Izložba: otkup umetničkih dela Slika grada 2024.
Otvaranje: 10. decembar u 19:00 časova
Prostor SKUP (Savez kolektivne umetničke prakse)
Bulevar despota Stefana 4
(10 – 25.12.2024)
Multimedijalni centar “Led Art” (MMC “Led Art”) i Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV) pozivaju sve zainteresovane da u utorak, 22. decembra u 19 časova prisustvuju na otvaranju izložbe pod nazivom “Slika grada” u Prostoru SKUP (Bulevar despota Stefana 5, Novi Sad).
Na izložbi će biti predstavljeni radovi autora koji su na osnovu odluke komisije otkupljeni u okviru projekta “Otkup umetničkih dela iz oblasti vizuelnih i likovnih umetnosti kolekcija Slika grada”. Članovi Komisije u 2024. godini: kustoskinja Nela Tonković, vizuelna umetnica Nataša Kokić i vizuelni umetnik Nemanja Milenković.
Autori: Aleksandar Bunčić, Senka, 2024. / Andreja Kargačin, Gen-etika, 2023. / Đerđi Ratković, Fiktivni prostori, 2023. / Edita Kadirić, Hibiskus (iz serije Pastorale), 2023. / Ivan Perak, 39, 2023. / Luna Jovanović, Kuće pune stvari, 2022. / Milan Nešić, Neobavezne činjenice, 2023. / Monika Sigeti, That Gift that made her happy, 2024. / Nikola Macura, Projekat zarđale violine, 2024. / Nikola Pešić, Albedo, 2024. / Tatjana Marticki Cvejin, Eolski predeo II, 2024.
Više o projektu:
Specifičnost Novog Sada, kao urbane sredine i drugog najvećeg i najrazvijenijeg grada u Republici Srbiji, je poslednjih trideset godina obeležio nagli i ubrzani rast stanovništva. Na nivou savremene umetničke prakse u oblasti vizuelnih umetnosti, karakteristično je osnivanje grupa i umetničkih pokreta, kvalitativni i kvantitativni skok broja umetnika koji živi i radi u Novom Sadu, osnivanje manifestacija i inicijativa. Novi Sad tako postaje lokacija gde se mogu pratiti tokovi svetske savremene umetničke scene, njene tendencije
disperzovanosti savremenog umetničkog stvaralaštva. Projekat Slika grada iz tog razloga pokreće sistemske vrednosti formirajuči kolekciju angažovanih savremenih stvaralaca. Slika grada je projekat Otkup umetničkih dela iz oblasti vizuelnih i likovnih umetnosti, orijentisan na uspostavljanje lokalne strategije na nivou Grada Novog Sada za direktnu podršku umetničkoj produkciji u okviru savremene vizuelne prakse i stvaranju fundusa umetničkih dala savremenih stvaralaca. Projekat Slika grada je koncipiran da kroz konkurs Otkup umetničkih dela iz oblasti vizuelnih i likovnih umetnosti, doprinese podršci umetničkoj produkciji na osnovu Strategije kulturnog razvoja grada Novog Sada za period 2016-2026, (podsticanje razvoja kulturnog i umetničkog stvaralaštva na teritoriji Grada).
Konkurs za otkup Slika grada zasniva se sa idejom povećanja vidljivosti savremene umetničke scene, podsticanja umetničke produkcije, facilitacije razvoja saradnje između umetnika i institucija kulture. Otkupljeni radovi na osnovu konkursa će postati svojevrsna kolekcija u ponudi građanima i institucijama. Radovi koji učestvuju na konkursu stoga treba da predstavljaju aktuelnu savremenu umetničku produkciju.
Realizaciju projekta Otkup umetničkih dela iz oblasti vizuelnih i likovnih umetnosti kolekcija “Slika grada” omogućila je Gradska uprava za kulturu Novi Sad.
Slika grada – crtež (2024)
Treći otkup umetničkih dela iz oblasti vizuelnih i likovnih umetnosti, Novi Sad, 2024.
Ovogodišnji konkurs za Otkup umetničkih dela iz oblasti vizuelnih i likovnih umetnosti, Slika grada (2024), definisan je i koncipiran da kroz klasični mediji crteža na papiru predstavi aktivne umetnike sa ovog prostora. U 2024. godini, projektom Slika grada, otvara se tematski okvir kroz kategoriju crteža, nudeći potpunu slobodu autorima (učesnicima) konkursa da u svojoj poetici i ikonografiji iskažu i prikažu doživljaj prostora u kome žive i stvaraju. Tematske odrednice Slika grada u crtežu, mogu biti: mesta, staništa, skrivena i otkrivena područja ovog prostora, doživljeni aspekti, uvidi i privid, svi kreativni modeli koji se kroz percepciju mogu dati i ponuditi putem dela a koja će svojom porukom postati prepoznatljiva a sasvim smo sigurni i suštinska u prepoznavanju osobenosti našeg grada. Projektom se na ovaj način podstiče specifičnost ne samo u umetničkim vrednostima koje autori nude kroz svoja dela već i u prepoznavanju specifičnih apsorbovanih stanja naše sredine. Crtež kao primarna disciplina svih drugih mediskih (vizumogućnostima i istraživanju svakog autora bez obzira na njegove primarne oblasti delovanja. Ovim je otvoren širok prostor za predstavljanje kroz različite fokuse ili fluidna stanja našeg vremena i mesta, naše „,savremenosti” i prostora.
Slika grada / Otkup umetničkih dela iz oblasti vizuelnih i likovnih umetnosti kolekcija Slika grada
Izdanje 2024
ISBN 978-86-903528-5-2
COBISS.SR-ID 158229257
Razumevanje grada: Kako danas umetnost voli Novi Sad*
Nela Tonković
Mnogo puta ponovljena misao o kolekcijama savremene umetnosti kao o entitetima koji će, koliko god pripadali našoj sadašnjosti, u budućnosti ipak postati slika prošlosti – zapravo je poziv na odgovornost. Kolekcija je kardiogram našeg vremena koji onima „posle nas“ treba da omogući da precizno iščitaju stanje i ključne vrednosti umetnosti danas. Tako se formiranje jedne kolekcije savremene umetnosti postavlja kao zadatak čije rešenje je u pažljivom, promišljenom izboru koji za osnovu ima poznavanje i razumevanje kako umetnosti, tako i vremena u kojem ona nastaje. Ukoliko ta kolekcija kao uporište za svoj nastanak ima odnos prema jednom gradu, toj osnovi se pridružuje i razmatranje specifičnosti konkretnog mesta koje umetnički rad vezuje za prostor u svim njegovim dimenzijama, ne samo za geografiju.
Kolekcija Slika grada sasvim je poseban poduhvat u ovdašnjoj kulturi. Drugačiji već po tome što je u pitanju kolekcija crteža; što su osnivači kolekcije dva novosadska/vojvođanska udruženja: Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine i Multimedijalni centar „Led Art“; što se kolekcija formira kroz javni poziv svim umetnicima koji su obrazovanjem i/ili profesionalnim radom vezani za Novi Sad; što je jedini (projektni) finansijer kolekcije sam Grad Novi Sad. U najkraćem, kolekcija Slika grada je potpuno nova javna kolekcija crteža, nastala saradnjom dva udruženja, otkupom umetničkih radova novosadskih ili novosadski obrazovanih autora putem javnog poziva, i finansiranjem javnim sredstvima. Još kraće: Slika grada je u potpunosti javna kolekcija.
Započet 2022. godine, ovaj projekat do sada je objavio tri javna poziva: prve godine je za kolekciju otkupljeno osamnaest crteža, naredne dvanaest, a ove godine jedanaest. Kolekciju, dakle, čini četrdeset i jedan umetnički rad. To je četrdeset i jedna slika grada – svaki od crteža ima drugačiji tematski okvir, drugačiji postupak, konačno i drugačiju biografiju autora. Ipak, zajedničko im je da su „pokrenute sistemskim vrednostima“, kako su to u programskom tekstu kolekcije pojasnili osnivači. Ova veoma izazovna formulacija – pokretanje sistemskih vrednosti – ukazuje na još jedan bitan, strateški aspekt stvaranja nove kolekcije: na potrebu da se kulturna politika jednog grada usmeri i na omogućavanje nastanka umetničkih radova, odnosno produkciju sasvim novih dela čija kontekstualnost se širi u nekoliko pravaca. Najpre, radovi nastaju u Novom Sadu ili u odnosu s Novim Sadom. Zatim, radovi nastaju za Novi Sad. Konačno, oni iskoračuju iz Novog Sada i stvaraju jedan potpuno novi organizam, ustrojenu kolekciju, kako bi zajedno svedočili o onome što se zbiva na sceni vizuelnih umetnosti u jednom gradu. Podjednaka zastupljenost radova već etabliranih umetnika i onih čiji profesionalni put tek započinje možda i najbolje ilustruje rad na formiranju nove kolekcije: odabir crteža nastalih pre dva meseca ili pre dve godine, ali svakako nedavno, zahteva apsolutnu demokratizaciju svih principa koji su u prošlosti uticali na stvaranje kolekcija. Slika grada je živa, pulsirajuća i ne može da čeka na postupke istorizacije kako bi rekostruisala vreme mereno pomacima u umetnosti. Ona je artikulisanje užarenih tačaka umetnosti koja nastaje danas. Ona veruje u umetnički rad kao jedinstvenu sliku prostora, vremena i ljudi – i ima poverenja u tu sliku.
Dostupnost ovako formirane kolekcije je pitanje koje zaslužuje posebnu posvećenost jer, iako se novopridošli crteži svake godine prikažu na izložbi otkupljenih radova, neophodno je pronaći odgovarajući model komunikacije kolekcije i njenog „povratka“ u grad. Pojedine izložbe održane uglavnom u kulturnim stanicama u Novom Sadu i oko njega bile su dobar početak upoznavanja publike sa Slikom grada. Ipak, razvoj kolekcije će zahtevati stvaranje prilike da ona bude stalno dostupna javnosti, ne samo publici zainteresovanoj za savremenu vizuelnu umetnost. Kolekcija treba da o(p)stane sa onima iz čijeg okruženja je stvorena – sa svim Novosađanima. Na taj način, izlaganjem zbirke crteža na mestima koja čine svakodnevicu, Slika grada bi mogla da utiče na produbljivanje te svakodnevice u pravcu prihvatanja savremene umetnosti kao ravnopravnog dela naših života.
*Podnaslov ovog teksta mogao je veoma lako da glasi i Kako danas umetnost vidi Novi Sad. Ipak, danas – na kraju godine koja je licu grada dodala još jedan ožiljak, a njegovom sećanju još jednu tugu – verujem da je važno da pišemo i govorimo o tome kako voleti gradove. Podnaslov, dakle, želi da ukaže na to da je moguće voleti Novi Sad i kroz jednu umetničku kolekciju.
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja