Sculpture in the Domestic Field / Dunavski dijalozi 2024
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 7
Datum: 26. avgust, 19 časova
Kustosi: Sorina Jecza i Bogdan Rata (RO)
Umetnici: Ivana Milev (SR) i Andrei Pituț (RO)
26. avgust – 6. septembar
Sculpture in the Domestic Field je jedan od četiri umetnička dijaloga u okviru ovogodišnjeg festivala, ostvaren kroz radove umetnice Ivane Milev iz Beograda i Andreia Pituța iz Temišvara. Izložba će biti otvorena 26. avgusta u 19 časova u Galeriji SULUV na Bulevaru Mihajla Pupina 7. Kustosi ove dijaloške izložbe su Sorina Jecza i Bogdan Rata.
Na festivalu Dunavski dijalozi koji će se održati 26. i 27. avgusta zastupljene su sve umetničke forme, pa tako i skulptura koju umetnici posmatraju kao oruđe koje rekonfiguriše prostor sirovim materijalima, svakodnevni prostor u kom obitavamo, poput umetnikovog ateljea ili njegovog komšiluka. Ova forma menja svrhu prostora i preobražava ga. Koncipiran kao dijalog između dva susedna ateljea (Ivana Milev, Andrei Pituț), Sculpture in the Domestic Field poziva na definisanje neposredne blizine skulpture, javnog prostora i umetnosti predstavljene kao produžetak urbanog okruženja u umetnikovom domaćinstvu.
Ivana Milev (rođena 1987 u Beogradu) istražuje „domaću industriju“ kroz skulpturu, otkrivajući intimu sopstvene laboratorije. Pedantno rezani i vezani komadi drveta, delovi industrijski proizvedenih predmeta i žice čine trodimenzionalne crteže i polja koja neretko aludiraju na domaću arhitektonsku strukturu. Fragment postaje čvor, novo postaje struktura, struktura postaje polje, a polje – skulptura.
Andrei Pituț (rođen 1991 u Temišvaru) praktikuje arheologiju blizine, predstavljajući materijale iz neposrednog susedstva kao sirovinu skulpture. Pituț sastavlja predmete u potpunosti napravljene od reciklirane laminirane šperploče. Ovaj etički model proizvodnje skulpture u ličnom vremenskom okviru podržava prisustvo rada Andrei Pituța na granici između umetnosti i proizvodnje. Poreklo materijala, vreme utrošeno za proizvodnju, ručni proces reciklaže, naziv dela (koji je ponekad zbir naziva ulice u Temišvaru i uličnog broja umetnikovog ateljea), definišu Pitutijevu umetničku praksu kao blisku socijalnoj umetnosti.
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja