PRODUKCIJA SULUV 2023.
Decembar 2023
PRODUKCIJA SULUV 2023.
Izdanje 2023.
ISBN 978-86-88319-47-8
COBISS.SR-ID 132399881
SULUV – kreativan i funkcionalan organizam
Sunčica Lambić Fenjčev
Osnovni smisao potrebe udruživanja umetnika u cehovska udruženja bila je na prvom mestu težnja za obezbeđivanjem boljih socijalnih i finansijskih uslova, kao i regulisanje njihovog pravnog statusa. Koliko se u tome realno uspelo i koliko borba za ostvarivanje ovih prava još uvek traje, pitanje je brojnih analiza i rasprava koje su i danas više nego aktuelne. U skladu sa ovim može se postaviti pitanje šta je ono što umetnike opredeljuje da se uključuju u udruženja danas, koja su još uvek kao tradicionalne organizacije u velikoj meri vezane za kulturnu politiku na državnom i lokalnom nivou? U vremenima globalne nesigurnosti, materijalni položaj umetnika i ostvarivanje njihovog društvenog i ekonomskog statusa svakako jesu primarni motivi, ali tu su i tendencije vidljivosti i prepoznavanja sopstvenog umetničkog rada, kao i uključivanje u šire tokove aktuelnog stvaralaštva. Kakva je tu pozicija i uloga jednog udruženja koje će uskoro proslaviti jubilej od osamdeset godina postojanja, kao što je to Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine? Različite i konstantne turbulentne promene u našem društvu uticale su kako na promene statusa umetnika, tako i na status i način rada samog udruženja. Nakon početnog perioda funkcionisanja, imajući bitnu ulogu u oslobađanju umetnosti od dogmatskih shvatanja nametanih iz političkih sfera, usledio je period zatišja, ušuškanosti u prividnu sigurnost koja nas je nakon svog razobličavanja u potpunosti pomerila iz udobnih pozicija u do tada nepoznate sfere u kojima se još uvek teško snalazimo. SULUV kao udruženje, prolazivši kroz ove surove tranzicije pokušava da održi korak sa vremenom, da se osavremenjuje u svakom trenutku prihvatajući izazov drastično promenjenih odnosa na polju kulture, kako na finansijskom tako i na umetničkom planu, težeći da bude aktivan, kreativan i funkcionalan organizam, a ne učmao relikt jednog sada već davno prošlog vremena, koji teži da svojim članovima obezbedi ne samo osnovne pravne mogućnosti, već da im pruži perspektive da slobodno i uspešno razvijaju svoje potencijale u kompleksnom polju umetnosti. Ovo se na prvi pogled ogleda u različitim i dinamičnim aktivnostima i programima koje udruženje preduzima poslednjih nekoliko godina, među kojima su samostalne i grupne izložbe članova, programi saradnje i partnerske realizacije, program razmene i boravka, program novih umetničkih praksi, program kolekcije i otkupa, program recenzije, edukativno-istraživački program i izdavački program.
Nastavljajući svoju osnovnu misiju predstavljanja svojih članova, SULUV je u toku 2023. godine organizovao šesnaest samostalnih i dve kolektivne izložbe na kojima se mogla sagledati raznovrsnost umetničkih pristupa, tema i senzibiliteta umetnika različitih generacija. Na samostalnim izložbama umetnici su preispitivali svoje lične memorije i mikroistorije, subjektivne doživljaje stvarnosti ili globalnu, aktuelnu problematiku. Među ovim izložbama javnost možda najviše intrigiraju kolektivne izložbe novih članova SULUV-a, kao i tradicionalna Godišnja izložba Udruženja, za koje možemo konstatovati da predstavljaju ne samo diverzitet umetničkih izraza i poetika, već, velikim brojem učesnika, potvrdu Udruženju da ima poverenje svojih članova. Ovo potvrđuje i prisutnost značajnog broja umetnika mlađe generacije, koji svojim umetničkim pristupima vođenim često u okviru oblasti novomedijske, postmedijske i transmedijske prakse i eksperimenta, izložbe Udruženja ne posmatraju samo kao polaznu tačku svog umetničkog delovanja već i kao relevantnu referencu u brojnoj savremenoj umetničkoj produkciji.
