PRODUKCIJA SULUV 2021.
Januar 2022.
PRODUKCIJA SULUV 2021.
Izdanje 2021.
ISBN 978-86-88319-38-6
COBISS.SR-ID 54828041
Oaza kreativnosti
Svetlana Mladenov
Promene i nestabilnost koje je donelo turbulentno vreme tranzicije u prve dve decenije XXI veka u Srbiji uticale su i na umetnička udruženja. SULUV – Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine je za razliku od ostalih sličnih udruženja mnogo brže i snažnije krenuo u susret promenama i put transformacije prošao uspešnije i bezbolnije. Danas se on nametnuo kao važna oaza umetničkog potencijala, koja ne samo svojim članovima već i drugim zainteresovanim umetnicima iz Srbije i sveta, stručnjacima (umetničkim kritičarima, kustosima, istoričarima umetnosti), kao i građanima, pruža mogućnost istraživanja, kreativnog dijaloga i interakcije. Usvojivši nove umetničke kriterijume i razumevajući aktuelnu umetničku situaciju, Udruženje je suštinski i sadržinski rekonstruisalo svoj program u kome je podržalo umetnost u proširenom polju, interdisciplinarnost i multimedijalnost. Podstičući umetnike na eksperiment i slobodno kretanje unutar umetničkog prostora omogućilo je javnu prezentaciju i afirmaciju i najmlađim autorima-studentima umetničkih fakulteta. Produkcija SULUV se može sagledati kroz nekoliko različitih segmenata: izložbeni program, program novih umetničkih praksi Udruženja, program saradnje i partnerskih realizacija, program razmene i boravka, edukativno-istraživački i izdavački program. Takođe SULUV, kao reprezentativno umetničko udruženje, obavlja poslove koji se odnose na pitanja samostalnih likovnih umetnika. Ovako kompleksna i ambiciozna koncepcija rada Udruženja nije ostala nezapažena ne samo u lokalnoj sredini, već i u regionu, Evropi i svetu.
Živimo u vremenu punom novih izazova, posebno uslovljenih globalnom pandemijom Covida 19 koja je obeležila 2020. i 2021. godinu. I vizuelna umetnost kao i njeni načini prezentacije i komunikacije sa publikom morali su da se prilagode novonastalim uslovima. Dinamika pandemije diktirala je i realizaciju mnogih programa i projekata. Neki su morali biti otkazani ili prolongirani, neki su svoje utočište pronašli na internetu koji sve više postaje polje odvijanja umetničkih sadržaja, posebno govornog i performativnog tipa: stručne konferencije, tribine, okrugli stolovi, performansi i umetničke akcije. Ipak veliki broj umetničkih projekata i izložbi savremene vizuelne umetnosti uspeo je da se realizuje u realnosti uz poštovanje propisanih mera zaštite od Covida 19.
Ako rezimiramo i analiziramo izložbeni program koji se u Novom Sadu realizovao tokom 2021. godine, zapazićemo da se nije odvijao u primerenom ubrzanju kakvo bi se moglo očekivati s obzirom da je ova godina bila u znaku obimnih priprema za preuzimanje titule Evropske prestonice kulture, što Novi Sad očekuje u 2022. godini. Za razliku od ustanova kulture, udruženja i privatne inicijative u oblasti kulture, posebno vizuelnih umetnosti, bile su inventivnije i hrabrije, te su se više okrenule multidisciplinarnosti i slobodnom istraživanju u polju umetnosti. Po kontinuiranosti svog programa i njegovim zavidnim estetskim kriterijumima izdvojilo se Reprezentativno udruženje SULUV, koje sve više postaje recentno mesto okupljanja poklonika vizuelne umetnosti. Osim toga što promoviše sopstvene članove i njihove umetničke strategije, otvoren je i za saradnje sa drugim organizacijama i udruženjima iz Srbije i inostranstva. Kroz ove saradnje SULUV je omogućio: predstavljanje svojih članova u drugim sredinama, bogatiji i dinamičniji program u svom izložbenom prostoru, umrežavanje umetnika i ideja. Među takvim saradnjama bile su one sa umetnicima iz Graca (Austrija) kroz projekat Strange Views artfully recycled in 2020&2021; sa IMAF-Međunarodnim festivalom multimedijalne umetnosti iz Odžaka; sa galerijom Bel Art iz Novog Sada i njenim Festivalom savremene umetnosti Dunavski Dijalozi; sa Akademijom umetnosti iz Novog Sada: Masteri 2021; Mladen Stojanović, Svest o izumiranju, Doktorski umetnički projekat; Danica Bićanić, Konstelacije fluidnih prostora – dokument i kontekst, Doktorski umetnički projekat; Master izložba Sarе Masnikosе, Outside, such a lonely place; Projekat Кôd u umetnosti – istraživanje vizuelnih svojstva digitalnih procesa; sa Hrvatskim društvom likovnih umjetnika Osijeka, Izložba autora članova SULUV u Osijeku; sa Fondacijom Evropa iz Novog Sada, izložba Zoltana Peroviča Momenti postojanja – Bašta, sa ULUK (Udruženjem likovnih umetnika Kruševca) izložba dva udruženja 75/50/10.
