Fragmenti istorije SULUV 1968–1977.
Vladimir Mitrović
Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine danas obeležava 50 godina postojanja Galerije i 75 godina rada Udruženja. Galerija Udruženja počela je da radi 1969. godine. U kontinuiranom radu od nastanka do danas, kroz brojne realizacije predstavila je značajne događaje (izložbe članova, gostujuće izložbe, promocije, predavanja i sl.).
Projekat Arhivska građa Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine: sedam decenija kontinuiteta (1946-2021), (Digitalizacija kulturnog nasleđa SULUV), posvećen je ovom jubileju i očuvanju kulturnog nasleđa. Podrazumeva kompletnu digitalizaciju arhive od nastanka Udruženja (1946) do danas i očuvanje materijala koji predstavlјaju važno kulturno nasleđe.
Arhiva Udruženja je materijal koji svedoči o radu i stvaralaštvu značajnih umetnika, članova Udruženja, kao i o razvoju i značaju Udruženja za kulturu. Materijal sadrži biografske i bibliografske podatke, medijsku građu, kataloge, izdanja, publikacije, objavljene i neobjavljene elaborate iz umetnosti, kritičke tekstove i recenzije, dokumentarnu građu (fotografije, video, audio zapise). Digitalizacijom kulturnog nasleđa Udruženja doprinosi se koherentnosti budućeg rada ove institucije i naglašava se razvoj kroz valorizaciju istorijskih, sadašnjih i budućih događaja.
Projekat je kroz Edukativnoistraživački program Udruženja namenjen široj i stručnoj javnosti putem dostupnih sadržaja publikacije i digitalnih sadržaja.
Fragmenti istorije: 1968–1977.
Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV) je tokom prošle godine, 2020, obeležio 75 godina od osnivanja, 1946. godine, kao jedno od najstarijih umetničkih udruženja u Srbiji i Jugoslaviji. U isto vreme proteklo je i pedeset godina postojanja Galerije, dok je sadašnja Galerija na Bulevaru Mihajla Pupina započela rad 1971. Tokom svoje bogate i kontinuirane istorije delovanja Udruženje je realizovalo veliki broj značajnih događaja, samostalne i kolektivne izložbe svojih članova i gostujućih umetnika, izložbe svojih članova u drugim gradovima Pokrajine, republičkim centrima i u inostranstvu, kao i brojne druge programe – promocije, seminare, kongrese i predavanja, koji su bili sastavni deo stvaranja, promocije i beleženja aktuelnih trenutaka iz istorije likovne kulture u Vojvodini i u Novom Sadu.
Mada smo, kao i za proteklu deceniju, koristili sličnu metodologiju, ovoga puta ona je obogaćena sa više sadržaja (spiskovi kolektivnih, pojedinačnih i retrospektivnih izložbi, sazivi likovnih kolonija itd.), ali i komentara, onih ličnih, nastalih na osnovu iščitavanja i analize dokumenata, brojnih pisanih izvora, knjiga, kataloga, kao i kroz razgovore sa nekim od aktera. Mada smo želeli da izbegnemo klasičnu istoriografsku zamku – da iz današnjeg ugla tumačimo i ocenjujemo procese od pre više decenija – povremeno smo se upuštali u tu uzbudljivu akciju oslanjajući se na dokumentaciju Udruženja i prateća dešavanja kojih ondašnji akteri jednostavno kao da nisu bili do kraja svesni živeći i radeći u jednoj maloj sredini koja je, u krajnjoj liniji, bila utopljena u opšta dešavanja na svim društvenim i ostalim poljima svakodnevnog života, u vreme socijalističkog samoupravnog sistema ondašnje zemlje. Prateći društveni razvoj u ovom periodu, čak i letimično, sa istorijske strane, možemo zaključiti da je to bilo vreme „socijalističke renesanse” jednog društva, mada još uvek duboko potopljenog u birokratiziranu socijalističku i samoupravnu ideologiju, bez punih građanskih sloboda i potpuno pod čvrstom kontrolom (jednopartijskog) vladajućeg Saveza komunista Jugoslavije (SKJ) sa Titom i Jugoslovenskom narodnom armijom (JNA) kao garantima postojanja Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ).
Pažljivom posmatraču neće promaći i metodološka nit kojom smo povezali događaje i rad Udruženja tokom ove decenije. Dokumentacija se iz godine u godinu uvećavala i umnožavala, pa je i njihova selekcija zahtevala veću pažnju. Birajući iz bogate arhive od nekoliko stotina dokumenata one najkarakterističnije, iznosili smo njihov sadržaj smatrajući ih simboličnim i važnim za delovanje Udruženja, uzdržavajući se od suvišnih komentara, ostavljajući čitaocima da sami donose svoje zaključke. Najveći broj dokumenata svedoči o svakodnevnim i uobičajenim aktivnostima Udruženja i različitih potreba članova, kao i o pripremama i realizacijama izložbenih aktivnosti u Galeriji i prepisci sa sredinama gde su gostovale kolektivne izložbe članova ULUV-a. Na kraju odrednica za svaku godinu dati su zbirni pregledi samostalnih i kolektivnih izložbi članova Udruženja, kao i sazivi kolonija, likovnih manifestacija koje su obeležili vojvođanski umetnički život toga doba. Kroz poslednje poglavlje posebno je obrađeno delovanje Galerije ULUV-a, gde su dati kompletni spiskovi svih izložbi, sa vremenom održavanja i autorima tekstova u pratećim katalozima, sa kratkim uvodnim tekstom gde se same izložbe tumače u nešto širem organizacionom i društvenom kontekstu. Ovu preglednu studiju završili smo izborom izvora i literature koju smo konsultovali i koristili želeći da i tako skrenemo pažnju na bogata istorijsko-umetnička i likovno-kritičarska beleženja i tumačenja tog vremena i dešavanja u likovnoj umetnosti u Vojvodini.
Ujedno, to je i vreme u kome se u Novom Sadu i Vojvodini, kao i u drugim republičkim umetničkim centrima, etabliraju nove institucije osnovane tokom šezdesetih godina, koje su vezane za savremenu likovnu umetnost, na prvom mestu muzeji savremene umetnosti, pod različitim imenima (moderne galerije), u Ljubljani (1947), Zagrebu (1954), Beogradu (1958), Skoplju (1964), a potom i u Novom Sadu. Mada u svojim početnim delovanjima muzeji savremene umetnosti nisu uspevali da odgovore na sve veće zahteve razvoja likovnih umetnosti i potreba samih umetnika, vremenom se i tu stvari menjaju. Galerija savremene likovne umetnosti (danas Muzej savremene umetnosti Vojvodine) osnovana je 1966. godine, dok faktički sa konkretnim radom, izlagačkom i izdavačkom produkcijom, započinje 1969. godine. Odmah po započinjanju svojih programskih delatnosti, u čijem su radu učestvovali i predstavnici Udruženja, Galerija savremene likovne umetnosti (GSLU) se aktivno uključila u savremeni likovni život grada čvrstom i čestom saradnjom sa samim Udruženjem – produkcija redovnih pojedinačnih i kolektivnih izložbi i retrospektiva, otkup umetničkih dela, štampanje knjiga i kataloga itd.
Dok su prvih desetak godina postojanja obnovljenog Udruženja baklju kolektivnih samostalnih izložbi nosile godišnje (jesenje) izložbe Podružnice, redovno održavane u Galeriji Matice srpske, ali i u drugim gradovima zemlje, početkom sedamdesetih godina nova centralna izlagačka manifestacija savremenih umetnika postaje Oktobarski (Novosadski) salon koji je ubrzo po osnivanju bio vezan za Radnički univerzitet „Radivoj Ćirpanov” i galeriju na spratu njegovog solitera, obloženu crnim mermerom. U vojvođanskim gradovima takođe se etabliraju likovne institucije i manifestacije u Subotici (Galerija „Likovni susret”), Somboru (Likovna jesen), Zrenjaninu (Savremena galerija), Sremskoj Mitrovici (Sremskomitrovački salon), kao i u gradovima u kojima su tradicionalno bile prisutne likovne kolonije – Bačka Topola, Senta, Ečka, Bečej i Pančevo.
***
Ipak, krajem šezdesetih godina situacija je donekle izmenjena pod uticajima burnih društvenih događaja u inostranstvu i zemlji – rat u Vijetnamu, okupacija Čehoslovačke, studentski nemiri od Amerike do Francuske i Jugoslavije, pojava i razvoj mirovnih i feminističkih pokreta, arapsko-izraelski ratovi, kao i turbulentni događaji u jugoslovenskoj federaciji. Začudo, u svakodnevnom radu i aktivnostima Udruženja ovi događaji, kao ni njihovi bliži ili daleki odjeci nisu u značajnoj meri učestvovali u promeni zatečenog narativa ondašnje, zvanične likovne umetnosti. Ipak, najznačajnija pojava na likovnoj sceni Novog Sada i Vojvodine sa kraja šezdesetih godina bila je aktivnost novosadskih konceptualnih umetnika koja je naglo i surovo prekinuta izricanjem zatvorskih kazni Miroslavu Mandiću i Slavku Bogdanoviću, kao i promenom (čistkom) u rukovodstvima Tribine mladih i studentskog časopisa Index. Umetnici okupljeni oko novosadske Tribine mladih, za razliku od članova Udruženja, nisu poticali sa likovnih akademija već iz sveta književnosti i filozofije, te su tako, zaobilaznim putevima, stizali do svojih likovnih dela, materijalnih ili pak nematerijalnih. Bili su sasvim neshvaćeni i neprihvaćeni, ocene o njima nisu pripadale svetu likovnih umetnosti već svetu omladinskih pokreta, pa su kao takvi i bili pod budnim okom politike, policije, pa i službe bezbednosti. Kao što i svaka arhiva, dokumentacija umetničkog udruženja, često više govori o onome o čemu nema nikakvih pisanih dokumenata, tako i u dokumentaciji Podružnice iz ovog perioda nema nijednog dokumenta, zapisa ili bilo čega sličnog koji govori o burnim političkim događajima, kao i skoro dramatičnim dešavanjima u vezi sa grupom konceptualnih umetnika ili pak o svakodnevnim programima na Tribini mladih. Za savremene istraživače više je zanimljivo jedno totalno međusobno nepoznavanje u Novom Sadu, gradu koji je i tada bio daleko od velegrada, dok je odgovor više nego logičan. Mladi umetnici konceptuale prirodom stvari su revolucionarno, pa i anarhistički prilazili savremenoj umetnosti pod uticajima iz sveta, te je bilo prirodno da sa prezrenjem gledaju na tada još uvek skoro isključivo „štafelajno slikarstvo”. Sa druge strane, malo je među njima i bilo poznavalaca likovne umetnosti, a još manje istinskih ljubitelja i posetitelja izložbi i likovnih manifestacija. Udruženje, kao cehovska organizacija profesionalnih umetnika nije pak imalo interesovanja za dešavanja koja tada i po njihovim tumačenjima nisu bila deo zvanične likovne scene grada i Pokrajine, već su ih posmatrali (ako uopšte jesu) kao događanja u okvirima tzv. omladinske kulture sa kojom Udruženje nije bilo ni u kakvim odnosima niti kontaktima. Ipak, po svedočenju nekih od aktera, kontakata je svakako bilo u vidu uzajamnog, mada retkog posećivanja izložbi, neformalnih razgovora, porodičnih i prijateljskih veza. Jedna od osoba koja je mogla biti „oficir za vezu” je Bogdanka Poznanović (Begeč, 1930 – Novi Sad, 2013) koja je imala solidne kontakte u Udruženju, a mnogo više od toga sa pripadnicima konceptuale. Kada se radi o ostalim svedočenjima učesnika/saučesnika ondašnje likovne scene, za razliku od one prethodne gde su akteri bili odavno preminuli, u ovom slučaju je bilo moguće naći sagovornike koji su bili raspoloženi da podele sećanja na ondašnji rad Udruženja, ali i na dešavanja na kompletnoj likovnoj sceni Novog Sada. Ipak, od njih smo kroz više razgovora saznali relativno malo novih, nepoznatih činjenica, mada su nam ta, uglavnom romantično intonirana sećanja pomogla u upoznavanju šireg konteksta toga vremena.
***
Skoro svakodnevni šumovi (nesporazumi) na političkoj relaciji Republika – Autonomna Pokrajina (AP) Vojvodina, koji su se odvijali daleko od očiju javnosti, ali su bili prisutni u (kuloarima) vlasti i pratećih administracija, o čemu svedoči novija istoriografija, preneli su se donekle i na odnose Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) i Podružnice za Vojvodinu, gde se posle promena statuta Saveza udruženja likovnih umetnika Jugoslavije (SULUJ) pronalaze nove formule i principi saradnje. Učestali susreti izabranih predstavnika ULUS-a i Podružnice tokom 1970. godine rečito govore o novoj situaciji koju je trebalo i adekvatno razrešiti. Ipak, iz sačuvane dokumentacije faktički je nemoguće prodreti u sve finese tih događaja i sa većom preciznošću zaključiti o čemu se tu zapravo radilo, osim o želji za osamostaljivanjem, što je povlačilo i čitav niz pratećih reperkusija. Kako su političku scenu potresali novi ustavni amandmani (1968. i 1971), koji su u značajnoj meri ojačali položaj autonomnih pokrajina, usledile su i reakcije udruženja Vojvodine i Kosova. Isto, pa i više, važi i za dešavanja posle donošenja novog ustava u februaru 1974. godine. Takođe, ne treba smetnuti s uma činjenicu da su se skoro svi politički događaji tog vremena dešavali van znanja i očiju javnosti – pa i skoro tajno – i da je sasvim mali broj ljudi bio upoznat sa političkim dešavanjima između Republike i Pokrajine.
U ovom periodu, po dokumentima iz arhive ULUV-a, jasno se vidi želja umetnika za određenom vrstom autonomnog delovanja Podružnice radi većeg opsega donošenja odluka vezanih za njihov rad, kao i želja da se brojni procesi prenesu na nivo Udruženja, gde bi članovi imali veću ulogu u odlučivanju, kontroli, izborima, predlozima itd. Kako je Udruženje i njegovo delovanje bilo skoro isključivo finansirano od strane pokrajinskih organa, bilo je sasvim prirodno da se nivo akcija, predloga i projekata odlučivanja u vezi sa radom Udruženja usmeri ka Pokrajini kao osnivaču i finansijeru. Pošto je, takođe, ukupan rad i delovanje Udruženja bilo, kao i u ostalim republičkim centrima, direktno i isključivo vezano za aktuelni politički trenutak, političku i partijsku elitu, koja je praktično odlučivala o svemu, odluka da se prati put „pokrajinske politike” izgleda sasvim normalna, praktična i pragmatična odluka u rešavanju svih tekućih (a potom i narastajućih) problema Udruženja i njegovih članova. Tako je Udruženje, kao uostalom i sve formalne (državne) organizacije unutar socijalističke države (radnog naroda), bilo faktički primorano da se opredeli za stavove i ideje koje su emitovane iz centara (trenutne) političke moći. Ipak, senke burnih političkih događaja sa početka sedamdesetih godina nisu zasenile niti prekrile delovanje Udruženja koje se, iz godine u godinu, povećavalo i usložnjavalo, dok su umetnici sve više pokazivali lične, privatne inicijative za veću vidljivost sopstvenog umetničkog stvaralaštva koristeći sve konkurse za pojedinačne i kolektivne izložbe, učešće na izložbama i usavršavanjima u inostranstvu itd. Kao da su se dešavala dva paralelna procesa – pojačana državna kontrola nad radom Udruženja i povećanje aktivnosti Udruženja, pa još i veće interesovanje i posvećenost pojedinačnih umetnika, posebno onih mlađih generacija, koji su tragali i osvajali nova polja delovanja savremene umetnosti. Ipak, ono što prosto isijava iz brojnih dokumenata Udruženja je jedan autentični i iskreni entuzijazam koji na trenutke prelazi u organizovanu stihiju u kojoj učestvuju umetnici svih generacija. Stiče se utisak da su umetnici, pored svojih cehovskih, staleških interesa, imali svest i stav da vrednosti koje propagiraju predstavljaju ujedno i vrednosti čitavog društva.
