Zdenka Maria Madacki, Trash Talk
Otvaranje: 6. avgust u 20:00 sati
(6 – 17. avgust 2018)
OPIS
Projekat Trash Talk, realizovan 2016. godine, sastoji se od crteža i kratkog filma a razmatra concept liminalnosti kroz temu otpada i recikliranja. Crteži su skečevi sa neobičnog skladišta za recikliranje zvanog Boneyard na terenu univerziteta u Ledbridžu (Lethbridge, Alberta, Kanada). To je žičanom ogradom oivičeno skladište stvari koje univerzitet više ne koristi, ali zbog administrativnih razloga ne sme se tretirati kao otpad. Stvari koje tamo dospeju su u takozvanom limbu – niti ih ima, niti ih nema.
Video Reuse, reduce, re-psychic je kolaborativni rad sa performativnim kolektivom M.E.D.I.U.M. koji opisuje ceremoniju destrukcije i oporavka životne sredine. Glavni cilj projekta je buđenje imaginacije radi otvaranja novih perspektiva i diskusija o životnoj sredini i podršci kao i produktivnim mogućnostima u budućnosti.
BIOGRAFIJA
Zdenka Maria Madacki je rođena u Novom Sadu i trenutno živi i radi u Kanadi. Pre odlaska u inostranstvo, 1995. godine je diplomirala slovakistiku na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, nakon čega je upisala osnovne studije likovnih umetnosti, odsek crtanja i slikarstva, na univerzitetu u Ledbridžu (University of Lethbridge, Lethbridge, Alberta, Kanada) i 2008. diplomirala master studije likovnih umetnosti, odsek crtanja i intermedija na univerzitetu u Edmontonu (University of Alberta, Edmonton, Alberta, Kanada). Upravo završava interdisciplinarne doktorske studije na univerzitetu u Ledbridžu. Njene oblasti interesovanja su nekonvencionalne strukture spoznaje, u kojima se spajaju racionalni i iracionalni modeli mišljenja kao što su istočnjačka filozofija, mitologija i narodne priče. Koristi uglavnom elemente crteža, instalacije i performansa, da bi istraživala teme kao što su liminalni prostori, priroda postojanja i ljudska kultura protumačena iznutra. Izlagala je samostalno u Vojvodini i Kanadi i suosnivač je performans kolektiva M.E.D.I.U.M.(akronimza Methaphisical Exploration, Divination and Investigation Utilizing Magic) sa kojim je učestvovala na značajnijim umetničkim događajima u Kanadi, uključujući WORKS Festival u Edmontonui Nuit Blanche Calgary. Dobitnica je brojnih nagrada u Kanadi.
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja
SULUV RECENZIJA
Personifikovani otpad
Izložba Trash Talk (govor đubreta) Zdenke Marie Madacki obuhvata tri celine koje su vizuelno i medijski različite, ali se suptilno prožimaju u autorkinom konceptu. Jedna celina je serija crteža koja je nastajala na skladištu za recikliranje, zvanom Boneyard, na terenu univerziteta u Ledbridžu (Lethbridge, Alberta, Kanada). Crteži u formi skica dokumentuju različite stvari razbacane u travi – aparat za kuvanje kafe, transportni kontejner za brodove, razne kutije i kante, deo teleskopa. Tu su i dva zečića. Kada nakon dve godine autorka ponovo posećuje to dvorište, otkriva da je većina stvari još tamo jer se zbog administrativnih razloga ne mogu lako baciti. Većina tih stvari se ne može tretirati kao otpad tako da one stoje na istom mestu kao i pre dve godine. Iz tog razloga ih Madacki ponovo crta, odabirajući iste one delove dvorišta kao i pre dve godine, isti ugao gledanja, istu udaljenost. Posetiocima prikazuje obe serije radova kao jednu celinu koja ne dokumentuje samo stvari koje leže i čekaju da postanu otpad, stvari za koje kaže da „niti ih ima, niti ih nema“, nego jedno odsustvo vremena.
Druga celina je video rad Reuse, reduce, re-psychic koji je nastao u kolaboraciji sa performativnim kolektivom M.E.D.I.U.M. Dokumentarni medij, kao i crtež u prethodnoj seriji radova, prikazuje jedan proces koji autorka naziva „ceremonijom oporavka životne sredine“. Ta ceremonija obuhvata pravljenje malih skulptura od gline i otpadnog papira koje imaju oblik čovečje figure (seed puppets). U njih se potom stvalja semenje biljaka i one se ‘sahranjuju’ u ritualnom maniru, tako da se nicanju biljaka iz tih zakopanih semenki pridaje magijski značaj. To se radi da bi se ukazalo na mukotrpan proces obnavljanja životne sredine. Recikliranje i obavljanje u ovom radu prevazilaze povezanost sa pojmom otpada i postaju renesansa, proleće, kruženje života.
Treća celina izložbe je kreativna radionica zasnovana na kolažu, to jest recikliranju grafičkog materijala koji je na granici da postane otpad (iščitani popularni časopisi). Pod nazivom Exquisite Corpses (izvrsna dela ili tela), radionica je kolaborativna igra, zasnovana na elementu šanse. Odvija se tako što „jedna osoba kreira glavu i savije papir tako da sledeća osoba koja kreira torzo ne vidi kako glava izgleda. Rad bude prosleđen trećoj osobi koja, nakon kompletiranja ‘izvrsnog tela’ odvrne papir i prikaže završen rad svim učesnicima“. Na ovaj način nastaju komični radovi koji mogu imati neočekivanu likovnu vrednost.
Sve ove tri celine su zasnovane na ideji recikliranja otpada i stvaranju nečeg novog od njega. Ali osim toga, svaka od njih krije referencu prema telu. U prvom slučaju, ta referenca je skrivena u nazivu samog dvorišta/ skladišta zvanog Boneyard (‘dvorište kostiju’). U video radu autori aktivno stvaraju čovekolike figure koje nose u sebi začetak obnove životne sredine, a osim toga i koriste svoja tela da bi realizovali ceo taj proces. U trećem slučaju, učesnici radionice stvaraju ‘izvrsna tela’, primenjujući tehniku kolaža. Sve ove figure – dvorište Boneyard, glinene lutkice, figure od kolaža – nemaju glasa. Međutim, autorka izložbu naziva Trash Talk, dajući mogućnost govora tom otpadu. Svi ti delovi su u mogućnosti da ponesu poruku o promišljenijem pristupanju otpadu od onog koji je globalno zastupljen. Kroz izložbu Zdenke Marie Madacki, otpad je personifikovan u tela i on govori.
Sonja Jankov