Savremena grafika u Vojvodini / izložba članova SULUV
22. jun - 3. jul 2020.
U ponedeljak, 22. juna, u Galeriji SULUV biće postavljena izložba članova Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine – Savremena grafika u Vojvodini, koju je priredio Mujo Alagić, član Umetničkog saveta Udruženja. Izložba će trajati do 3. jula 2020. godine.
Izložba Savremena grafika u Vojvodini prikazana je prvi put u Sarajevu na Akademiji likovnih umjetnosti, oktobra 2018. godine i prezentuje selekciju radova aktuelne grafičke scene u Vojvodini.
Učesnici: Milan Stanojev, Miloš Stanojev, Radovan Jandrić, Pavel Pop, Milan Matavulj, Milan Jakšić, Danijel Babić, Vladimir Stanković, Ljubomir Denković, Nebojša Milijašević, Jastra Jelačić i Mujo Alagić.
*Uredbom Vlade o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti COVID-19: 66/2020-4, otvaranja izložbi i okupljanja u Galeriji SULUV su još uvek zabranjena. Radno vreme Galerije je od utorka do petka, dvokratno od 10 do 14 i od 16 do 20 časova. Ponedeljkom i vikendom ne radimo. U Galeriji u isto vreme mogu da borave dva posetioca, obavezno je nošenje zaštitne maske.
GALERIJA
SULUV RECENZIJA
Grafičko prisustvo
Mr Danilo Vuksanović
Slojevitost pojma grafike u brojnim vizuelnim pojavljivanjima obuhvata i pojam ručno štampane grafike koja se do današnjih dana održala i pozicionirala kao samostalna umetnička disciplina. Grafički prefiksi zauzimaju svoje mesto ispred celokupne vizualizacije medija a u njima su sadržani zanatski, industrijski, tehnološki i slovni univerzumi. Prvobitni načini otiskivanja nikad nisu tačno utvrđeni a otisci u drvetu i glini, koži, metalu, vosku i olovu, ipak su prethodili štampanju na papiru u Kini i Japanu u VIII veku. Znatno kasnije zahvaljujući kineskim zarobljenicima koji su tajnu papira preneli iz Arabije i onda preko Španije u Italiju, pojavile su se prve radionice za preradu papira u XIV veku. Papir je postao nosioc grafike u trenutku kada se pojavila potreba da se umnoži umetničko ostvarenje/crtež, u nizu mehaničkog ponavljanja. Tako je, manje više, i danas. Promene grafičkih tehnika donosile su i promene umetničkih ideologija i u XX veku načinile rez kojim proglašavaju legitimnim grafičkim postupcima – serigrafiju, ofset, kseroks, fotografiju u sklopu grafičkog otiska, bilbord i produkte kompjuterske tehnologije. Eksperimentisanje u domenu grafičkih disciplina ne prestaje da postoji, svaka težnja likovnih umetnika praćena je grafičkim umnožavanjem postojećih slika.
U savremenom trenutku polifone vizuelne akustičnosti, kada se u preplitanju mnoštva tehnološko/grafičkih manifestacija ne prepoznaju uniformni načini pojavljivanja grafičke provenijencije, opstaju stvaraoci koji svojim radom neguju tradicionalne grafičke tehnike. Uprkos ili zahvaljujući baš toj elektronskoj dominaciji slike, preko je potreban angažman na popularizaciji grafičkih tehnika u njihovom integralnom obliku. Ovom izložbom, na kojoj su predstavljeni otisci novosadskih grafičara ostvareno je prisustvo grafike – pomalo zapostavljenog medija na likovnoj sceni. Grafički poduhvati raznolikih likovnih tendencija i stremeljenja, proizašli iz prepoznatljivih grafičarskih tradicija, neguju zanatske i vizuelne postulate likovnog načina mišljenja. Kao takvi, oslonjeni na klasične vrednosti u proverenom polju umetničkih baština različitih stilskih usmerenja, listovi novosadskih grafičara govore sugestivnim i prepoznatljivim likovnim jezikom.
Snaga klasičnog multioriginala, ipak ne prestaje da pleni.