Prvomajski proglas - Sada je samo vidljivije: Život i rad kulturnih radnika i radnica u vremenu Korona pandemije
30. april 2020.
Centar za emprijske studije kulture jugoistocne Evrope je sa partnerima iz regiona pokrenuo istraživanje SADA JE SAMO VIDLJIVIJE: ŽIVOT I RAD KULTURNIH RADNIKA I RADNICA U VREMENU KORONA PANDEMIJE čiji je cilj da dokumentuje generalno nesigurne i neodržive uslove života i rada umetnika i kulturnih radnika u jugoistočnoj Evropi, koje krize, poput ove izazvane novim korona virusom, samo čine jako vidljivim. Ono je kompleksnije od većine drugih istraživanja koja su u toku, pa samim tim i duže. Za njegovo popunjavanje potrebno je oko 20 minuta i nadamo se da ćete biti u prilici da nam u ostvarenju ovog primarnog cilja pomognete. Anketa se popunjava on-line i potpuno je anonimna.
Popunjavanjem ove ankete doprinosite boljem uvidu u primarna iskustva umetnika i radnika u kulturi, što će omogućiti i bolju analizu, zaključke i još konkretnije mere za regulisanje boljeg statusa umetnika u društvu i posebno u trajanju krize.
Unapred se zahvaljujemo na vašem angažmanu, odvojenom vremenu i doprinosu u ovom istraživanju koje će se sprovesti uporedo u zemljama regiona, i stoga je svaki vaš glas veoma dragocen.
Ovom prilikom vas obaveštavamo i da je SULUV podržao saopštenje povodom Prvog maja. Ovaj proglas Kultura za sve! Dostojan rad za sve! je nastao kao objedinjen glas udruženih u ovom periodu u asocijaciju udruženja i organizacija koja zahtevaju od države konkretne mere u regulisanju sektora kulture i za uvođenje hitnih mera pomoći.
Ovde možete preuzeti PRVOMAJSKO SAOPŠTENJE.
Kultura za sve! Dostojanstven rad za sve!
Povodom Prvog maja, zajedničko saopštenje umetnika i radnika u kulturi
Nakon više od 40 dana od uspostavljanja vanrednog stanja u Srbiji, u osvit Prvog maja Međunarodnog praznika rada, mnoštvo udruženja, organizacija i pojedinaca koji rade u oblasti umetnosti i kulture u Srbiji složno se okupilo kako bi još jednom ukazali na nefunkcionalni i nepravedni sistem koji je u nastaloj krizi brutalno ponizio i isključio sve radnice i radnike u polju umetnosti i kulture, kao i sve druge koji su se prvi našli na udaru globalne pandemije – radnice i radnike u zdravstvu, uslužnim delatnostima i sve one čiji životi zavise od volje vlasnika fabrika, preduzeća i trgovačkih lanaca.
U trenutku u kome naše društvo, kao i čitava globalna zajednica, prolazi kroz istorijski potres koji sa sobom nosi strah, zbunjenost, neizvesnost, ali i svest o greškama i mogućnostima da se one isprave u budućnosti, naše resorno ministarstvo, Vlada i lokalne samouprave, nisu realizovali nijedan oblik podrške očigledno ugroženim umetnicima i kulturnim radnicima, dok se jedina izrečena mera Vlade Srbije – jednokratna pomoć od 100 evra za sve punoletne građane – u međuvremenu pretvorila u svojevrsnu instrumentalizaciju.
Podsećamo da su brojna udruženja u prethodnih nekoliko nedelja pozivala nadležne, od Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva finansija pa do Vlade AP Vojvodine i Grada Beograda, da pokrenu raspoložive mehanizme za pomoć koja je neophodna onima koji su ostali bez ikakvih prihoda u nastaloj situaciji. U svojim apelima su se pozivali na istraživanja koja su promptno sproveli među više stotina umetnika, i stručnjaka samozaposlenih u kulturi, te onima koji svoju delatnost obavljaju kroz uglavnom mala udruženja u kulturi. Ti apeli sadržali su i predloge mera koje mogu biti brzo i lako donete, a na primerima brojnih evropskih država i naših suseda koji ih već primenjuju, vršeći svoju javnu funkciju brige o svim građanima.
