Vanja Novaković / PINK AND RED
Otvaranje: 22. april 2019. 20 časova
(22. april – 3. maj 2019.)
U ponedeljak, 22. aprila, u 20 časova, u Galeriji SULUV biće otvorena izložba Pink and Red Vanje Novaković. Izložba će trajati do 3. maja 2019.
OPIS
“Pink and Red” otvara uvid u savremene procese materijalizacije kao i u problematike poimanja originalnosti koje pokreće pojava digitalnih tehnoIogija. Radovi ispituju odnos digitalnog i tradicionalnog procesa slikanja, osvrću se na materijalizaciju digitalnog i ispituju šta je original i kako original prepoznajemo? U digitalnoj slici izostaje trag tela što ukazuje na drugačiji proces stvaranja slike nego u tradicionalnom slikarstvu. Takođe, korišćenjem digitalnih medija poput tv ekrana i digitalne štampe drugim štampačima, radovi ispituju mogućnosti materijalizacije ali i mogućnosti reprodukcije. Na ovaj način dobijena serija printova otvara poziciju greške koje nastaju prilikom procesa štampe. Autorka za osnovu uzima digitalnu skicu koju reprodukuje u različiim medijima kako bi ukazala na neuhvatljiv original u savremenom dobu, a samim tim i na razliku između njega i reprodukcije.
BIOGRAFIJA
Diplomirala na Katedri za nove likovne medije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Kroz radove preispituje konstrukcije identiteta u medijskoj i internet kulturi kao i ženski identitet kroz lično iskustvo. Takođe, istražuje mogućnosti multipliciranja i reprodukcije koje su digitalni mediji omogućili i odnos digitalnog i analognog. Održala je pet samostalnih izložbi i učestvovala na mnogim grupnim od kojih su neke nastale u okviru internacionalnih projekata na kojima je razmenjivala iskustva i ideje sa drugim učesnicima. Nagrađena „Dragan Rakić“ nagradom za najbolji rad iz predmeta Digitalna slika i oblasti novih likovnih medija 2018. godine. Učestvovala kao koautor projekta “ID PLACES” u Kulturnom centru Srbije u Parizu u martu 2019. godine sa Lukom Stojanovićem, Jelenom Gajinović i Tijanom Jevrić. Trenutno na master studijama na Katedri za Nove likovne medije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Član Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine.
https://www.behance.net/novakovicvanja
https://www.instagram.com/scarlet23v/
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja
Foto: Aleksandar Danguzov
SULUV RECENZIJA
Produkt izložba
Izložba Pink and Red Vanje Novaković obuhvata nekoliko puta ponovljene crvene i roze geometrijske forme koje se uzajamno sklapaju u jedinstvenu kompoziciju. Te dve forme se nadopunjuju, ulaze jedna u drugu, formirajući pravougaonik, čiji je format jedan od najčešćih u industriji. Novaković ovaj crveno-rozi pravougaonik ponavlja nekoliko puta kroz prostor galerije – aplicirajući ga kroz grafičku foliju na izlog galerije, emitujući ga sa TV plazmi, izlažući ga kao slike na platnu i kao digitalne otiske. Jedan motiv time egzistira na tri načina u digitalnoj formi (digitalne grafike, emitovana fotografija/video i primenjeni print na staklu) i jednom u slikarskoj formi. Spajajući digitalno i slikarsko, Novaković propituje kroz izložbu šta je savremena produkcija umetničkog dela i gde je njegova granica. Da li je original slika ili digitalna forma i šta je kopija čega u tom slučaju?
Ponavljanjem motiva, Novaković svojim radom želi da se približi industrijskoj materijalizaciji i upravo zato koristi crvenu boju koja je najzastupljenija u industriji. Kao nijansa crvene, ženskog principa, pojavljuje se roza boja, znak muškog principa, te nadopunjavanje formi dobija dodatno značenje kroz povezivanje ove simbolike boja. Reprodukcijom i repeticijom motiva i kompozicija, Novaković ukazuje na savremen proces materijalizacije u kojem se umetnica pojavljuje kao konceptualni tvorac, to jest kao svojevrsni CEO (chief executive officer) izložbe jer je svaki segment izrađivao neko drugi. Čak su i slike na platnu izradili saradnici, tako da se ni u jednom segmentu izložbe ne pojavljuje trag umetničinog tela, koji bi inače ostao kroz trag pokreta kojim se boja nanosi na platno. Izložba time postaje svojevrsni produkt koji se donekle može peneti u drugi izložbeni prostor, ali se donekle mora prilagoditi njemu.
Ovakvim pristupom, umetnica pobuđuje publiku na razmišljanje o tome šta je originalno umetničko delo, a šta njegova kopija. Svi elementi ove izložbe se mogu videti kao materijalizacija digitalnog fajla koji je prilagođen različitim materijalima (staklu, platnu, TV plazmi, papiru) i produkovan u različite elemente. Ti elementi se pojavljuju kao osnove ambalaže koja „pakuju“ galerijski prostor i sa kojim se izložba pojavljuje kao dizajnirani produkt u koji posetioci ulaze kao u specifičnu kutiju i specifičnu arhivu genealogije ove crveno-roze kompozicije. Koncept koji povezuje sve elemente u jednistvenu celinu je u tom kontekstu originalno umetničko delo.
Sonja Jankov