U smislu razvoja i afirmacije lokalne novomedijske umetničke scene značajan je i poduhvat pokretanja programa novih umetničkih praksi, kao svojevrsnog pandana tradicionalnim izložbama Udruženja, sa akcentom na savremene vidove umetničkih istraživanja omogućenih rapidnim razvojem tehnologije, ali i kritičkim osvrtom na nju, u cilju formiranja jedne kompleksne međunarodne platforme. Ove godine u okviru ovog programa SULUV je realizovao projekat Pomeraj u kôdu, baziran na istraživanju slike digitalnih medija, dokazujući da ovakav tip umetničke organizacije ima sluha za težnje i mlađih generacija umetnika trudeći se da isprati savremene tendencije u vizuelnoj umetnosti.
Osluškivanje i prepoznavanje potreba i problema umetnika u današnjem društvu Udruženje je možda najbolje iskazalo u projektu otkupa umetničkih dela iz oblasti vizuelnih umetnosti, ove godine sprovedeno po drugi put, u saradnji sa Multimedijalnim centrom Led art. Ovakva vrsta stimulacije umetnika ima višestruku ulogu, materijalnu i podsticajnu za stvaranje i vrednovanje nove produkcije, ali i etičku, ukazivanjem pažnje i poštovanja prema aktuelnom stvaralaštvu i stvaraocima, kao i prema lokalnoj zajednici, što se ogleda iznad svega u formiranju kolekcije koja će nositi naziv samog projekta „Slika grada” i ostati kao kulturno nasleđe budućim naraštajima.
Ono što bitno utiče na rad i profesionalni razvoj umetnika jeste i povezivanje sa drugim umetnicima i umetničkim grupama, kao i mogućnost saradnje sa drugim institucijama i organizacijama u zemlji i inostranstvu. Kroz program saradnje i partnerskih organizacija Udruženje svojim članovima pruža i ovakve mogućnosti, a ovo je naročito produbljeno projektom „Poveži, obeleži” (Link it, mark it) koji na kompleksan način pristupa interkulturalnom povezivanju, umrežavanju i saradnji, sagledavanjem i preispitivanjem različitih elemenata, koncepcija, konteksta i teorijskih stanovišta u sklopu umetničkog delovanja koji nije ograničen galerijskim prostorom.
Širenje perspektiva, znanja i mogućnosti različitih interpretacija još jedan su aspekt delatnosti Udruženja koji svojim edukativno-istraživačkim programom podstiče diskurzivno mišljenje i razvoj dijaloga u umetnosti kroz različite forme stručnih vođenja, predavanja, javnih debata, dok izdavački program predstavlja značajan dokument o sveobuhvatnoj i složenoj delatnosti ovog Udruženja. U ovom smislu značajan je i program recenzija koji sa teorijskih i kritičkih pozicija različitih stručnih lica iz oblasti umetnosti, kulture i pedagoške prakse analizira produkciju i rad Udruženja.
Tokom poslednjih nekoliko godina Udruženje se trudi da probleme i potrebe umetnika rešava na dva fronta, u društvenom smislu, obezbeđivanjem pravne i socijalne zaštite omogućavanjem umetnicima dobijanja statusa samostalnih umetnika, odnosno očuvanjem njihovog profesionalnog integriteta, i u umetničkom smislu, težeći da postanu središte okupljanja ne samo umetnika, već i drugih stručnih lica, publike, odnosno lokalne zajednice, nudeći im raznovrsne i kvalitetne programe koji im pružaju mogućnost za dalji razvoj. U ovim nestabilnim vremenima ostaje samo nada da će Udruženje uspeti da odoli iskušenjima koja su pred nama, da će uspeti dalje da se unapređuje i istraži nova polja delatnosti, u cilju održavanja referentne tačke na polju savremene umetničke scene, odnosno nastavi dobar put koji je započet.