U međuvremenu, mnoge mere hitne pomoći pokrenuli su sami umetnici i kulturni radnici kako bi pomogli one među sobom koji su u najtežoj situaciji i solidarno sa njima podelili minimalne raspoložive resurse: NKSS je osnovala Solidarni fond, za svoje članove i članice, ULUS je pokrenuo akciju ULUS65+ za pomoć svojim starijim članovima u potpunoj izolaciji, dok mnogi kulturni radnici zaposleni u javnom sektoru kulture i obrazovanja pokreću mini akcije solidarnosti sa kolegama iz nezavisnog sektora. Sve to govori da ima načina da se solidarno pomogne kada je potrebno, ali i da pomoć ne sme da ostane samo van državnih mehanizama i da vladajuća politička elita ne sme sama da pravi izbor „povlašćenih”, poput velikih domaćih i stranih kompanija, proizvođača zastava, investitora sa kojima svakodnevno patetično saoseća.
Jasno je da je sektor kulture u ovoj zemlji na prekretnici i da posle ovakvog ponašanja, neodgovornosti i nemoći, on ne može da ostane zarobljenik nefunkcionalne i oportunističke strukture koja zaposeda Ministarstvo kulture i informisanja, Vladu RS, Vladu AP Vojvodine, Sekretarijat za kulturu Beograda, Gradsku upravu za kulturu Novog Sada i većinu drugih lokalnih samouprava.
Zato tražimo da se hitno sprovedu mere ublažavanja posledica krize za hiljade umetnika i kulturnih radnika i njihovih porodica:
- kroz hitnu realizaciju finansijske pomoći svim samostalnim umetnicima i samostalnim stručnjacima u kulturi koji delaju kroz strukovna i reprezentativna udruženja, kroz samoorganizovana udruženja, neformalne grupe i druge oblike vaninstitucionalnog udruživanja u iznosu od 30 000 dinara neto
- kroz realizaciju godišnjih konkursa za projekte po ubrzanim procedurama u Ministarstvu kulture, Sekretarijatu grada Beograda i drugim gradskim i pokrajinskim Sekretarijatima
- kroz uključenje predstavnika stručnih udruženja i institucija kulture u konkursne komisije kako bi se obezbedila stručna i fer raspodela sredstava, budući da su to jedina sredstva sa kojima čitav sektor može da nastavi da angažuje hiljade umetnika u narednom periodu
- kroz zagarantovanu isplatu minimalne zarade (u iznosu od 30 000 dinara neto mesečno) za sve u sektoru kulture koji rade u nesigurnim uslovima a koji ne podležu gore navedenim merama.
Očekujemo da se pokrene korenita promena sistema kulture u kojoj niko neće biti žrtva svog profesionalnog bavljenja umetnošću i kulturom i u kome će se taj rad vrednovati kao rad koji je društveno koristan, angažovan i emancipatorski jer kultura je neodvojivi deo identiteta svih nas!
Pozivamo i sve zaposlene u javnom sistemu kulture da dignu glas protiv nepromišljenog izlaganja riziku na radnom mestu koje dolazi kao kruna dugogodišnjeg uništavanja svakog profesionalnog i društveno-odgovornog rada u javnim institucijama kulture.
Pridružujemo se svim ostalim radnicima i radnicama u obeležavanju Međunarodnog praznika rada, u ovom teškom i neizvesnom trenutku. Pozivamo sve na solidarnost i zajedničku borbu kao jedini put izlaska iz ove duge, iscrpljujuće i sveopšte krize.
Kultura za sve! Dostojanstven rad za sve!
- Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS)
NVO MillenniuM, Kolektiv za promociju savremene muzike Studio 6, KIOSK, kuda.org, CESK, UA Zrenjanin, KC Grad, BAZAART, POD Teatar, Udruženje Satibara, Minipogon, Plavo pozorište – pozorišna laboratorija, Knjigoskop, Prozaonline, Svetlana Ivanov, Hop.La!, GIFEST, Studio za multimedijalnu umetnost, OPA – Organizacija za promociju aktivizma, UG,, Otvoreni krug Novi Sad, Agora Art Action, Kreativno mentorstvo, KulturKick, CEKOM, Omen teatar, Evropa Nostra Srbija, Međunarodni festival dokumentarnog filma – Beldocs, Koncept 9, UG Fat Factory, Multimedijalni centar Led Art, Grupa ,,Hajde da…’’, Cirkusfera, KC Rex, Udruženje multimedijalnih umetnika Auropolis, Gabriela Vasić, Pozorište PATOS, Novi Optimizam, Centar za istraživanje u politici Argument, Kulturis, Prostor, DAH Teatar Centar za pozorišna istraživanja, Skaska, CEDEUM, Kulturanova, Transformator, Festival BUNT
- Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS)
- Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV)
- Stanica Servis za savremeni ples
- Granski sindikat kulture, umetnosti i medija „Nezavisnost”
- Međunarodno udruženje likovnih kritičara AICA – sekcija Srbija
- Srpski PEN Centar
- Udruženje filmskih glumaca Srbije (UFGS)
- Udruženje kompozitora Vojvodine (UKV)