikuju samo granice naših tela, već i same temelje ljudskog iskustva u modernom dobu.
Uprkos tome što smo suočeni sa tehnološkom uzurpacijom, ovi radovi nas podsećaju da nismo toliko nemoćni kao što se to naizgled čini. Preispitivanje ljudske agensnosti u digitalnim i ekološkim mrežama otkriva ne samo ranjivost već i potencijal za kritičko delanje i transformaciju. Iako digitalni sistemi i nadzorni kapitalizam deluju kao rigidne strukture, oni takođe ostavljaju pukotine-prostore u kojima otpor, autonomija i kreativnost mogu da opstanu. Telo, kako je predstavljeno u Relacijama tela, nije samo pasivni recipijent spoljnih pritisaka; ono je i aktivani činilac sposoban za preispitivanje, suprotstavljanje i preoblikovanje vlastite stvarnosti.
Ukazujući na našu međupovezanost sa tehnologijom i prirodom, izložba Relacije tela zauzima kritički stav kojim ohrabruje preuzimanje kontrole nad odnosom prema ekološkim i tehnološkim silama. Iz ove perspektive, izložba sugeriše da, iako tehnologija i ekologija oblikuju naše živote, postoji mogućnost da na njih utičemo, preusmeravamo ih i redefinišemo naš odnos prema njima. U tom smislu, izložba nije samo pasivni posmatrač, već podstiče aktivno preispitivanje načina na koji možemo oblikovati budućnost u kojoj tehnološke i ekološke interakcije osnažuju, umesto da umanjuju, našu agenstnost i autonomiju.
Bibliografija:
A Scanner Darkly. Directed by Richard Linklater. Warner Independent Pictures, 2006.
Barad, Karen. Meeting the Universe Halfway: Quantum Physics and the Entanglement of Matter and Meaning. Durham: Duke University Press, 2007.
Baudrillard, Jean. Simulacra and Simulation. Translated by Sheila Faria Glaser. Ann Arbor: University of Michigan Press, 1994.
Boym, Svetlana. The Future of Nostalgia. New York: Basic Books, 2001.
Braidotti, Rosi. The Posthuman. Cambridge: Polity Press, 2013.
Deleuze, Gilles, and Félix Guattari. A Thousand Plateaus: Capitalism and Schizophrenia. Translated by Brian Massumi. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1987.
Ernst, Wolfgang. Digital Memory and the Archive. Edited and with an introduction by Jussi Parikka. Minneapolis: University of Minnesota Press, 2013.
Foucault, Michel. Discipline and Punish: The Birth of the Prison. Translated by Alan Sheridan. New York: Vintage Books, 1977.
Guattari, Félix. The Three Ecologies. Translated by Ian Pindar and Paul Sutton. London: Athlone Press, 2000.
Haraway, Donna. A Cyborg Manifesto: Science, Technology, and Socialist-Feminism in the Late Twentieth Century. In Simians, Cyborgs, and Women: The Reinvention of Nature. New York: Routledge, 1991.
Hayles, N. Katherine. How We Became Posthuman: Virtual Bodies in Cybernetics, Literature, and Informatics. Chicago: University of Chicago Press, 1999.
Latour, Bruno. Agency at the Time of the Anthropocene. In Naturally Hypernatural III: Hypernatural Landscapes in the Anthropocene, edited by Sabine Flach and Gary Sherman, 19–39. Bern, Berlin, Bruxelles, Frankfurt am Main, New York, Oxford, Wien: Peter Lang, 2016.
Parikka, Jussi. What Is Media Archaeology? Cambridge: Polity Press, 2012.
Sommerer, Christa, and Laurent Mignonneau. Portrait of a Fly. Interactive installation, 2000.
The Fly. Directed by David Cronenberg. 20th Century Fox, 1986.
Todorović, Zoran. Bride. Multimedia installation, 2001.
Zuboff, Shoshana. The Age of Surveillance Capitalism: The Fight for a Human Future at the New Frontier of Power. New York: PublicAffairs, 2019.
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja
Partner na projektu: Aporon 21, Grac, Austrija / Project Partner: Apron 21, Graz, Austria
Podrška: Grad Novi Sad, Gradska uprava za kulturu/ Supported by the City of Novi Sad, City Administration for Culture