U segmentu koji se odnosi na javnu prezentaciju članova Udruženja realizovano je devet samostalnih i tri grupne izložbe: Alena Klaćikova i Jozef Klaćik, Ana Vrtačnik, Dobrivoj Rajić, Marjan Marić, Mirjana Blagojev, Lazar Marković, Saša Vasiljević, Merima Fetahović, Danijel Babić, Andrea Palašti, 66. Godišnja izložba SULUV, Izložba novih članova SULUV. One su predstavile različite umetničke prakse realizovane kroz: sliku, crtež, grafiku, objekat, skulpturu, instalaciju.
Podršku postmedijskoj umetnosti i istraživanju u oblasti novih tehnologija SULUV je pružio kroz program Novih umetničkih praksi Udruženja realizovan u vidu projekta SMIC Pokretna forma-Pomeraj u kodu.
Shvatajući važnost povezivanja umetnika i stručnjaka različitih regiona, njihov dijalog, razmenu iskustava, ideja i koncepata, SULUV pokreće novi segment svoga rada: program razmene i boravka u okviru koga je realizovan projekat Poveži, obeleži. Kroz ovaj projekat predstavili su se: Arjan Pregl i Danijel Babić; Igor Fridrih Petković i Selman Trtovac; Marjam Mohmadi, Arif Kryeziu, Maviead Al Karam, Samson Ogiamien, Zoe Guglielmi.
Vodeći računa o sopstvenoj istoriji, uvažavajući značaj arhiviranja i dokumentovanja prošlosti SULUV se upustio u vrlo seriozan i profesionalno zahtevan istraživački poduhvat. Realizovao ga je u segmentu edukativno-istraživačkog programa kroz digitalnu i štampanu formu pod naslovom Arhivska građa Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine: Sedam decenija kontinuiteta (1946–2021). Deo koji se odnosi na period od 1968 do 1977. godine, pod nazivom Fragmenti istorije (1968-1977), obradio je Vladimir Mitrović.
Svojim programima, a posebno godišnjom publikacijom Produkcija SULUV, Udruženje na pozitivan način afirmiše i podstiče i umetničku kritiku, te oko izložbi i publikacije okuplja sve generacije aktivnih likovnih kritičara, kustosa i istoričara umetnosti omogućavajući im direktni, konstruktivni dijalog sa umetnicima i njihovom produkcijom. Kroz ukrštanje različitih ideja i stavova omogućen je pozitivan polemički status koji doprinosi dinamici i zanimljivosti završne publikacije. Ove godine je to Produkcija SULUV 2021. koja je obuhvatila tekstove različitih autora: Sunčica Lambić Fenjčev, Sava Stepanov, Nela Tonković, Slavica Popov, Miloš Arsić, Dragan Prole, Biljana Grkovič, Verica Nemet, Milja Vuković, Irma Mikeš, Katarina Konstadinović, Bosiljka Zirojević Lečić, Svetlana Mladenov, Gordana Nonin, Igor Fridrih Petković, Vladimir Mitrović.
Čini se da je SULUV svojom serioznom koncepcijom programa, njegovom otvorenošću i spremnošću na prihvatanje novih oblika i formi rada i načina prezentacije vizuelne umetnosti, uspeo da popuni onaj nedostajući kulturni prostor koji bi trebala zauzeti Gradska galerija savremene umetnosti, a koju Novi Sad još uvek nema. Pored Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, preuzimajući ulogu promotera savremene umetničke prakse, uspostavio je fleksibilnu, mobilnu i dinamičnu organizaciju.