Kako izgleda, umetnička udruženja su tako bila donekle uvučena u skoro svakodnevne trzavice i burna politička dešavanja na relaciji Republika–Pokrajina, mada su bila, kao i obično, na kraju sleda događaja, krajnje marginalizovana. Ipak, analizirajući ostalu dokumentaciju, kao i dopise koje su ULUS i Podružnica razmenjivali, saradnja tokom ovog perioda teče normalno i uobičajeno, bez bilo kakvih vidljivih sukoba i razmimoilaženja, bar do početka sedamdesetih godina. ULUS-ovi dopisi govore o naglašenoj želji centrale da se Podružnica u što većoj meri uključi u zajednički rad. Predlažu se planovi za međunarodnu saradnju, kao i umetnici za izložbe u inostranstvu, nižu se izveštaji o primanju članova Podružnice u ULUS, razmena dopisa sa predlozima za učešće u različitim republičkim komisijama itd.
Kada je reč o ovoj (političkoj) problematici, po svom zanimljivom sadržaju se ističe dokument (nedatiran, 7 kucanih stranica) naslovljen „Položaj i mesto organizacije likovnih umetnika Vojvodine u okvirima organizacije likovne umetnosti u Srbiji i Saveza likovnih umetnika Jugoslavije” sa podnaslovom „Dosadašnje mesto u SULUJ i status posle VIII Kongresa SULUJ” (1971). Dokument su kao „informaciju” sastavili Aleksandar Lakić i Mileta Vitorović, a sastoji se od osam tačaka kroz koje se objašnjava i analizira kakve se promene, u stvari, žele – Paritetno učešće u Upravnom odboru ULUS-a, kao i u svim umetničkim savetima i brojnim komisijama u kojima bi bili zastupljeni interesi umetnika sa područja Vojvodine; Određeni procenat od prikupljene članarine; Samostalnost Umetničkog saveta Podružnice, da se nezavisno i bez dostavljanja izveštaja vodi izlagačka i izdavačka politika; Da se ne podnose izveštaji o delovanju i radu Podružnice, niti o programima rada i sličnim planiranjima događaja, već da se o tome samo obaveštava centrala; Da se ravnopravno dogovara i odlučuje o zajedničkim projektima, akcijama i manifestacijama; Da se kroz zajednički rad pronađu nazivi za dosadašnje Podružnice autonomnih pokrajina. Zaključna tačka glasi: „Autonomnost organizacije likovnih umetnika u Vojvodini bazira se na promenama u političkom sistemu, na novom ustavnom položaju Vojvodine, na specifičnostima u kojima se odvija kulturni život u Pokrajini pri čemu treba usaglasiti organizacije likovnih umetnika u pokrajinama i Udruženju likovnih umetnika Srbije”.
***
Tokom ove decenije Udruženje se etabliralo kao nezaobilazni faktor kada je reč o likovnim umetnostima i delovanju umetnika u Novom Sadu i Vojvodini postavši deo šire celine ondašnje jugoslovenske države. Štampaju se katalozi i knjige, razvija se i cveta saradnja sa drugim udruženjima, institucijama, posebno sa galerijama i Galerijom savremene likovne umetnosti koja u svojim zbirkama i danas baštini, čuva i prezentuje brojna umetnička dela nastala u ovom periodu, a do kojih je došla i dolazi otkupima ili poklonima. U produkciji ULUV-a tokom ovog perioda publikovano je preko stotinu kataloga izložbi u Galeriji, kao i tri značajne knjige – Savremeni likovni umetnici Vojvodine (1968), XXIV izložba Podružnice ULUS-a za SAP Vojvodinu (1972) i Crtež likovnih umetnika Vojvodine (1975) – koje su u velikoj meri doprinele da dešavanja na likovnoj sceni Vojvodine dobiju adekvatan istorijsko-umetnički tretman. Tokom ovog perioda je takođe značajno povećano učešće članova Udruženja na brojnim kolektivnim izložbama u zemlji (Beograd, Sarajevo, Rijeka, Ljubljana itd.) i inostranstvu, kao i redovno korišćenje republičkih fondova za studijska putovanja. Posle početnih uspeha u preuzimanja ateljea na Petrovaradinskoj tvrđavi, tokom ovog perioda, posebno na samom početku sedamdesetih godina, sistem dodele ateljea umetnicima je bio potpuno organizovan, zaokružen i transparentan, pa su Novi Sad i ULUV, u okvirima čitave zemlje, važili za najsvetliji primer sredine u kojoj su u velikoj meri bili rešeni problemi radnih prostora za umetnike. Trebale su da prođu više od dve decenije stalne uporne borbe Udruženja i umetnika da se konačno ostvari ova baza umetnosti kao netipična oaza umetničkog stvaralaštva, bar u jugoslovenskim uslovima. Da podsetimo, nastanjivanje (osvajanje) Petrovaradinske tvrđave od strane umetnika započelo je još početkom pedesetih godina kada su prvi umetnici odlučili da im drevna tvrđava postane novi, radni dom – J. Soldatović, S. Maksimović, A. Lakić, B. Karlavaris, D. Milovanović, M. Balać, I. Acin i R. Ris Graovac. Još jedan od velikih uspeha i pozitivnih tekovina delovanja Udruženja iz ovog perioda je i otpočinjanje sa radom Galerije ULUV-a, koja još uvek, na istom mestu, deluje na sada već poluvekovnoj tradiciji. Delovanje Galerije (od 1971) na izlaganju novih radova svojih članova bilo je značajno za proširenje vidljivosti i prisustva u javnosti Udruženja i njegovih članova. I pored postojanja drugih galerijskih prostora u gradu gde su se izlagala dela savremenih umetnika, Galerija ULUV-a je bila centralno mesto gde se moglo videti savremeno likovno stvaralaštvo već etabliranih umetnika. I ne samo videti, već su građani imali priliku i da kupe neki od izloženih radova. Kada je reč o kolektivnim izložbama članova Udruženja utisak je da je ULUV ulagao dosta truda i napora u prezentovanje rada svojih članova ne samo u svojoj sredini (Novi Sad i ostali gradovi u Pokrajini), već i kroz izložbe organizovane u drugim jugoslovenskim likovnim centrima, pa i u inostranstvu, najčešće u saradnji sa Galerijom savremene likovne umetnosti. Brojni su umetnici, i starijih i novijih generacija, preko rada Udruženja ostvarili svoje umetničke karijere. Nadamo se da će dokumenti i komentari koji slede biti pomoć i dodatni podsticaj istraživačima likovnih umetnosti u Vojvodini i Srbiji tokom druge polovine 20. veka.
1968.
Galerija savremene likovne umetnosti (danas Muzej savremene umetnosti Vojvodine), osnovana 1966. godine, 4. januara upućuje dopis Udruženju (br. 2/68) u kome traži adresu delegiranog člana u savetu Galerije što je jedan od prvih formalnih kontakata između Udruženja i Galerije u čijem osnivanju su značajnu ulogu imali baš sami umetnici, članovi Udruženja.
Udruženje u martu upućuje molbu Savetu za urbanizam Opštine Novi Sad za promenu namene prostora u prizemlju zgrade Crvenog krsta, kod Dunavskog parka, kako bi se tamo moglo premestiti sedište Udruženja. Pozitivan odgovor i saglasnost iz Urbanističkog zavoda Novog Sada stigli su tek u novembru. Nažalost, do ostvarenja ove dobre ideje nikada nije došlo.
Dopis Udruženja predsedniku Pokrajinskog veća AP Vojvodine, od 13. marta, u kome se izražava protest zbog postupaka Sekretarijata za informacije koji, na svoju ruku i bez konsultacija sa Udruženjem, ugovara izložbe domaćih umetnika u inostranstvu i predlaže da se ubuduće takve stvari više ne ponavljaju i da se, u sličnim prilikama, obavezno konsultuju Udruženje i Galerija savremene likovne umetnosti. Isto se predlaže i za izložbe iz inostranstva koje gostuju u gradu sve u cilju izbegavanja prisutnih procesa porasta ličnih veza i ličnih afiniteta.
U izveštaju od 16. marta Komisije za realizaciju likovnih rešenja po školama na teritoriji Novog Sada, u sastavu J. Ač, J. Soldatović, M. Nedeljković, P. Radovanović, koja je tokom proteklih meseci obišla četiri tehničke i pet osnovnih škola u cilju uspostavljanja kontakata za projekte likovno oblikovanih slobodnih zidnih površina i postavljanje skulptura u holovima i slobodnom prostoru školskih dvorišta, kaže se da su škole raspoložene da u okviru vlastitih mogućnosti finansiraju izradu umetničkih dela i honorara za umetnika. Isto to je urađeno i sa Zajednicom zdravstvenih i socijalnih ustanova u pismu od 18. marta. Bio je to nastavak opširne akcije koju je Udruženje pokrenulo proteklih godina u cilju razvijanja društvene svesti o potrebama umetničkog ukrašavanja javnih objekata, tzv. sintezi umetnosti.
Predstavnici Udruženja prisustvuju 30. marta sahrani rano preminulog kolege, slikara Lazara Vozarevića (Sremska Mitrovica, 1925 – Beograd, 1968) u Aleji zaslužnih građana na beogradskom Novom groblju. Inače, Vozarević je preminuo od trovanja krvi izazvanog isparenjima sredstava (boja, lakova, bitumena itd.) koje je koristio u svom slikarskom radu.
Udruženje likovnih umetnika Srbije obaveštava Podružnicu da su sa teritorije Vojvodine u ULUS primljeni sledeći umetnici – M. Brtka, B. Vuleković, Lj. Denković, F. Kalmar, F. Maurić, M. Mihajlović, Ž. Miškov, M. Nedeljković, Š. Torak i P. Ćurčić. Dvojno članstvo u oba udruženja je bila već uobičajena praksa sve do vremena kada se to u novoj statutarnoj organizaciji podrazumevalo.
Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje i kulturu 8. aprila upućuje dopis Udruženju na temu uvođenja novog sistema kulturnih veza sa inostranstvom koji prate i opširni predlozi. U narednom periodu saradnja sa inostranim umetničkim udruženjima i galerijama se uvećavala, a povremeno je bila korišćena i od strane države i njenih trenutnih političkih interesa u saradnji sa određenim zemljama.
Izveštaj Sekretarijata Podružnice ULUS-a za Vojvodinu od 16. marta donosi spisak od 31 člana uz komentar da je u proteklom periodu održano 18 plenuma (sednica) na kojima su „rešavana mnoga principijelna i tekuća pitanja”.
Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje i kulturu je tokom avgusta obrazovao Koordinacionu komisiju za podizanje spomen-obeležja, a u ime Udruženja u njen rad se uključio slikar Boško Petrović. Proteklih godina je bilo dosta pritužbi na sve segmente sistema podizanja brojnih znamenja posvećenih Narodnooslobodilačkom ratu i Revoluciji gde je primećeno odsustvo kvalitetnih rešenja. Spomenici su podizani bez ikakvog upliva i kontrole stručnjaka, likovnih umetnika ili istoričara umetnosti, uz voluntarističko delovanje Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačke borbe (SUBNOR) i lokalnih članova mesnih zajednica i sličnih tela.
Tokom septembra sedište Udruženja se seli iz Galerije Matice srpske, gde je godinama delovalo, u nove prostorije u Kulturno-prosvetnoj zajednici Vojvodine, preko puta Dunavskog parka. Sve te procese pratilo je više dopisa, molbi i sugestija.
Tokom ove godine članovi Udruženja su imali samostalne izložbe – Ivan Jakobčič, Mirjana Šipoš, Aleksandar Lakić (Sombor), Bela Pehan (Kula), Mileta Vitorović, Milan Kerac, Mirjana Nikolajević, Petar Mojak, Milorad Mihajlović, Ksenija Ilijević (Novi Sad), Šandor Todok (Subotica), Zdravko Mandić (Zrenjanin), Stojan Trumić (Beograd), Boško Petrović (Vrbas), Imre Vinkler, Milan Poznovija (Subotica), Tivadar Vanjek (Venecija).
Centralna kolektivna izložba članova Udruženja je bila Zimski salon Likovnog susreta, Subotica (2–13. februar). Članovi Udruženja su u velikom broju učestvovali u sazivima likovnih kolonija u Vojvodini – XXVII izložba Umetničke kolonije Bačka Topola (25. maj – 8. jun), XV izložba Umetničke kolonije Bečej (oktobar), XVII izložba Slikarske kolonije Senta (17. novembar – 23. decembar), XIII izložba Umetničke kolonije Ečka (24. novembar – 30. decembar). Slikari, članovi Udruženja, učestvovali su i na kolektivnim izložbama u Beogradu, Somboru, Pančevu, Rumi, Čačku, Banjaluci i Segedinu dok su grafičari izlagali u Subotici, Rumi, Beogradu, Skoplju i u inostranstvu – Lozani, Krakovu, Segedinu, Montevideu, Bradfordu, Pragu i Firenci.
1969.
Stalna Komisija likovnih umetnika Srbije, Podružnica za Vojvodinu, 7. januara, u sastavu slikari M. Kerac i M. Vitorović, upućena je na ocenjivanje rada vajara Pavla Radovanovića, kao što je to od nje traženo 5. decembra protekle godine. Komisiji je bio priključen i istoričar umetnosti Đorđe Jović. Bronzani reljef (Trgovište na Dunavu), postavljen na prvom spratu zgrade „Interservisa” (arh. M. Krstonošić), bila je slobodno komponovana tema sa gravire obale Dunava iz 19. veka i ocenjena je pozitivno. Prilikom renoviranja zgrade u godinama koje su usledile posle 2000. reljef je nestao, ali je gipsani model sačuvan u Zavičajnoj galeriji Muzeja grada Novog Sada.
Galerija savremene likovne umetnosti uputila je dopis Podružnici 27. marta u kome se kaže da Galerija želi sa svoje strane da doprinese velikoj Izložbi likovne umetnosti u Vojvodini stavljajući na raspolaganje kolektiv Galerije za obavljanje stručno-tehničkih poslova pre otvaranja izložbe, za vreme trajanja izložbe, kao i za sve ostale poslove koji su od zajedničkog interesa za likovne umetnike i Galeriju. Pismo je, uz drugarski pozdrav, potpisao direktor Galerije Slobodan Sanader. Bio je to jedan od početnih koraka buduće plodne saradnje.
Centralna kolektivna izložba članova Udruženja je bila Savremeni likovni umetnici Vojvodine, održana u Galeriji Matice srpske (12. april – 5. maj), dok je izbor radova potom prenet u Dom kulture u Rumi (14–21. maj). Na izložbi je učestvovao impozantan broj umetnika iz oblasti slikarstva, grafike, vajarstva, tapiserije i keramike (70) sa 350 radova, „[…] koji izražavaju širinu i zamah aktuelnog likovnog stvaralaštva i sasvim određen rezultat našeg razdoblja socijalističkog života i kulture u Vojvodini. Ova velika izložba likovnih umetnika, koji žive i rade u Vojvodini, posvećena je dvadeset petogodišnjici oslobođenja od fašističke okupacije, a istovremeno je smotra naših likovnih snaga, ostvarenja i dometa”, kaže se u najavnom tekstu monografije. Izložbu je video veliki broj posetilaca, a o njoj su izašle pozitivne kritike u brojnim novinama i časopisima širom zemlje. Svakako najveći uspeh Udruženja u dosadašnjem radu, pored ove izložbe, bilo je štampanje obimne prateće monografije Savremeni likovni umetnici Vojvodine čija je priprema trajala skoro čitave godine, dok je monografija zvanično objavljena u decembru protekle godine. Monografija je štampana u novosadskom Novinsko-izdavačkom preduzeću „Forum”, ima 272 strane, 10 tabaka sa reprodukcijama u boji na kunzdruku, 8 tabaka teksta na polukartonu i 25 reprodukcija na tvrdom kartonu, a po špiglu Miše Nedeljkovića. Monografija je izašla u dve varijante, sa crnim i belim naslovnim koricama, a štampana je u čak četiri hiljade primeraka. Predgovor, preveden i na francuski jezik, potpisuje političar, publicist i diplomata Dušan Popović (1921–2014), ondašnji predsednik Prosvetno-kulturnog veća AP Vojvodine. Kao sin prvog predratnog bana Dunavske banovine, graditelja, političara i istoričara Dake Popovića (Novi Sad, 1886–1967), Dušan Popović je godinama bio jedna od ključnih ličnosti koja se bavila kulturnim prilikama u Vojvodini. Tokom sedamdesetih godina iz centralističkih političkih krugova u Beogradu Popović je bio označen kao „glavni ideolog autonomaštva koji je to, skoro jezuitski i ortodoksno, sprovodio u kulturi i nauci Vojvodine”. Mada i u predgovoru monografije blago provejava određeno političko tumačenje proteklog perioda, uz vešto izbegavanje bilo kakve asocijacije na preovlađujući srpski karakter vojvođanske umetnosti toga doba, Popović je, mada tek delimično, uspeo da u kratkim crtama pomene umetnost prethodnih perioda, počevši od 18. i 19. veka, vremena koje na neki način označava prapočetak aktuelne umetnosti u Pokrajini. Takođe, u tekstu ima i kritičkih opaski upućenih prvenstveno likovnoj kritici i struci uz napomene da je ovakva izložba mogla i trebala biti organizovana dosta vremena ranije, a razlog za to pronalazi se u nedostatku stručnih kadrova, istoričara umetnosti, likovnih kritičara i hroničara. Autor glavnog teksta i biografija umetnika bio je istoričar umetnosti i likovni kritičar Đorđe Jović (1928–1988), koji je u svom opširnom prilogu analizirao rad, abecednim redom, čak 67 umetnika iz oblasti slikarstva, grafike, vajarstva, tapiserije i keramike. Kao svojevrsni eseji, manje-više slični po obimu i metodologiji pisanja, Jovićeve analize se zasnivaju na dobrom poznavanju stvaralačkih karijera i kao takvi predstavljaju, prvi put na jednom mestu, složene, stručne i analitičke tekstove o aktuelnim likovnim umetnicima Vojvodine. Kako i sam kaže u svom zaključku, u likovnoj umetnosti Vojvodine teško je izvršiti podele po stilskim opredeljenjima ili likovnim afinitetima, sem u neznatnom izuzetku kod slikara ekspresivnog nadrealizma ili po tretiranju sličnih fenomena, kao, na primer, pejzaža. Ono što je zajedničko za likovne umetnike Vojvodine, zaključuje Jović, jeste da su oni vrlo izdvojene ličnosti koje se kreću između polova produženih ideala i tek nastajućih prosedea. Manji sažeci Jovićevog teksta prevedeni su na francuski, mađarski, slovački i rumunski jezik. Tekstualni blok monografije završava se kratkim, prigodnim tekstom Radenka Miševića, generalnog sekretara Saveza likovnih umetnika Jugoslavije.
Pančevačka slikarka Ksenija Ilijević je uputila protestno pismo pisano rukom predsedniku Podružnice, nekoliko dana pre zvaničnog otvaranja, u kome se žali na tretman njenih slikarskih radova na izložbi Savremeni likovni umetnici Vojvodine napominjući da su „neki dobili više prostora od drugih” i da su njene slike „gurnute u budžak i mrak, bez dnevne svetlosti”. Još napominje da njene slike „nisu ulja na dasci već ulja na lesonitu”.
Tokom proleća i leta teče prepiska sa nadležnim društvenim organizacijama u vezi sa sprovođenjem nove kulturne saradnje sa inostranstvom, delovanjem Kulturno-prosvetne zajednice Vojvodine, kao i posebno česti kontakti sa Zavodom za komunalnu izgradnju grada Novog Sada i Urbanističkim zavodom u vezi sa učešćem umetnika, predstavnika Udruženja, u izradi detaljnih urbanističkih planova i ostale planske dokumentacije. Sve to govori o visokom stepenu uvažavanja mišljenja i stavova umetnika u planiranju i uređenju grada, posebno mikro lokacija, tzv. malog urbanizma.
Da je Udruženje bilo veoma osetljivo na materijalni, pa i socijalni položaj svojih članova govori Molba Skupštini opštini Novi Sad od 2. juna u kojoj se govori o „nepodnošljivim uslovima u kojima živi i radi slikar i grafičar Jovan Grujić”, inače jedan od učesnika izložbe Savremeni likovni umetnici Vojvodine. Inače, Grujić u tom periodu radi kao nastavnik u Školi za primenjene umetnosti u Novom Sadu.
Tokom avgusta i septembra sačinjeni su detaljni planovi u vezi sa rekonstrukcijom i pretvaranjem prostora u tzv. Malu galeriju. Opširne elaborate – građevinski radovi, vodovod, grejanje, crteži osnova, statički proračuni sa finansijskim predračunima – izradio je novosadski arh. Andrija Šrek (Novi Sad, 1930–1970).
Na sastanku Novosadske sekcije Udruženja 8. septembra predložen je dnevni red: 1) Obaveštenje o plaćanju zakupnina za ateljee; 2) Obaveštenje o podizanju novih ateljea; 3) Obaveštenje o kreditima za likovne umetnosti i 4) Predlog za otkup slika koje će biti dodeljene kao nagrada likovnim pedagozima, kao već redovni, sastavni deo svih sastanaka. Novost je predlog da se osnuje fond za (kratkoročne) kredite koji bi pomagao umetnicima u određenim periodima njihovog rada.
Tradicionalni kolektivni nastup članova Udruženja bio je u Galeriji Matice srpske na Izložbi ULUS-a, Podružnice za Vojvodinu u periodu 21. oktobar – 5. novembar, u čast petnaestogodišnjice oslobođenja Novog Sada. Na izložbi je učestvovalo 37 slikara, vajara i grafičara sa 74 umetnička rada.
Tokom novembra Udruženje pokreće veliku akciju u vezi sa prikupljanjem radova umetnika za pomoć Banjaluci posle katastrofalnog zemljotresa (27. oktobra 1969). Radovi se prikupljaju u prostorijama Udruženja da bi se do 29. novembra preneli u Sarajevo gde će biti održana velika aukcija umetničkih radova u korist stanovništva Banjaluke.
Podružnica 20. novembra upućuje Predlog rada i ideja za 1970. godinu Zajednici kulture SAP Vojvodine uz opširno obrazloženje. Teme su brojne: Izgradnja ateljea i stanova za umetnike; Stvaranje kreditnog fonda pri Udruženju za kratkoročno kreditiranje likovnih umetnika; Otkup „fundusa” od likovnih umetnika koji su navršili dvadeset pet godina rada; Umetničke penzije; Nabavka slikarskog materijala iz inostranstva; Fondovi za poklone; Monografija Savremeni likovni umetnici Vojvodine; Zahtev za stalno radno mesto stručnog službenika u Udruženju; Obeštećenje likovnih umetnika za učešće u likovnim manifestacijama; Putovanje u inostranstvo itd. Deo ovih zahteva se može posmatrati kao daleki odjek reformisanja jugoslovenske (pa i vojvođanske) ekonomije na početku druge polovine šezdesetih godina, izvršene u pravcu uvođenja izvesnih tržišnih mera i potiskivanja državne intervencije u privredi, kao i u oblasti kulturnog stvaralaštva.
Tokom ove godine započinje praktično delovanje Galerije savremene likovne umetnosti (osnovane još 1966), kada se kreće sa izlagačkom i izdavačkom produkcijom. Tako je tokom narednih godina, i pored kompletne autonomije u pojedinačnom radu, delovanje GSLU i Udruženja na određenim projektima faktički bilo zajedničko. Tokom jeseni i zime GSLU je organizovala dve retrospektivne izložbe u Galeriji Matice srpske članova Udruženja – Tivadara Vanjeka (Slike 1933–1969) i Ankice Oprešnik (Slike 1945–1969), uz prateće kataloge sa tekstovima Đorđa Jovića i Slobodana Sanadera, u izdanju GSLU. Takođe, zajedničkim snagama su tokom decembra organizovane i dve kolektivne izložbe domaćih autora u Temišvaru – Savremeni likovni umetnici Vojvodine, pedeset dela od dvadeset autora iz perioda 1960–1969) – i u Modeni – Šest grafičara: Grujić, Kerac, Nikolajević, Oprešnik, Stanojev, Vito, šezdeset grafika nastalih u periodu 1960–1969. Prvu izložbu su koncipirali i realizovali Đ. Jović, Lj. Ivanović, S. Sanader, a u ime Udruženja J. Ač i S. Trumić, dok je izbor grafika za izložbu u Modeni izvršila Sekcija likovnih umetnika Novog Sada koja je delovala pri Udruženju. Obe izložbe pratili su katalozi sa tekstovima Đ. Jovića i S. Sanadera, objavljeni u produkciji GSLU.
Tokom ove godine članovi Udruženja su imali samostalne izložbe – Milorad Mihajlović, Petar Mojak, Mirjana Nikolajević, Miša Nedeljković, Šandor Torok (Novi Sad), Mirjana Šipoš (Zrenjanin), Imre Šafranji (Subotica, Novi Sad), Tivadar Vanjek (Beograd, Novi Sad), Ksenija Ilijević (Bečej), Milan Konjović (Sombor, Zagreb), Mikola Graovac (Sombor), Branislav Vuleković (Sremski Karlovci), Jovan Vitomirov (Pančevo), Živojin Miškov (Bečej, Pnon Pen/Kambodža), Ferenc Kalmar (Segedin/Mađarska) i Zdravko Mandić (Đula/Mađarska),
Članovi Udruženja su u velikom broju učestvovali u sazivima likovnih kolonija u Vojvodini – XXIX izložba Umetničke kolonije Bačka Topola (jun–jul), XVI izložba Umetničke kolonije Bečej (oktobar), Slikarstvo u umetničkim kolonijama Jugoslavije, Galerija „Likovni susret”, Subotica (9. oktobar – 30. novembar), XIV izložba Umetničke kolonije Ečka (23. novembar – 30. decembar) i XVIII izložba Slikarske kolonije Senta (28. decembar – 14. januar 1970). Slikari, članovi Udruženja, učestvovali su i na kolektivnim izložbama u Beogradu, Pančevu, Subotici i u Vršcu, dok su grafičari izlagali u Subotici, Novom Sadu, Rumi, Beogradu, Zagrebu, Skoplju i u inostranstvu – Lozani, Segedinu, Krakovu, Bradfordu i u Firenci.
1970.
Udruženje 26. februara upućuje svim članovima Novosadske sekcije Podružnice poziv za izlaganje u kamernoj galeriji koja počinje sa radom tokom maja. Izložbe će trajati dve nedelje, otvaranja će biti svakog drugog ponedeljka uveče, a kapacitet galerijskog prostora je 20–25 slika srednjeg formata.
Udruženje na molbu „Likovnih susreta” iz Subotice tokom aprila dostavlja spisak svojih članova vajara (G. Almaši, F. Kalmar, E. Kočiš, I. Petrović-Acin, P. Radovanović, J. Kiš i J. Soldatović) i grafičara (J. Grujić, M. Nedeljković, M. Kerac, A. Oprešnik, M. Vitorović i S. Arvanitidis). Ukupan broj članova Udruženja je 65.
Dopis Pokrajinske zajednice kulture od 25. juna članovima Udruženja za sastanak Radne grupe za kritiku sa samo jednom tačkom dnevnog reda – utvrđivanje uslova i kriterijuma za stimulisanje umetničke kritike. U kasnijoj dokumentaciji, kao i u stručnoj literaturi ova inicijativa se ne pominje.
Skupština opštine Novi Sad 29. juna donosi rešenje o obrazovanju Odbora za zaštitu spomenika kulture i podizanje novih spomen-obeležja na teritoriji opštine Novi Sad. Po jednog člana delegiraju sve institucije i organizacije koje se bave kulturom, među njima i Udruženje koje delegira slikara Miću Mihajlovića. Dokument govori o nastavku opsežne akcije da se urede i organizuju svi procesi u vezi sa podizanjem novih spomenika posvećenih NOR, Revoluciji i žrtvama fašističkog terora tokom Drugog svetskog rata.
Udruženje upućuje dopis Skupštini opštine Novi Sad 15. septembra – Komisiji za dodelu Oktobarske nagrade grada Novog Sada u kome se za članove Komisije imenuju M. Nedeljković, P. Mojak, B. Poznanović, F. Maurič i M. Vitorović. U dopisu su date i kratke biografije koje su umetnici sami pisali. Narednih godina Udruženje je redovno predlagalo svoje (zaslužne) članove za različite nagrade i društvena priznanja u Republici i Pokrajini.
Opštinska zajednica kulture obaveštava Udruženje 23. septembra da je njen Izvršni odbor odlučio da se u bivšoj zgradi Studentskog doma na Petrovaradinskoj tvrđavi izradi 25 ateljea za potrebe umetnika likovnih i primenjenih umetnosti. Bio je to zapravo početak organizovanog boravka umetnika na Tvrđavi, dok su prethodni ateljei dodeljivani bez institucionalne kontrole.
Radna zajednica Muzeja grada Novog Sada je 12. oktobra usvojila (obnovljen iz 1963) Pravilnik o otkupu umetničkih dela za svoju Zavičajnu galeriju gde je predviđeno formiranje odgovarajuće Komisije za otkup, a Udruženje se moli da imenuje svog člana. Uzvratnim dopisom Udruženje delegira slikara Boška Petrovića i vajara Jovana Soldatovića za članove Komisije za otkup, koji su tih godina imali i najveći uticaj među članovima Udruženja. Inače, Soldatović je u vezi sa ovom problematikom bio angažovan još od početka šezdesetih godina. Ovaj depandans Muzeja grada Novog Sada menjao je nazive od osnivanja (1963) – Galerija savremenih novosadskih umetnika, Savremena novosadska galerija i Novosadska galerija savremene umetnosti. Osnivanje Galerije, kao prve Zbirke takve vrste u gradu, inicirali su savremeni novosadski umetnici (okupljeni oko Udruženja), upravnik i kustosi Muzeja grada sa ciljem da muzeološki prate, proučavaju i izlažu dela savremenih umetnika Novog Sada. Od 1965. godine ustalio se naziv Zavičajna galerija, a 1978. dobija status posebnog odeljenja. Danas fond Odeljenja za savremenu umetnost, uz dugogodišnje sistematsko praćenje, otkup i poklone, broji više od tri hiljade i tri stotine dela, nastalih od sredine proteklog veka do danas. Dela se čuvaju u Zbirci likovne umetnosti i u Zbirci primenjene umetnosti.
Opštinska zajednica kulture Novog Sada poziva Udruženje da predloži svoje članove za inicijativnu Komisiju za sintezu. Udruženje delegira u dopisu od 18. novembra Aleksandra Lakića i Ljubišu Petrovića, umetnika sa iskustvom u poslovima ukrašavanja enterijera zgrada javnih namena u Novom Sadu, što rečito govori da je tzv. sinteza već zaživela kao proces, kao i da su se nalazile nove forme i formati saradnje likovne umetnosti i arhitekture. Tokom naredne nedelje održano je više radnih sastanaka Komisije na inicijativu Urbanističkog zavoda Novog Sada, koji je prednjačio u organizacionim poslovima, na kojima se raspravlja o novim lokacijama i praktičnim odabirima vrste umetnosti. U ime URBIS-a najangažovaniji na ovim poslovima bio je dugogodišnji direktor, urbanista i arhitekta Miloš Savić (Novi Sad, 1929–2003) koji je i u narednim godinama bio angažovan na brojnim zahtevima Udruženja.
Na Plenumu ULUS-a Podružnice za Vojvodinu tokom novembra i decembra se raspravlja o sintezi (kombinaciji likovnih umetnosti i arhitekture), otkupu umetničkih dela za novu Zavičajnu zbirku Muzeja grada Novog Sada, dodeli stanova i ateljea itd., a na Godišnjoj skupštini Udruženja 21. novembra izabrani su novi članovi uprave – M. Vitorović (predsednik), Z. Mandić, M. Mihajlović, M. Poznovija, P. Blesić, S. Trumić i M. Laješić – Komisije za formiranje statuta – A. Lakić (predsednik), I. Vrsajkov, M. Vitorović, G. Silađi i Lj. Petrović – i Umetničkog saveta – A. Lakić, M. Nikolajević, Š. Torok, E. Kočiš, M. Stanojev, A. Oprešnik i P. Radovanović.
Gradska Stambena komisija usvaja molbu Bogdanke Poznanović i dodeljuje joj komforni dvosoban stan 10. decembra u ulici Dimitrija Tucovića br. 20, dok atelje u potkrovlju iste zgrade, dodeljen slikarki još 1966. godine, ostaje na korišćenje drugarici Poznanović. Brojni su likovni umetnici dobijali stanove preko Udruženja jer se to u ono vreme smatralo krajnje normalnom pojavom rešavanja stambenih problema.
Pokrajinsko veće Kulturno-prosvetne zajednice Vojvodine 14. decembra upućuje dopis Udruženju u kome se kaže da je Veće donelo odluku o formiranju Komisije za dodeljivanje izuzetnih penzija značajnim stvaraocima, kulturnim i naučnim radnicima sa molbom da Udruženje predloži svog predstavnika. Desetak dana kasnije Udruženje obaveštava Veće da za člana komisije određuje slikara Aleksandra Lakića. Bio je to jedan od prvih pokušaja uvođenja penzija za zaslužne umetnike iz svih umetničkih oblasti.
Tokom čitave 1970. godine brojni dokumenti govore o izgradnji novih ateljea i uopšte o čitavoj problematici radnih prostora za umetnike – izrada projekata, pregledanje planova, raspored itd. Akcija oko ateljea je kulminirala u decembru, kada je arh. Milan Marić (Atelje za projektovanje „Plan”) predao idejni projekat uređenja ateljea na Petrovaradinskoj tvrđavi, sa detaljnim crtežima (1:200) i propratnom dokumentacijom. Po tom projektu su i izvedeni svi radovi na uređenjima ateljea.
Tokom ove godine članovi Udruženja su imali neobično veliki broj samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu – Aleksandar Lakić, Bogumil Karlavaris, Ferenc Maurič, Pavle Blesić, Bogdanka Poznanović (Novi Sad), Šandor Torok, Ksenija Ilijević (Sombor), Mirjana Šipoš (Temerin), Gabor Silađi, Milan Kerac (Zrenjanin), Milan Kerac i Ankica Oprešnik (Subotica), Mirjana i Milivoj Nikolajević (Šabac), Zoran Petrović, Milivoj Nikolajević, Petar Mojak, Mileta Vitorović (Beograd), Stojan Trumić, Mirjana Nikolajević, Dušan Mašić (Pančevo), Milorad Dželatović (Apatin), Milan Konjović (Rijeka, Osijek), Zoran Stošić-Vranjski (Vinkovci), Mira Brtka (Stara Pazova, Sarajevo), Zdravko Mandić (Zrenjanin, Debrecin/Mađarska) i Mića Mihajlović (Ravena, Bolonja/Italija). Retrospektivne izložbe, u organizaciji Galerije savremene likovne umetnosti u Galeriji Matice srpske, ove godine su imali BogumilKarlavaris (Slike i akvareli 1955–1970, 29. oktobar – 10. novembar) i Jovan Soldatović (Skulpture 1942–1970, 29. decembar – 14. januar 1971).
Centralna kolektivna izložba članova Udruženja je bila Likovni umetnici Vojvodine u Umetničkom paviljonu u Beogradu (25. novembar – 17. decembar) na kojoj izlaže svih 36 umetnika, članova ULUS-a Podružnice za Vojvodinu. Izložbu je pratio katalog sa tekstom Đ. Jovića, dok su o izložbi pisali S. Sanader (Dnevnik), S. Vuković (NIN) i M. Pušić (Vjesnik, Umetnost).
Članovi Udruženja su u velikom broju učestvovali u sazivima likovnih kolonija u Vojvodini – XXX izložba Umetničke kolonije Bačka Topola (23. januar – 9. februar), Slikari Umetničke kolonije Ečka (12. maj – 7. jun), XVII izložba Umetničke kolonije Bečej (8–12. oktobar) i XV izložba Umetničke kolonije Ečka (22. novembar – 30. decembar). Slikari, članovi Udruženja, učestvovali su i na kolektivnim izložbama u Pančevu, Subotici, Somboru, Rumi, Beogradu i Čačku, dok su grafičari izlagali u Novom Sadu, Zrenjaninu, Rumi, Subotici, Beogradu i u inostranstvu – Milan Stanojev (Tunis, Brisel) i Ankica Oprešnik (Krakov, Tore del Greko, Banska Bistrica).
1971.
Na sednici 11. februara, prvoj u nizu te godine, konstituisan je Umetnički savet, a za predsednika izabran slikar Milivoj Nikolajević. Od tada Umetnički savet preuzima svoje obaveze rukovođenja Galerijom i vođenja umetničke politike Podružnice. Članovi Umetničkog saveta su bili: A. Oprešnik, P. Radovanović, M. Stanojev, M. Nikolajević (Novi Sad), Š. Torok (Subotica) i E. Kočiš (Sombor). Tokom ove godine održano je šest sednica na kojima se raspravljalo o problemima i zadacima iz njegove nadležnosti, kao i o donošenju određenih odluka.
Na sastanku 29. marta Umetnički savet Podružnice, u punom sastavu, razmatrajući molbe po konkursu za izlaganje u galeriji Podružnice, putem tajnog glasanja odlučilo je da samostalne izložbe imaju sledeći članovi – M. Kerac, M. Vitorović, P. Mojak, M. Laješić, P. Ćurčić, O. Nikolić, M. Nikolajević, T. Vanjek i M. Poznovija. Posebno je zanimljiva činjenica da je Umetnički savet u isto vreme odlučio da se organizuju i četiri kolekcionarske izložbe, dve novosadskih kolekcionara i po jedna kolekcionara iz Subotice i Sombora čime je pokazano interesovanje i za kolekcionarski segment likovnog života u gradu i Pokrajini. Tako su u galeriji Udruženja predstavljene Zbirka Lazara Kovačevića (3–10. maj) i Zbirka Miloša Hadžića (9–23. septembar).
Zajednička izložba članova ULUS-a i ULUV-a – ULUS 71 – organizovana na slobodnu temu, održana je u Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić” (21. maj – 6. jun). U izboru dela članova ULUV-a učestvovali su Boško Petrović i Jovan Soldatović. Izložbu je pratio i katalog, u tiražu od pet stotina primeraka, čiju je grafičku opremu uradio poznati grafički dizajner i profesor Fakulteta primenjene umetnosti Bogdan Kršić (Sarajevo, 1932 – Beograd, 2009).
Udruženje zajedno sa Muzejom grada Novog Sada i Galerijom savremene likovne umetnosti 28. juna preuzima praktične korake u vezi sa organizovanjem Novosadskog salona, a za komesara je određen Đorđe Jović. Salon se od tada održava redovno u dane koji se slave kao Oslobođenje Novog Sada, sa pratećim katalozima koje dizajniraju članovi UPIDIV-a – M. Nedeljković, J. Lukić, B. Dobanovački, B. Ševo.
Podružnica upućuje svim članovima Odluku da se u vreme nastupajuće turističke sezone, od 5. jula do 23. avgusta, organizuje Letnja prodajna izložba vojvođanskih slikara u njenoj galeriji. Slična akcija bila je usmerena i prema Hotelu „Varadin”, što je bio nastavak stalnih akcija u vezi sa povećanjem vidljivosti rada Udruženja i komercijalne prodaje umetničkih radova. To je akcija koja je nastavljena i sledećih godina.
Podružnica 14. septembra zvanično predlaže svoje članove – M. Stanojeva i M. Mihajlovića – za Oktobarsku nagradu grada Novog Sada.
Podružnica 15. septembra dostavlja Pokrajinskoj zajednici kulture tražene podatke „o stambeno-ateljeskim problemima likovnih umetnika u Vojvodini”, što je, bar deklarativno, nastavak interesovanja zvaničnih organa za materijalnu situaciju umetnika. U Izveštaju se kaže da u Pančevu živi pet članova Podružnice – Ksenija Ilijević, Slobodanka Šobota, Stojan Trumić, Onjin Žužić i Božidar Jovović. U gradu nema nijednog pravog ateljea, a umetnici rade u svojim stanovima. U Rumi živi Milan Laješić i mada ima atelje on je sasvim neadekvatan. U Somboru živi šest likovnih umetnika – Milan Konjović, Pavle Blesić, Ivan Jakobčić, Eugen Kočiš, Zoran Stošić Vranjski i Borislav Brankov, koji je jedini ugrožen, nema ni stan ni atelje. Ostali članovi iz Sombora imaju rešeno stambeno pitanje, a poseduju i ateljee. U Zrenjaninu žive Zdravko Mandić, Tivadar Vanjek (nemaju stanove, imaju ateljee) i Rudolf Brkić, koji nema atelje. U Novom Sadu od Podružnice zasad traže stanove P. Mojak, S. Arvanitidis, J. Kiš i M. Stanojev, a ateljee bračni par Kerac-Oprešnik, P. Mojak, Lj. Denković, S. Arvanitidis, I. Acin, J. Kiš, J. Simović, Lj. Petrović, R. Gikić i M. Blanuša, što je uspešno rešeno tokom narednih godina.
Podružnica 20. septembra zvanično predlaže svoje članove – Milana Konjovića, Milivoja Nikolajevića i Tivadara Vanjeka – za novoustanovljenu Nagradu oslobođenja Vojvodine. Uz predlog su date i kratke biografije.
Podružnica 20. septembra predlaže svoje članove – Tivadara Vanjeka, Milana Stanojeva i Ljubomira Denkovića – za učešće na IX međunarodnom bijenalu savremene umetnosti u Aleksandriji.
U ime Udruženja, predsednik Mileta Vitorović je prisustvovao sastanku Predsedništva Saveza udruženja likovnih umetnika Jugoslavije, održanom u Sarajevu 27. septembra.
Na Plenumu Podružnice 3. oktobra prisutni umetnici po dnevnom redu razmatrali su: 1) Izveštaj delegata Podružnice o učešću na sastancima ULUS-a u Beogradu i SULUJ-a u Sarajevu; 2) Izveštaj delegata Podružnice o radu u Savetu Galerije savremene likovne umetnosti; 3) Izbor Uprave Novosadske sekcije i 4) Razno.
Najvažnija kolektivna izložba članova Udruženja – Likovni umetnici Novog Sada održana je prvo u Kragujevcu (oktobar), a potom preneta u Prištinu (novembar) i Niš (decembar). Izložbu je pratio katalog sa tekstom Đ. Jovića. Tokom ove godine članovi Udruženja su imali neobično veliki broj samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu – Šandor Torok, Imre Šafranji, Bogumil Karlavaris, Gabor Silađi, Zdravko Mandić, (Subotica), Dušan Nonin, Božidar Bošković, Pal Patrik, Milan Kerac, Milan Kečić, Emil Bob, Mileta Vitorović, Petar Mojak, Milan Lajašić, Dušan Todorović, Mića Uzelac, Tivadar Vanjek, Milan Poznovija (Novi Sad), Isidor Vrsajkov (Čačak), Boško Petrović (Beograd), Milivoj Nikolajević (Beograd, Zrenjanin), Marina Petru (Zrenjanin), Milorad Dželatović (Sombor), Zoran Stošić-Vranjski (Sombor, Novi Sad), Milan Konjović (Sombor, Budimpešta) i Mića Mihajlović (Novi Sad, Modena/Italija). Retrospektivne izložbe u organizaciji Galerije savremene likovne umetnosti u Galeriji Matice srpske su imali Mira Brtka (Slike, kolaži, crteži 1963–1971, 11–21. maj), Aleksandar Lakić (Ulja, tempere, akvareli i crteži 1939–1971, 22. maj – 1. jun) i Mirjana Šipoš (Slike 1951–1971, 11–21. oktobar).
Članovi Udruženja su u velikom broju učestvovali u sazivima likovnih kolonija u Vojvodini – XXXI–XXXII izložba Umetničke kolonije Bačka Topola (mart–april), potom preneta u Suboticu i Rumu, XIX izložba Slikarske kolonije Senta (27. april – 27. maj), Deseti likovni susret – izložba učesnika likovnih kolonija Jugoslavije u Subotici (13. jun – 6. septembar), XVIII izložba Umetničke kolonije Bečej (8–28. oktobar) i XVI izložba Umetničke kolonije Ečka (novembar–decembar). Slikari, članovi Udruženja učestvovali su i na kolektivnim izložbama u Subotici, Sremskim Karlovcima, Pančevu, Rumi, Somboru, Beogradu i Ljubljani, dok su grafičari izlagali u Subotici, Beogradu i u inostranstvu – Tunisu, Bolonji, Firenci i u Limi. Na 20. međunarodnom bijenalu slikarstva i skulpture u Veneciji učestvovao je Milan Kečić.
1972.
Već na samom početku godine, 9. januara, održana je proširena sednica Uprave Udruženja na kojoj se razmatrao nacrt novih Pravila Podružnice pre nego što bude umnožen i upućen svim članovima Podružnice. Posle ove sednice sazreli su uslovi za sazivanje vanredne skupštine Podružnice koja treba da donese nove pravilnike. Na ovoj proširenoj sednici je takođe utvrđen spisak delegata za umetničke savete ULUS-a. Tom prilikom prisutni su bili informisani o mogućnosti da Vojvodina, prvi put, preko Galerije savremene umetnosti, dobije svog mandatora za organizovanje jugoslovenske sekcije za međunarodnu izložbu u Helsinkiju.
Na vanrednoj Skupštini Podružnice (27. februara) izvršeno je usklađivanje Pravila Podružnice shodno novom statutu Podružnice u okviru ULUS-a. Tom prilikom je upućena molba novosadskom SUP-u za ponovno registrovanje, uz napomenu da je Podružnica 1963. godine već bila registrovana po tada važećim propisima. Odgovor stiže 13. novembra u vidu Rešenja, kada je Podružnica ULUS-a za SAP Vojvodinu upisana u registar udruženja pod rednim brojem 197. Dokument prate Pravila sa 33 člana koja govore o radu Podružnice.
Dopisom od 29. februara Podružnica za članove Umetničkog saveta ULUS-a određuje Zdravka Mandića, za slikarsku sekciju, Ljubomira Denkovića, za vajarsku sekciju i Steriosa Arvanitidisa, za grafičku sekciju.
Podružnica 10. aprila upućuje dopis Pokrajinskoj kulturno-prosvetnoj zajednici sa predlogom za Nagradu „Vojvodina”– Slikarska kolonija Senta, Likovna jesen Sombor i „Likovni susret” Subotica, sa obrazloženjima. Predlog u ime Umetničkog saveta potpisuje Mileta Vitorović, predsednik Podružnice.
U dopisu Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, nauku i kulturu od 3. maja Podružnica predlaže svoje članove za stipendiju u inostranstvu iz Fonda „Moša Pijade”– Nebojšu Radojeva, slikara iz Vršca, Petra Ćurčića, slikara iz Novog Sada, Julijanu Kiš, vajarku iz Novog Sada, Šandora Toroka, slikara iz Subotice, Petra Mojaka, slikara iz Novog Sada i Jožefa Beneša, slikara i grafičara iz Sente.
Najvažniji kolektivni nastup članova Udruženja ove godine bila je izložba Savremena likovna umetnost Vojvodine održana u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu (18. maj – 19. jun), a potom preneta u Zagreb (Moderna galerija JAZU, jun–jul) i Ljubljanu (Mestna galerija, 28. septembar – 10. oktobar). Izložba slika, skulptura i tapiserija nastala je u produkciji Galerije savremene likovne umetnosti koja je štampala i prateći katalog sa tekstom Slobodana Sanadera. Bilo je izloženo 140 dela 32 autora – 90 slika, 19 skulptura, 21 grafika, 7 pastela i 3 tapiserije. Za koncepciju i realizaciju izložbe su bile zadužene kustoskinje GSLU-a Ljiljana Ivanović i Grozdana Šarčević, sa saradnicima Mladenom Šolmanom (Zagreb) i Boženom Plevnik (Ljubljana). O izložbi je pisano u više dnevnih i nedeljnih novina (Dnevnik, Politika, Vjesnik, Dnevnik/Ljubljana, Delo, Mladina).
Sastanak predsednika Saveza i predsednika republičkih i pokrajinskih udruženja likovnih umetnika održan je 17. juna u Kumrovcu. U ime Podružnice sastanku je prisustvovao predsednik Mileta Vitorović koji je uzeo učešće u raspravi o inicijativi o osnivanju „Parka skulpture na temu života i dela druga Tita”. U nastavku diskusije učesnici su iznosili ocene o položaju umetnika u svojim sredinama. Dok su stanja u većini sredina bila nezadovoljavajuća, učesnici su se žalili na različite probleme u životu i radu svojih članova, Vitorović je, po zapisniku, optimistički rekao „[…] kod nas su ateljei besplatni, a socijalni i materijalni problemi rešeni. Ateljee ima 21 umetnik, a još je 30 u izgradnji. Umetnik dobija pet miliona dinara za organizovanje izložbe [oko tri stotine dolara, od čega trećinu kao honorar, primedba V. M.], dok dobijeni kredit za produkciju radova počne da otplaćuje posle otvaranja izložbe, na tromesečnom nivou. Pokušavamo da u novogradnjama investitore obavežemo na korišćenje likovnih dela, ali to je tek u povoju”, zaključio je Vitorović.
Udruženje je 12. avgusta dobilo protestno pismo od Gradskog zelenila u kome se kaže da je primećeno da se iz nekih ateljea na krov Topovnjače izbacuje đubre različite vrste i da to nije ni estetski ni higijenski i da je protiv svih propisa, a isto tako je zapaženo da neki umetnici koji poseduju ateljee da ih ne koriste i da su stalno zatvoreni, pa čak i da ne dolaze godinama u svoje ateljee. Udruženje bi trebalo da preispita i da izvrši reviziju svih korisnika i da se sa onim umetnicima koji ateljee ne koriste raskinu ugovori, stoji na kraju ovog zanimljivog protestnog pisma.
Umetnički savet Podružnice upućuje 18. septembra predlog Opštinskoj zajednici kulture da kandiduju slikarku Mirjanu Šipoš i grafičara Milana Stanojeva za Oktobarsku nagradu grada Novog Sada, sa opširnim obrazloženjem i biografijom autorke. Oktobarsku nagradu za ovu godinu, od likovnih umetnika, dobio je Milan Stanojev.
Još jedna kolektivna izložba članova Udruženja je bila dobro pripremljena – Likovni umetnici Vojvodine – XXIV izložba Podružnice ULUS-a za SAP Vojvodinu, održana u Narodnom muzeju u Zrenjaninu (septembar), a potom preneta u Narodni muzej u Vršcu (oktobar), Galeriju „Likovni susret” u Subotici (novembar) i Gradski muzej u Somboru (decembar). Izložbu je pratio katalog u izdanju Udruženja sa tekstom Grozdane Šarčević, kustoskinje GSLU-a. Date su detaljne informacije o pedeset učesnika izložbe, slikara, vajara i grafičara. Organizacioni odbor izložbe je bio u sastavu Milan Kerac, Milivoj Nikolajević i Mileta Vitorović. Katalog je likovno opremio grafičar Laslo Kapitanj, a štampan je u novosadskoj štampariji „Forum” u 750 primeraka.
Ove godine je prvi put održan Novosadski salon, tokom oktobra u Galeriji Matice srpske, na kome će, tokom narednog perioda, svoje nove radove prezentovati veliki broj članova Udruženja. Novosadski salon je zamišljen kao godišnja smotra šireg spektra umetnosti (likovne, primenjene i arhitekture) koja je imala za cilj da javnost upozna sa najnovijim radovima umetnika članova sva tri udruženja – UPIDIV Podružnica za Vojvodinu, ULUS Podružnica za Vojvodinu i DaNS. Od sledeće, 1973. godine, Oktobarski salon prelazi u izložbeni prostor Galerije Radničkog univerziteta „Radivoj Ćirpanov” gde, uz manja odstupanja, ostaje do svog gašenja u prvim godinama 21. veka.
Na proširenoj sednici Uprave, održanoj 23. oktobra, podnet je izveštaj sa sednice Predsedništva SULUJ-a i utvrđen Program i kalendar za izložbe u inostranstvu koje bi se eventualno organizovale u narednih pet godina. Ono što se ne može organizovati u ime SULUJ-a prelazi u nadležnost Podružnice.
Na poslednjoj godišnjoj sednici u proširenom sastavu Uprave, održanoj 12. decembra, uz prisustvo pokrajinskog sekretara za obrazovanje i nauku i kulturu Pokrajinskog izvršnog veća (PIV) vođena je diskusija o dokumentu „Pokrajinski interes u kulturi”, kao i o izmeni stope doprinosa za autorska prava i stope doprinosa za priznavanje učešća troškova. Bila je to jedna od brojnih akcija Udruženja za poboljšanje materijalnog statusa njenih članova.
Tokom ove godine članovi Udruženja su imali veliki broj samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu – Imre Šafranj, Milorad Dželatović, Jaroslav Šimović, Šandor Torok, Nikola Graovac, Živojin Miškov, Milan Kečić, Vladimir Bogdanović, Miodrag Miša Nedeljković, Jovan Sevdić (Galerija ULUV, Novi Sad), Tivadar Vanjek, Đorđe Bošan, Stojan Trumić (Beograd), Zoran Stošić-Vranjski (Bečej), Jožef Ač (Zrenjanin), Milan Konjović (Niš) i Mića Mihajlović (Forli, Valerio Grimaldi/Italija). Retrospektivne izložbe su imali Stevan Maksimović, Tivadar Vanjek i Milan Konjović u tadašnjim izložbenim prostorima Likovne jeseni u Somboru, kao i Zdravko Mandić i Mirjana Šipoš u organizaciji GSLU-a u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu.
U sazivima likovnih kolonija u Vojvodini po običaju je učestvovao veći broj članova Udruženja – XXXIII–XXXIV izložba Umetničke kolonije Bačka Topola (januar), Izložba Slikarske kolonije Senta (12–23. maj), Izložba umetnika slikara slikarske kolonije Deliblatski pesak u Pančevu (23. maj – 10. jun), XIX izložba Umetničke kolonije Bečej (8–28. oktobar), XVII izložba Umetničke kolonije Ečka (26. novembar – 30. decembar). Najveća izložba slikarskih radova sa kolonija je bila XI likovni susreti– Izložba likovnih dela učesnika umetničkih kolonija Vojvodine u Subotici (17. decembar – 20. januar 1973).
Na kolektivnim izložbama u zemlji i u inostranstvu učestvovalo je više umetnika, članova Udruženja – Sombor, Subotica, Vršac, Sremski Karlovci, Zrenjanin, Pančevo, Ruma, Vrbas, Beograd, Čačak, Skoplje, Brno/Čehoslovačka i Regenzburg/Nemačka. Prilikom povratka dela sa izložbe u Regenzburgu veći broj slika i skulptura je bio znatno oštećen, pa o tome postoji opširna prepiska u vezi sa obeštećenjem i osiguranjem. Zapažene izlagačke nastupe u inostranstvu su imali grafičari – Milan Stanojev (Aleksandrija) i posebno Ankica Oprešnik (Milano, Madrid i Lugano).
1973.
Na skupštini Udruženja 11. marta izabrani su novi članovi Uprave – Predsedništvo: A. Lakić (predsednik), J. Ač i M. Vitorović (potpredsednici), B. Vuleković (sekretar), P. Petrik, B. Brankov, M. Maraš, S. Trumić, Z. Mandić, B. Petrović i M. Laješić. Za nove članove Umetničkog saveta izabrani su: B. Karlavaris, S. Maksimović, M. Nikolajević, P. Radovanović, Š. Terek, M. Petru, M. Laješić, S. Arvanitidis i B. Jožef, za članove Nadzornog odbora: Lj. Petrović, Z. Mandić i M. Stanojev i za Sud časti: S. Trumić, M. Kečić i M. Šipoš.
Jedna od varijanti izložbe Likovni umetnici Novog Sada gostovala je u Banjoj Luci, u Salonu Narodnog pozorišta Bosanske Krajine (27. april – 11. maj). Pored Udruženja, u organizaciji postavke su učestvovali i kustosi Galerije savremene likovne umetnosti i Muzeja grada Novog Sada.
Upravni odbor Fonda za unapređenje likovne umetnosti „Moša Pijade” obaveštava Podružnicu da je na sednici od 21. juna odlučio da dodeli stipendije za dvadeset likovnih umetnika iz čitave Jugoslavije. Slikar Ferenc Maurič je dobio jednomesečnu stipendiju za usavršavanje u Holandiji.
Na Plenumu Sekcije likovnih umetnika Novog Sada (9. oktobra), na predlog Komisije za dodelu ateljea (M. Mihajlović, P. Ćurčić i I. Vrsajkov), a posle Konkursa za dodelu ateljea, jednoglasno je doneta odluka o dodeli 21 ateljea sledećim umetnicima – u bivšem studentskom domu: M. Uzelac, J. Šimović, S. Arvanitidis, J. Grujić, O. Nikolić, S. Bodulić, M. Nikolajević, R. Gikić, P. Ćurčić, C. Dimovski, V. Zarić, B. Petrović, M. Stanojev i J. Kiš; na Topovnjači: R. Petrović, P. Honai i D. Todorović; atelje u kasarni: I. Acin Petrović, P. Mojak, F. Maurič i B. Vuleković. Ovakvom raspodelom ateljea svi članovi naše sekcije koji nemaju atelje dobili su radni prostor. Prilikom raspodele, ateljei manjeg komfora dati su članovima koji su prema Pravilniku o dodeli ateljea imali najmanji broj bodova, a i najmlađi su članovi Udruženja, kaže se u dopisu koji potpisuje sekretar Sekcije Branislav Vuleković.
Na 2. Novosadskom salonu u Galeriji RU „Radivoj Ćirpanov” (3–17. novembar) učestvovalo je više članova Udruženja od kojih su neki dobili glavne nagrade salona – Milan Stanojev (grafika), Ferenc Maurič (crtež) i Jovan Sol- datović (skulptura). Za razliku od prvog salona, drugi je organizovan znatno profesionalnije, uz Organizacioni odbor sa komisijama za izbor dela, katalog i izložbu i dodelu nagrada, među kojima su bili, pored domaćih istoričara umetnosti i likovnih kritičara, i njihove kolege iz Beograda (Đorđe Kadijević, likovni kritičar), Zagreba (Vlado Bužančić, profesor i umetnički direktor Galerije „Forum”) i Ljubljane (Eva Gašpanova, kustoskinja Moderne galerije). Uspešnost salona se ogleda i u broju prijavljenih umetnika i radova – od 67 prijavljenih autora sa 235 rada Komisija je odabrala 41 autora sa preko sto radova.
Centralna kolektivna izložba na kojoj su predstavljeni radovi brojnih članova ULUV-a bila je 25. izložba likovnih umetnika Vojvodine u Galeriji Radničkog univerziteta „Radivoj Ćirpanov” (10. novembar –19. decembar). Izložba je narednih meseci gostovala u Kikindi, Pančevu i u Senti. Kako izgleda, po kritičarskim zapisima, kao da je došlo do određenog zasićenja u ondašnjoj likovnoj umetnosti o čemu svedoči i naslov teksta Miloša Arsića u Dnevniku (18. decembar 1973) – „Izložba bez ambicija”.
Centralna kolektivna izložba na kojoj su, između ostalih, predstavljeni radovi članova ULUV-a u inostranstvu bila je Savremena likovna umetnost Vojvodine (Sučesne vytvarne umenie Vojvodiny) u Slovačkoj narodnoj galeriji u Bratislavi (22. novembar – 13. decembar), u organizaciji GSLU-a. Kustosi izložbe i autori tekstova u katalogu su bili Slobodan Sanader, Ljiljana Ivanović i Grozdana Šarčević. Ova grupna izložba dela iz stvaralaštva savremenih vojvođanskih likovnih i primenjenih umetnika i dela naivnih umetnika realizovana je na osnovu Programa saradnje u oblasti kulture između Jugoslavije i Čehoslovačke. Koncepciju izložbe izradili su kustosi GSLU u saradnji sa ULUV-om, ULPIDIV-om i DaNS-om. Izložba je sadržala dela nastala u periodu 1960–1973: 147 dela 58 autora – 42 slike, 13 skulptura, 15 grafika, 4 crteža, 2 akvarela, 5 tempera, 4 tapiserije, 12 keramika, 16 plakata, 15 oprema knjiga, 11 arhitektonskih rešenja i 8 dela naivne umetnosti. Kako se vidi po broju radova iz različitih oblasti likovnih umetnosti, bila je to jedna od najsveobuhvatnijih izložbi umetničkog stvaralaštva autora iz Vojvodine koja je uspešno prezentovana u inostranstvu.
Fond za obeležavanje istorijski značajnih mesta iz Narodnooslobodilačke borbe upućuje dopis Udruženju (24. decembar) sa molbom da delegira svog predstavnika u žiri povodom raspisivanja konkursa, planiranog za januar 1974. godine, za izradu idejnog rešenja za kompleks mosta na Dunavu i lokaliteta između kanala Bezdan–Bečej i početka hidrosistema D–T–D kojima bi se adekvatno obeležili događaji iz borbe koja se tu odigravala 1944. godine. Slične dopise, tokom decembra, Udruženje dobija i od Urbanističkog zavoda Novog Sada za konkurs Spomen-groblja palih boraca u Novom Sadu. Udruženje delegira slikara Milana Kečića. Inače, Urbanistički zavod Novog Sada i njegov direktor Miloš Savić bili su dosta revnosni u pozivanju članova Udruženja da uzmu učešće kao članovi komisija za sve velike konkurse, arhitektonske, ali i urbanističke.
Proširena delegacija Podružnice učestvovala je na sastanku Predsedništva SULUJ-a u Muzeju savremene umetnosti u Skoplju (25–26. decembar) gde se raspravljalo o budućim zadacima SULUJ-a, međunarodnoj saradnji, o dodeli plaketa zaslužnim ličnostima i institucijama, tekućoj problematici rada republičkih i pokrajinskih udruženja likovnih umetnika. Delegacija je posetila manastir Nerez, kao i više ateljea makedonskih umetnika.
Tokom godine Udruženje je uputilo veći broj dopisa Kulturno-prosvetnoj zajednici APV – Komisiji za određivanje statusa slobodnih umetnika u kojima, za svoje članove, predlaže i dokazuje njihovu pripadnost Udruženju, na osnovu Pravilnika o finansiranju socijalnog osiguranja umetnika. U pitanju je rešenje statusa desetak članova Udruženja.
Tokom ove godine nekoliko članova Udruženja su imali samostalne izložbe van Galerije ULUV–a: Milan Kerac (Galerija RU „Radivoj Ćirpanov”, GSLU, 4–20. april), Ferenc Maurič (Galerija RU „Radivoj Ćirpanov”, 21. mart – 2. april), Rajko Petrović (Likovni salon Tribine mladih, 3–15. decembar) i Milorad Mihajlović (Galerija Matice srpske, GSLU, 10–20. decembar).
Na kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu učestvovalo je više umetnika, članova Udruženja – Novi Sad, Sombor, Bačka Topola, Bečej, Subotica, Vrbas, Sremski Karlovci, Kruševac, Beograd, Vrnjačka Banja, Cetinje, Osijek, Rijeka i Ljubljana. Grafičari su, kao i proteklih godina, češće izlagali u inostranstvu – Ročester, Rim, Bratislava i Nju Delhi.
1974.
U dokumentaciji Udruženja ostala je sačuvana opširna beleška sa osnivačke skupštine Udruženja likovnih umetnika Vojvodine održane 21. aprila u Plavoj sali Skupštine grada. Skupštini je predsedavao Miša Nedeljković. Prva tačka dnevnog reda je bila Program ULUV-a. Uvodničar je podvukao da su se o tezama u Programu već izjasnili aktivi svih Sekcija i Podružnice i da su ih jednoglasno usvojili. Isto se naravno desilo i na osnivačkoj skupštini, svi prisutni su u celini glasali za Program. Sledeća tačka – Predlog Statuta – doživela je istu sudbinu uz nekoliko komentara koji se odnose na specifičnosti Vojvodine i podele na Sekcije zbog prisustva umetnika u više pokrajinskih gradova. Posle kratke rasprave izabrani su članovi Izvršnog odbora – Aleksandar Lakić, Stevan Maksimović, Branislav Vuleković i Isidor Vrsajkov (Novi Sad), Gabor Silađi i Ferenc Kalmar (Subotica), Mirjana Maraš i Marin Petru (Vršac), Slobodanka Šobota (Pančevo), Pavle Blesić (Sombor) i kao predstavnici gradova Jožef Beneš (Senta) i Milan Laješić (Ruma). Izabrani su i Nadzorni odbor (Ljubiša Petrović, Zoran Đorđević iMilan Poznovija), kao i Sud časti (Stojan Trumić, Mirjana Šipoš i Milan Kečić). Kada je reč o Umetničkom savetu, posebno je podvučeno da se o njemu takođe raspravljalo, kako na pokrajinskom tako i na partijskom nivou, pa je i on usvojen jednoglasno – Milivoj Nikolajević, Tivadar Vanjek, Milan Stanojev, Patrik Pal, Ljubomir Denković, Pavle Radovanović, Sterios Arvanitidis, Branislav Brankov i Bogumil Karlavaris. Odmah pada u oči da je Program već bio detaljno ugovoren i sa nadležnim organima u Pokrajini i sa centralom ULUS-a u Beogradu, kao i da se on bazira na promenama u političkom sistemu zemlje i Pokrajine. Od tada ULUV deluje kao autonomno udruženje likovnih umetnika u sastavu ULUS-a.
Upravni odbor Fonda za unapređenje likovne umetnosti „Moša Pijade” obaveštava Podružnicu da je na sednici od 19. juna odlučio da dodeli stipendije za dvadesetak likovnih umetnika iz čitave Jugoslavije. Slikar Dušan Todorović je dobio jednomesečnu stipendiju za usavršavanje u Holandiji.
Novosadski likovni krug, koji čine likovni umetnici, članovi ULUV-a – P. Ćurčić, F. Maurić, M. Stanojev, V. Zarić, S. Arvanitidis i C. Dimovski – organizovao je grupnu izložbu u Berlinu (Galerija „Milan”) tokom septembra, pa zbog toga traži pomoć od Udruženja za odlazak (i povratak) svoja tri člana na otvaranje izložbe.
ULUV zajedno sa UPIDIV-om i Savezom arhitekata Vojvodine predlaže Komisiji za dodelu Vukove nagrade Prosvetne zajednice SR Srbije da Školskom centru „Đorđe Zličić” iz Novog Sada dodeli Vukovu nagradu za 1974. godinu sa obrazloženjem: „[…] kompleksno uređenje enterijera škole likovne sinteze, uspostavlja visok stepen svakodnevnog komuniciranja učenika sa delima savremene likovne umetnosti, spontano doprinosi nadgradnji u oblasti likovne kulture i time obogaćuje duhovni život učenika. Slike, skulpture i druga dela savremene likovne umetnosti unete u radni prostor škole, vaspitavaju mlade ljude u duhu savremenog života, uopšte njihovo prisustvo uz živi i svakodnevni kontakt uslovljava pojačane potrebe približavanja učenika galerijskim i muzejskim postavkama i izložbama u gradu. Savremena arhitektura škole, hortikulturno uređenje njene okoline i posebno brojna umetnička dela u samoj školi primer su kako bi trebalo da izgleda jedan savremeni školski objekat”, stoji u predlogu koji potpisuju Miodrag Nedeljković (UPIDIV), Blagoje Reba (SAV) i Aleksandar Lakić (ULUV). Inače, Škola „Đorđe Zličić” je u svojoj (oglednoj) štampariji povremeno štampala kataloge i plakate i izrađivala klišee za potrebe svih umetničkih udruženja.
U novembru je u Novom Sadu održana sednica Predsedništva Saveza udruženja likovnih umetnika Jugoslavije na kojoj se između tekućih pitanja, međunarodne saradnje, izveštaja i obaveštenja o radu, raspravljalo i o nacrtu Kodeksa profesionalnog ponašanja likovnih radnika (!), koji je usvojen na sledećem sastanku održanom 7. decembra u Dubrovniku.
ULUV 18. decembra upućuje Sekretarijatu Akademije umetnosti u osnivanju, na njen zahtev, dopis sledeće sadržine: „Za slobodne umetnike Radovanović Paju, vajara, i Denković Ljubomira, vajara, članove ovog Udruženja koji konkurišu na Vašem konkursu za profesore, dostavićemo naknadno ocenu o moralno-političkoj podobnosti, jer je predsednik Kadrovske komisije Univerziteta SK drug Zelenović Dragutin trenutno na putu u Švajcarskoj. Izvestite Komisiju da će se ove ocene za pomenute drugove uputiti za nekoliko dana.”
Neobično je opširna, sadržajna i dugotrajna prepiska između tri umetnička udruženja (ULUV, UPIDIV i SAV), koja traje tokom čitavog leta, a u vezi sa organizovanjem 3. Novosadskog salona. U međusobnim dopisima, intoniranim u krajnje profesionalnom, pa i prijateljskom tonu, udruženja se detaljno dogovaraju oko svih pojedinosti organizacionog procesa za održavanje salona. Kako izgleda, bio je to pokušaj da se ustanovi svojevrsna forma za održavanje i budućih salona (od koje se u međuvremenu odustalo) i izražena je želja da ova tri udruženja budu nosioci organizacije. Ipak, na kraju, nosilac organizacije 3. Novosadskog salona bila je Novosadska sekcija ULUV-a (Galerija Matice srpske, 15–25. oktobar). Paralelno sa salonom UPIDIV i SAV su organizovali svoju već tradicionalnu izložbu FORMA 5 (Prostori Škole „Đorđe Natošević”, 21. oktobar – 10. novembar) koju je pratio i obiman katalog sa prikazima radova (i karijera) primenjenih umetnika i arhitekata. Inače, 3. Novosadski salon je organizova u čast 30-godišnjice oslobođenja Novog Sada, sa učešćem 38 slikara i vajara, članova ULUV-a. Prateći katalog je dizajnirao Ferenc Barat, a predgovor napisao Bogumil Karlavaris koji je istakao da u Vojvodini živi oko devedeset likovnih umetnika od kojih je u Novom Sadu pedeset. Novi Sad danas, ističe Karlavaris, ima sedam izložbenih prostora, blizu dve stotine izložbi tokom godine, dok većina umetnika ima svoje radne prostore. Nekada Novi Sad nije imao nikakve škole za likovno-umetničko obrazovanje da bi, tokom godina, bile osnovane Srednja škola za primenjenu umetnost, Likovna grupa na Višoj pedagoškoj školi, a danas već deluje i Umetnička akademija, podvukao je Karlavaris na kraju svog teksta.
Veći broj umetnika, članova Udruženja, učestvovao je na nekoliko velikih kolektivnih izložbi – Savremeni likovni umetnici Vojvodine, u organizaciji ULUV-a, održana u Umjetničkom paviljonu u Titogradu (8–18. maj). Sa izložbe je otkupljeno osam radova, mada se na uplatu dosta čekalo, uz prepisku i opomene za kašnjenja. Narednih meseci izložba je gostovala na Cetinju (20. maj – 3. jun), u Nikšiću (5–15. jun), Herceg Novom (20–30. jun) i Pljevljima (6–16. jul). Autor tekst u pratećem katalogu bio je stalni saradnik Udruženja, likovni kritičar Đorđe Jović; Izložba savremene likovne umetnosti na temu kreativnosti u Galeriji Matice srpske (19–29. avgust) i Pejzaž u savremenoj umetnosti Jugoslavije u zrenjaninskom Narodnom muzeju (24. novembar – 5. januar 1975). Nekoliko umetnika je učestvovalo na kolektivnim izložbama jugoslovenske umetnosti u Helsinkiju (maj – jun) i Galati/Rumunija (decembar).
Mlađi članovi Udruženja su učestvovali na tri izložbe posvećene mladim stvaraocima – Mladi novosadski likovni umetnici (Likovni salon Tribine mladih, maj – jun), Mladi likovni umetnici Vojvodine u beogradskom Domu omladine (16–26. oktobar) i Trenutak jugoslovenskog slikarstva 74. mlada generacija u somborskom Narodnom muzeju (novembar – decembar).
Samostalne izložbe u organizaciji GSLU-a imali su Milan Kečić (Prostorije MZ u Krčedinu, 20–27. jul) gde je izloženo 36 slika nastalih u periodu 1958–1974, i Mileta Vitorović – izložba crteža sa puta po Mongoliji (Galerija Matice srpske, 22–30. novembar). Autor izložbe bio je Miloš Arsić, a autori tekstova u pratećem katalogu Dragan Miljanić, Đorđe Jović i M. Arsić. Grafičari su kao i proteklih godina bili prisutni na kolektivnim izložbama u zemlji i u inostranstvu – Izložba savremene jugoslovenske grafike/Novi Sad, Kabinet grafike JAZU/Zagreb, Grafički kolektiv/Beograd, Miluz, Bradford, Štutgart, Frehen i Galac.
1975.
Sekretarijat Udruženja upućuje 16. januara dopis Samoupravnoj interesnoj zajednici kulture Vojvodine (SIZ-u) predlog mogućih kandidata za različite komisije – za izdavačku delatnost (M. Kerac), za likovne umetnosti (A. Lakić), kinematografiju (M. Kečić), za muzeje (B. Karlavaris), za međunarodnu saradnju (P. Radovanović) i za investicije (G. Silađi). Osim članova Udruženja, Sekretarijat je doneo odluku da predloži Đorđa Jovića, likovnog kritičara, za predsednika komisije za likovnu umetnost. SIZ za kulturu je prihvatio sve predloge.
Umetnički savet ULUV-a, predsedavao slikar M. Nikolajević, 28. januara je izdao saopštenje o svom radu na pregledu pristiglih kandidatura za nove članove Udruženja. Od 52 kandidata 4 nisu ispunjavala uslove, a 4 su zakasnila sa predajom radova, pa se odlučivalo o čak 44 prijavljena umetnika. Članovi saveta, njih devet, pojedinačno su glasali za svakog kandidata, a oni koji su dobili dvotrećinsku većinu bili su predloženi Skupštini ULUV-a za prijem u članstvo. Tako je za prijem u članstvo Udruženja predloženo pet slikara (Božidar Bošković, Antal Dudaš, Ana Bukvić, Vladimir Tomić i Ištvan Žaki), dva grafičara (Boris Maksimović i Branka Veselinović) i dva vajara (Borislava Prodanović i Sava Halugin). Kandidati su iz Novog Sada (4), Subotice (3), Pančeva (1) i Bačke Topole (1). Ovako veliki broj kandidata, kao i relativno mali broj predloženih za članstvo govori o visokim kriterijumima koje je Umetnički savet imao, poštovao i sprovodio pri prijemu novih članova. Takođe, po brojevima prijavljenih se vidi i veliko interesovanje umetnika da postanu članovi ULUV-a. Novim članovima je verifikovano članstvo na Skupštini Udruženja 23. juna. Na nekoliko žalbi odbijenih kandidata koje su usledile pismeno odgovara predsednik Umetničkog saveta Milivoj Nikolajević u pomirljivom tonu (mada žalbe nisu bile tako intonirane) pozivajući umetnike da nastave da rade, da budu strpljivi, te da ih odluka o odbijanju ne demorališe već da ih stimuliše. Na spisku prijavljenih kandidata koji te godine nisu bili primljeni nalazi se više umetnika koji su u narednim godinama postali članovi ULUV-a, što je dalo za pravo Nikolajevićevom stavu da umetnici trebaju ozbiljno i odgovorno da pripreme svoje kandidature.
Jedan nemili događaj sa početka proleća, skoro uobičajeni (sitno) kriminalni čin, uzbudio je novosadsku likovnu javnost. Naime, prestoničke Večernje novosti su, kako i dolikuje prvim senzacionalističkim novinama u Jugoslaviji, na stranicama Crne hronike objavile tekst o provali u (jedan od tri) ateljea vajara Jovana Soldatovića na Petrovaradinskoj tvrđavi. U razgovoru sa novinarima Soldatović je, uznemiren zbog događaja, između ostalog navodno izjavio da bi počinilac mogao biti i neko od ljubomornih kolega. Narednih dana, delove teksta je prenela i ostala beogradska dnevna štampa (Politika, Politika ekspres), a potom i lokalni dnevni listovi (Dnevnik i Magyar Szó). U svim naknadno objavljenim tekstovima prenose se osnovne informacije o događaju sa posebnim akcentom na delove o mogućim unutrašnjim protivnicima podstičući (neproverenu) tezu o učešću nekog od likovnih umetnika u provali. U isto vreme, od Uprave ULUV-a kao brza reakcija ka navedenim novinama šalju se saopštenja za javnost i demanti kao nikada do tada. U njima se Uprava žali na senzacionalističko izveštavanje, neproverene informacije što sve nanosi veliku štetu Udruženju. Još u danima pre slanja saopštenja novinama, Uprava preduzima i određene korake iz svoje nadležnosti. Dopisom se od Soldatovića direktno traži da se izjasni o tačnosti dela članka koji govori da je neko od kolega učestvovao u provali u njegov atelje. U jednom od sledećih dopisa Soldatović sa rezignacijom odbacuje te „novinske insinuacije”. Njegov je kratki komentar pisan rukom, brzim, pa i nervoznim rukopisom. Iznenada, u proces nastao posle ovog nemilog događaja uključuje se vajar Pavle Radovanović, jer je pomenut u nekom od tekstova. Ulje na vatru doliva i aktuelni trenutak u vremenu kada se organizuje predavački kadar na tek ustanovljenoj Akademiji umetnosti u Novom Sadu, što je takođe pomenuto u nekom od novinskih članaka. Uprava Udruženja, posle dopisa i reakcije oba aktera, u kojima pršti od emocija i obostranih žalbi, odlučuje da se, po hitnom postupku, organizuje Sud časti, koji do tada nije postojao, i da se razmotre sve činjenice vezane za ovaj događaj. Nekoliko je potom dokumenata koji su okončali ovu polemiku, a koji su stigli iz Umetničkog odbora Udruženja. Sadržajem pleni ton i nivo ovih dopisa upućenih javnosti i članovima. Kao i obično, kada je za rešenje tekućeg problema bio potreban autoritet i „glas razuma”, dopise potpisuje, a verovatno i sastavlja sekretar Umetničkog saveta, iskusni Milivoj Nikolajević. On bez ulaženja u detalje i raspravu dva umetnika, biranim rečima i staloženo, poziva na smirivanje strasti i pomirenje. Tako tinjajući rivalitet između dva najpoznatija i najplodnija vojvođanska vajara izbija u prvi plan ove afere čija se kulminacija dešava, kako i dolikuje tom vremenu, u laganom zataškavanju unutar ULUV-a. Između ličnih animoziteta i senzacije, ovaj događaj je ipak stigao i na partijski forum u vidu druge tačke dnevnog reda, pod sintagmom „međuljudski odnosi”, na sastanku Aktiva komunista likovnih umetnika.
Sastanak Aktiva komunista likovnih umetnika Novog Sada (23. maja) imao je dnevni red sa dve tačke: 1) Kritička analiza idejnih programskih i organizacionih problema likovnih stvaralaca u svetlu kongresnih rezolucija (10. kongres SKJ, prim. V. M.) i utvrđivanje platforme za delovanje komunista. Diskusija o platformi za akciju SK u oblasti likovnih umetnosti. 2) Međuljudski odnosi. Napomena: Na ovaj sastanak biće pozvani članovi Opštinskog i Pokrajinskog komiteta, te je preporučljivo i da se prisustvuje i da se pripreme diskusije koje bi doprinele rešavanju mnogobrojnih problema u domenu likovne umetnosti. Poziv, pisan čitkim rukopisom, potpisuje sekretar aktiva Petar Ćurčić.
Uprava Udruženja prosleđuje 14. jula svim članovima poziv beogradske Galerije Doma Jugoslovenske narodne armije (JNA) da je spremna da otkupi veći broj umetničkih dela na temu života i rada JNA i na temu opštenarodne odbrane. Umetnička dela treba da budu štafelajskog formata (najveća do 2 m2), grafike ustaljenog formata po tri otiska, a skulpture do 50 cm, prikladne za poklone delegacijama i pojedincima. Slike moraju biti solidno opremljene, grafike u listovima, a skulpture i u gipsu, s tim da su patinirane tako kako treba da izgledaju u materijalu. Pristup temi je slobodan, kao i način realizacije, sa napomenom da tema mora biti vidljiva. Tokom godine svim članovima su prosleđivani različiti konkursi za izradu zaštitnih znakova, grbova za gradove, učešća na izložbama ili pak u konkursnim komisijama i žirijima, što je praksa nastavljena i sledećih godina.
Na proširenom sastanku Upravnog odbora ULUV-a 20. avgusta razmatrane su pripreme predloga za petogodišnji plan rada Udruženja (1976–1980), plan delatnosti i rada za 1976. godinu, izbor članova žirija za više manifestacija, konkursa i izložbi, kao i predlog za kandidata Udruženja za Nagradu „Vojvodina”. Neke od teza za petogodišnje delovanje izneo je predsednik A. Lakić: pitanje izgradnje novih ateljea, aktivnosti na planu izložbi i razmena izložbi sa ULUS-om i drugim republičkim udruženjima, kao i da se ta razmena finansira iz pokrajinskih fondova, rešavanje pitanja socijalno-zdravstvenog osiguranja umetnika, pitanje „sinteze” umetničkog stvaralaštva i pojačanje aktivnosti na tom polju, obnova zahteva za štampanje manjih, džepnih kataloga likovnih umetnika Vojvodine, zahteva za povećanje sredstava pokrajinskog Fonda za otkup umetničkih dela, kao i da se u svakoj opštini formiraju takvi fondovi, pomoć Galeriji savremene likovne umetnosti u organizovanju stalne izložbe (postavke) vojvođanskih umetnika i propagiranju savremenog likovnog stvaralaštva, izrada Statuta i ostalih normativnih akata Udruženja u duhu Ustava i intencija 10. kongresa (SKJ), održanog u maju te godine.
Nastavljajući aktivnu saradnju sa novosadskim Dnevnikom, Udruženje ga obaveštava da će njegovi članovi vajarske sekcije izložiti svoje radove u slobodnom prostoru na Petrovaradinskoj tvrđavi i Bulevaru maršala Tita od 21. septembra. Autori izloženih radova su: Ivanka Acin Petrović, Julija Kiš, Slobodan Bodulić, Pavle Radovanović, Ratko Gikić, Jovan Soldatović, Ljubimir Denković, Mladen Marinkov i Andreja Vasiljević Baćo. Dnevnik je redovno izveštavao svoje čitaoce o neobičnoj izložbi u slobodnom prostoru donoseći uz tekstove novinara i istoričara umetnosti i najzanimljivije fotografije te nesvakidašnje izložbe. O afirmativnom pristupu govore i naslovi tekstova – „Stasala nova generacija”, „Izložba na travnjaku” itd. Slične akcije novosadskih vajara trajale su skoro svake godine, sve do početka osamdesetih.
Ova godina je bila neobično plodna po broju samostalnih i kolektivnih izložbi na kojima su učestvovali članovi ULUV-a iz svih sekcija. Novosadski likovni krug (S. Arvanitidis, P. Ćurčić, C. Dimovski i M. Stanojev) izlažu u beogradskom Domu omladine (8–12. april), a potom u Likovnom salonu Tribine mladih (14 – 26. april). Za oba kataloga predgovor piše Miloš Arsić. U Galeriji Matice srpske (7–20. maj) održana je izložba Savremena novosadska grafika na kojoj učestvuje dvadeset grafičara članova ULUV-a. Neki od grafičara učestvuju i na tradicionalnim evropskim izložbama grafike u Kečkemetu, Juvaskuli (Finska, Alver Alto Museum) i Ročesteru.
Povodom trideset godina od pobede nad fašizmom i oslobođenja zemlje ULUV je organizovao izložbu Crtež u delima likovnih umetnika Vojvodine u Galeriji Matice srpske (27. novembar – 27. decembar). Izložbu je pratila i obimna monografija (120 str; ilustr.; 22 x 22 cm) sa predgovorom Milivoja Nikolajevića. Veliki uvodni tekst i biografske jedinice za 76 učesnika, slikara, vajara i grafičara, napisao je Đorđe Jović. Umetničku i tehničku opremu (grafički dizajn) izradio je Laslo Kapitanj, a fotografije Silvester More. Klišei, štampa i povez izrađeni su u Štampariji „Forum”, u tiražu od hiljadu primeraka, od čega je pola tiraža bilo uvezano u platno.
U organizaciji GSLU-a, u Galeriji Matice srpske (17–31. mart) održane su Izložba slika i crteža Aleksandra Lakića, u saradnji sa Muzejom socijalističke revolucije Vojvodine i Izložba poklonjenih dela Milana Kerca (29. oktobar – 7. novembar) gde su izložene slike, crteži, grafike i akvareli nastali u periodu 1943–1974. Samostalne izložbe imaju ove godine vajari Gabor Almaši (Subotica), Ratko Gikić (Bečej), Vojimir Dedejić (Novi Sad), a retrospektivna, komemorativna izložba organizovana je Eugenu Kočišu (1922–1972) u Likovnoj galeriji Doma kulture u Vrbasu. Od grafičara samostalne izložbe imaju Petar Šađi (Subotica), Milan Stanojev (Skoplje) i Cvetan Dimovski (Novi Sad, Skoplje).
Ovogodišnji 4. Novosadski salon (Galerija Matice srpske, 19. oktobar – 9. novembar) organizovali su zajedno UPIDIV Podružnica za Novi Sad i Radionica za izradu umetničkih tapiserija „Atelje 61” koja je izložila tapiserije rađene po nacrtima Boška Petrovića, Stevana Maksimovića, Ankice Oprešnik, Isidora Vrsajkova, Milivoja Nikolajević, Mirjane Nikolajević, Slobodana Kuzmanova i Ferenca Barata. Tokom decembra je u Galeriji održana prodajna izložba radova članova ULUV-a na kojoj su umetnici samostalno odlučivali o broju i cenama svojih radova.
Tokom jeseni u beogradskom Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić” održan je 19. Oktobarski salon na kome je učestvovalo više članova ULUV-a (M. Blanuša, D. Todorović, V. Tomić, M. Dželatović i dr.). Brojni članovi ULUV-a, sa po tri rada, učestvuju i na VI izložbi Saveza likovnih umetnika Jugoslavije u Sarajevu (29. novembar – 29. decembar), kao i na izložbi Trideset godina ULUS-a u beogradskom Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić” (11. decembar – 11. januar 1976). U tuzlanskoj Galeriji jugoslovenskih portreta održana je 3. izložba jugoslovenskih portreta na kojoj je učestvovalo takođe nekoliko članova ULUV-a (M. Blanuša, M. Dželatović, S. Trumić), dok je u Banjoj Luci održan I internacionalni salon likovne umjetnosti gde je takođe učestvovalo više članova ULUV-a (A. Bukvić, A. Lakić, M. Nikolajević, D. Todorović, M. Marinkov, J. Soldatović).
1976.
U januaru ULUV raspisuje Konkurs za prijem u članstvo Udruženja sa napomenama o ispunjavanju uslova: da umetnici žive i rade na teritoriji SAP Vojvodine; da dostave 10 likovnih dela u zavisnosti od toga kojom se likovnom umetnošću bave (10 slika, 10 skulptura, 10 grafika). Vajari mogu dostaviti fotografije svojih radova ukoliko su izvedeni u većim dimenzijama; 10 crteža (kandidati mogu priložiti i dopunsku dokumentaciju – fotografije, kataloge sa izložbi, likovne prikaze, kritike itd.). Svi kandidati moraju da podnesu i molbe za prijem, potvrdu o mestu boravka, overen prepis svedočanstva o stručnoj spremi ili fotokopiju diplome. Komisija za prijem novih članova je na sednici 18. januara odlučila da posle pregleda prispelih molbi i radova u sali Osnovne škole „Đorđe Natošević” za nove članove predloži (samo) Radu Čupić, grafičarku iz Novog Sada i Milenka Prvačkog, slikara iz Pančeva. Iz jednog dokumenta upućenog sedištu ULUS-a saznajemo i tačan broj članova ULUV-a za 1973 (78), 1974 (82) i 1975 (91). Krajem 1975. godine ULUV je imao pod svojim nadzorom i oko 70 ateljea.
Na godišnjoj skupštini Udruženja 6. juna doneta je odluka o promeni naziva u Udruženje likovnih umetnika Vojvodine (ULUV) i usvojen je novi statut u skladu sa Zakonom o udruženjima građana. Rešenjem Međuopštinskog sekretarijata za unutrašnje poslove (br. 05-212-16/77) ULUV je zvanično upisan u registar grupe građana 16. februara 1977. godine. Mada se i ranije koristio naziv ULUV ovim rešenjem je ime ozvaničeno.
Na sastanku Osnovne organizacije ULUV-a, održanom 11. novembra, delegirani su predstavnici za nove komisije u vezi sa ateljeima – Komisija za probleme u vezi sa postojećim ateljeima (Ivanka Acin Petrović i Milan Uzelac) i Komisija za pronalaženje novih ateljea (Bogdanka Poznanović i Branka Veselinović).
ULUV upućuje 22. novembra dopis Izvršnom veću Skupštine AP Vojvodine sa predlogom o dodeli izuzetnih penzija svojim članovima: Milanu Kercu (rođenom 1914), Aleksandru Lakiću (1922) i Stojanu Trumiću (1912), uz detaljne podatke o njihovom životu i delu, kao i o visinama penzija koje tada primaju.
Tokom ove godine u organizaciji GSLU, u Galeriji Matice srpske, organizovana je retrospektivna izložba Petra Mojaka: slike 1955–1976 (31. mart – 10. april). Na izložbi je predstavljeno 51 delo, 43 slike i 8 crteža, a koncept i realizaciju izveo je kustos Miloš Arsić, kao i predgovor u pratećem katalogu. Takođe, GSLU je, zajedno sa organizatorima Likovne jeseni iz Sombora, Galerijom „Likovni susret” iz Subotice i Savremenom galerijom iz Zrenjanina, u Galeriji Matice srpske organizovala retrospektivnu izložbu Milete Vitorovića: slike, grafike i crteži 1941–1976 (9–18. septembar, a potom i u navedenim galerijama). Na izložbi je bilo izloženo 116 dela, slika, grafika i crteža nastalih u poslednjih trideset pet godina njegovog rada. Autor koncepta i realizacije izložbe bio je Miloš Arsić. Pančevačka slikarka Ksenija Ilijević je tokom oktobra takođe imala retrospektivnu izložbu u Galeriji Matice srpske, povodom trideset godina rada, Međunarodne godine žena i 30 godina Slobode. Na izložbi je bilo izloženo čak 140 dela, slika, pastela, akvarela, tempera i crteža. Koncepcija i realizacija izložbe poverena je kustoskinji GSLU Ljiljani Ivanović.
Ova godina je bila posebno plodna za članove ULUV-a iz sekcije grafičara koji su izlagali na više kolektivnih izložbi u zemlji i u inostranstvu – Subotica (Jugoslovenska grafika iz fonda Galerije „Likovni susret”), Beograd (Mala galerija Narodnog muzeja: Grafika Beogradskog kruga) i Sombor (Salon Likovne jeseni: Grafika likovnih umetnika iz Novog Sada). U inostranstvu su radove izlagali Ankica Oprešnik (Frajburg, Čikago, Pariz), Cvetan Dimovski (Aleksandrija, Firenca, Pariz) i Milan Stanojev (Forli, Ročester, Pariz).
Peti Novosadski oktobarski salon, održan u Galeriji Radničkog univerziteta „Radivoj Ćirpanov”, Galeriji ULUV-a i Malom likovnom salonu (18. oktobar – 3. novembar) prvi put je organizovan od strane sva tri umetnička udruženja – UPIDIV, ULUV i DaNS, pa je tako bio i podeljen na likovnu, primenjenu umetnost i arhitekturu. U radu Saveta salona takođe su učestvovali predstavnici svih udruženja, dok su selekcione komisije i žiri za nagrade bili razdvojeni, po udruženjima. Na salonu je izloženo 175 radova oko sto umetnika iz Novog Sada i okoline. Veći broj članova je učestvovao na 17. Oktobarskom salonu u beogradskom Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić” (19. oktobar – 9. novembar), kao i na Prvom sremskomitrovačkom salonu u Galeriji „Lazar Vozarević” (novembar).
1977.
Već od marta Udruženje započinje organizaciju kolektivne izložbe članova u Galeriji Matice srpske (predviđen termin je 3–17. jun) i razmatra mogućnost da se potom izložba prenese u odgovarajuće prostore u Novom Bečeju, Vršcu i Pančevu. Izložba je bila posvećena 85. rođendanu druga Tita i 40-godišnjici njegovog dolaska na čelo Komunističke partije Jugoslavije.
Na sednici SULUJ-a 17. marta nakon rasprave je usvojeno novo ustavno transformisanje Udruženja i Saveza. Učestvovali su predstavnici svih 8 udruženja republika i pokrajina, koji su podneli izveštaje o reorganizaciji.
Godišnja skupština Udruženja održana je 27. marta, predsedavao je Gabor Silađi, predsednik Udruženja. Na dnevnom redu su bila razmatranja i usvajanja brojnih izveštaja o radu za proteklu 1976. godinu – Predsedništva, Sekretarijata, osnovnih organizacija (Vršac, Sremska Mitrovica, Zrenjanin) i Umetničkog saveta ULUV-a – prijem novih članova, akcioni program i plan rada za 1977. godinu.
Za Prolećnu izložbu ULUS-a u Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić” početkom aprila se javio 21 umetnik iz ULUV-a i dostavio biografske podatke za katalog, kao i po jednu fotografiju rada. U propratnom dokumentu koji je potpisao predsednik Umetničkog saveta ULUV-a B. Karlavaris, pored pohvala na ponovno uspostavljenoj saradnji, ističe i da radovi ovih umetnika predstavljaju vrednost za podneblje, ukazuje na njihovu nepretencioznost, ali vrednost u radu i zrelost u rešenjima, te na oslobođenost od predrasuda od avangardnosti umetničkih pravaca uz naglašenost individualnih interpretacija.
Grupa vajara („Majska grupa”) u sastavu Pavle Radovanović (Starac i starica), Ljubomir Denković (Oblik), Mladen Marinkov, Andrej Vasiljević Baćo (Cvet) i Ratko Gikić (Dve sedeće figure), svi akademski vajari, imali su Izložbu skulptura u slobodnom prostoru na Keju Moše Pijade u periodu od 1. jula do 1. septembra. O izložbi piše Đorđe Jović u članku „Galerijska plastika na javnom mestu” (Dnevnik, 19. jul 1977) gde zamera umetnicima da nisu svi izložili nove radove, kao i neadekvatna mesta koja su sami izabrali uz opasku da su (umetnici) prikazali svoje skulpture, da su uverili u svoje mogućnosti, ali nisu uverili da su ti oblici okrenuti u dobrom smeru. Za dokazivanje, podvlači Jović, potrebno je više saradnje i studija. Zamerke su izrečene i urbanistima i Gradskom zelenilu na račun neuređenja prostora na kojima su skulpture bile postavljene. Tokom novembra i decembra Jovan Soldatović i Julijana Kiš su izlagali svoje skulpture u slobodnom prostoru. Slične izlagačke akcije u javnom prostoru sprovedene su i narednih godina. Inače, tada je u Udruženju bilo 16 akademskih vajara.
Umetnički savet, u sastavu Bogumil Karlavaris, Ankica Oprešnik, Ljubomir Denković, Cvetan Dimovski i Milan Poznovija, u više navrata je tokom ove godine slao različite dopise u kojima podržava svoje članove u njihovim pokušajima da reše različite probleme, od regulisanja radnog staža do molbi za dodelu ateljea, uvoza slikarskog materijala, oslobađanja od poreza za izlivanje vajarskih radova itd.
I ove godine brojne su samostalne i kolektivne izložbe na kojima učestvuju članovi ULUV-a: Izložba slika, grafika i skulptura novosadskih likovnih umetnika (Likovni salon Tribine mladih, 11–29. april), Aktuelnosti u srpskoj likovnoj umetnosti 1972–1977 (Umetnički paviljon „Cvijeta Zuzorić”, 1–15. april), izložba potom preneta u Modernu galeriju u Zagrebu, Izložba mladih (Galerija Matice srpske, 26. maj – 5. jun) itd. Velika 26. prolećna izložba ULUV-a 1977. održana je u Galeriji Matice srpske (8–25. jun) uz učešće velikog broja članova Udruženja. Redakciju kataloga činili su Bogumil Karlavaris (autor predgovora), Cvetan Dimovski i Branka Veselinović koja je izradila i grafičko rešenje. Izložba je tokom jeseni preneta u Narodni muzej u Vršcu (18–29. septembar). Takođe, veći broj članova izlagao je na već tradicionalnim manifestacijama – XVII likovna jesen u Somboru (oktobar–novembar), 18. Oktobarski salon u Beogradu (Umetnički paviljon „Cvijeta Zuzorić”, 20. oktobar – 20. novembar), 6. Novosadski salon (Galerija Matice srpske, 24. oktobar – 6. novembar), i 8. jesenji salon u Banjoj Luci (Dom kulture, 25. novembar – 25. decembar).
U organizaciji GSLU-a u Muzeju okruga Vloclaveka u Poljskoj organizovana je izložba Artyscy plastycy Nowego Sadu/Likovni umetnici Novog Sada (15–25. oktobar). Autor koncepcije i realizacije izložbe, kao i predgovora za katalog bio je kustos Miloš Arsić. Bila je to grupna izložba savremenog slikarstva, grafike, crteža i skulpture ostvarena na osnovu saradnje između gradova Vloclaveka u Poljskoj i Novog Sada. Bila su izložena 52 dela 26 autora: 20 slika, 10 crteža, 9 grafika i 14 skulptura. Izložba je potom preneta u Kulturni centar Beograda.
Izložbe u Galeriji ULUV-a (1971–1977)
Izložbe u novoj Galeriji Udruženja, na nekadašnjem Bulevaru maršala Tita br. 9 (danas Bulevar Mihajla Pupina) od samog početka bile su pažljivo selektovane i organizovane. U dva navrata svake godine, u januaru i julu, bio bi raspisan interni konkurs na koji bi se javljali zainteresovani članovi Udruženja, da bi potom, tajnim glasanjem, Umetnički savet birao umetnike koji će imati izložbe te izlagačke sezone. Prvih godina delovanja Galerije nekoliko termina bilo je obezbeđeno za izložbe gostujućih umetnika iz drugih sredina, domaćih, sasvim retko inostranih. U Galeriji su izlagali slikari iz Kragujevca, Kruševca, Banjaluke, Crne Gore, što je bio plod direktne saradnje ili reciprociteta. U prvim godinama bila je praksa da se bar jednom godišnje obezbedi termin za predstavljanje neke od privatnih kolekcija umetničkih radova, najčešće domaćih slikara, nastalih u periodu od druge polovine 19. veka pa sve do savremenih ostvarenja nastalih do kraja šezdesetih godina, ali je, verovatno zbog nedostatka kolekcionara, ta plemenita ideja polako zamrla. Od sredine decenije uvode se i kolektivne izložbe radova novoprimljenih članova kako bi se javnost upoznala sa njihovim umetničkim stvaralaštvom. Ta praksa trajala je i tokom narednih decenija, sve do danas. Kada se detaljno pogleda spisak umetnika i vreme izlaganja, uglavnom u trajanju od dve nedelje, primetan je neobično gust raspored u kome se izložbe nižu jedna za drugom, gde se često poklapaju datumi zatvaranja protekle i otvaranja nove izložbe, što govori o uigranom sistemu same organizacije, ali i o želji Udruženja da se predstavi što više umetnika i njihovih aktuelnih radova. Svakako je bilo najviše slikarskih izložbi na kojima su predstavljene slike nastale u različitim tehnikama, uglavnom ulje i tempera, dok je primetno manje izložbi crteža i grafika. Najmanje je bilo, što je u skladu i sa sastavom Udruženja, izložbi skulptura. Takođe je uočljiva, od sredine decenije, postepena smena generacija umetnika što je uzrokovalo i pojavu novih, mlađih istoričara umetnosti i likovnih kritičara koji su pratili njihov rad. Impozantan je broj izložbi prezentovanih u Galeriji ULUV-a tokom ovog perioda – od ukupno 126 izložbi tek ih je 14 bilo gostujućih, u čijoj organizaciji je Udruženje bilo samo domaćin.
Svečana otvaranja izložbi bila su organizovana uglavnom ponedeljkom u 19 časova, dok je Galerija radila dvokratno svakog dana (10–12 h i 17–20 h), što je praksa sačuvana do današnjih dana. Tek povremeno, Galerija nije radila nedeljom, tokom leta i za vreme državnih praznika. Mada nema konkretnih podataka o posećenosti izložbi za svaku godinu, retke novinske kritike pominju relativno dosta posetilaca. Po jednom podatku iz arhive Udruženja, izložbe organizovane tokom 1977. godine posetilo je preko sedam hiljada posetilaca. Takođe, iz razgovora sa akterima ondašnjih likovnih događaja saznali smo da je javnost bila dobro obaveštena o samim izložbama, kao i da nije bilo problema sa brojem posetilaca. Tome treba dodati i odličnu lokaciju same Galerije, koja se nalazila na glavnom gradskom šetalištu, što je omogućavalo veliku vidljivost događaja.
Što se tiče pratećih kataloga, oni su, iako skromni po obimu (reč je o katalogu-pozivnici u formi letka) bili iznenađujuće sadržajni. Naime, svaki od njih sadržao je kompletnu, mada skraćenu ili pak izabranu biografiju, kao i prateće informacije o umetnicima (spiskove samostalnih i kolektivnih izložbi, nagrade i studijska putovanja i slične, uobičajene podatke o delovanju autora), uz obavezno bar jednu, ređe više ilustracija izloženih radova, obavezno i prateći manji zapis/tekst nekog od istoričara umetnosti, likovnih kritičara, kolega umetnika, književnika ili pak samih autora. Spisak izloženih radova bio je obavezan sadržaj kataloga koji je, u brojnim sačuvanim primercima iz dokumentacije Udruženja, služio i kao cenovnik radova jer je, kako izgleda, većina izložbi bila prodajnog karaktera. Osnovno likovno oblikovanje, kao i prvobitni zaštitni znak Udruženja, koji su se ponavljali tokom čitavog perioda kao svojevrstan model, izradio je jedan od pionira vojvođanskog grafičkog dizajna Laslo Kapitanj (Riđica, 1936 – Novi Sad, 2015), dok su leci štampani, u tiražu od tri do pet stotina primeraka, u ondašnjim novosadskim štamparijama – „Forum”, štampariji Srpskog narodnog pozorišta ili u štampariji Srednje mašinske škole gde su ujedno izrađivani i klišei za štampu. Mada skromnog obima i krajnje uniformisani, ovi katalozi/leci danas predstavljaju dragocene dokumente o dotadašnjem delovanju umetnika, kao i o praktičnim mogućnostima ondašnje prateće štampane produkcije, dok su samim umetnicima predstavljali, za ono vreme solidnu osnovu za njihovo buduće delovanje. Galerija je od osnivanja imala standardni plakat na koji su se samo uštampavali podaci za svaku izložbu.
Sačuvan je i jedan spisak troškova po izložbi koji obuhvata štampanje pozivnica sa katalogom, plakat i plakatiranje, prenos radova i postavljanje, koverte za slanje i markice i honorare – za dežurstvo, finansije, autore tekstova i umetnike. Ukupan trošak je bio (1972) oko pet hiljada dinara, odnosno petnaest hiljada (1975), od čega su umetnici dobijali otprilike trećinu sredstava. U poređenju sa nekim računima u inostranstvu iz tih godina radi se o približnoj svoti od oko tri stotine dolara po jednoj izložbi. Izložena dela su kupovale ustanove, različite radne organizacije, a ponajviše pojedinci, tako da se može reći da je postojalo određeno tržište za umetničke radove, posebno za grafike koje su sredinom sedamdesetih godina bile popularne među stanovništvom. Umetnički radovi nisu bili previše skupi, mada su imali povremeno i veće cene koje nisu bile dostupne većini, dok je način plaćanja bio izrazito povoljan, često na više rata. Takođe je zabeleženo da je izložbe organizovane tokom 1977. godine posetilo preko sedam hiljada posetilaca.