PRODUKCIJA SULUV 2020.
Januar 2021
PRODUKCIJA SULUV 2020.
Izdanje 2020.
ISBN 978-86-88319-31-7
COBISS.SR-ID 28316169
Doba globalne krize i mikro narativa
Sanja Kojić Mladenov
Pandemija korona virusa je nakon svetske ekonomske (2007-2008) i migrantske krize (2015-2016) obeležila kraj prve dve decenije 21. veka – doba globalnih društvenih procesa, brzog tehnološkog i naučnog napretka, razvoja digitalne komunikacije i razmene znanja. Takođe je snažno podsetila na mogućnost neočekivane i rapidne društvene promene koja postavlja nove standardne i načine međunarodnog funcionisanja. Svaka kriza, a naročito poslednja, učinile su vidljivijim potisnute probleme prisutne u upravljanju, vrednosnom sistemu i odnosu moći, kako u internacionalnim i lokalnim politikama tako i u umetnosti i kulturi. Nejednakosti u društvenoj poziciji, socijalnom standardu, finansijskoj i institucionalnoj sigurnosti u različitim društvenim sistemima Evrope postale su uočljivije, kao i stepen društvene osvešćenosti, solidarnosti i slobode.
U svim ovim aktuelnim procesima SULUV se pozicionirao kao aktivni činilac, saučesnik i inicijator okupljanja i zajedničkog javnog delovanja umetničke scene svog okruženja. Naime, korona kriza je izazvala ukidanje ili smanjenje redovnih javnih konkursa za podršku razvoju savremene umetnosti u Srbiji. Istovremeno je obustavljeno, prolongirano ili redukovano finansiranje projekata javnog sektora kulture. Takvo stanje je dovelo do finansijske nesigurnosti za mnoge samostalne umetnike, umetnice i nevladine organizacije čiji opstanak direktno zavisi od projektnog planiranja. Kao važan segment delatnosti SULUV tokom 2020. godine bilo je udruživanje sa ostalim reprezentativnim umetničkim udruženjima i organizacijama nezavisne umetničke produkcije u Novom Sadu i Srbiji, zbog zajedničkih zahteva upućenih nadležnim ministarstvima i sekretarijatima za prevazilaženje novonastalih finansijskih teškoća. Tom prilikom je formiran i zajednički Fond Solidarnosti, te odobrena kratkoročna pomoć. Međutim, postavlja se pitanje budućeg razvoja, povezivanja i očuvanja prostora kulture, sobziorom na to da situacija sa pandemijom korona virusa nije gotova.
Aktivnosti Udruženja tokom 2020. godine istakla su značaj povezivanja i saradnje, kako međusobne, tako i sa drugim strukovnim udruženjima, institucionalnim i nezavisnim akterima savremene umetničke scene, lokalnim i internacionalnim inicijativama, akademskim zajednicama i pojedincima, na šta upućuje veliki broj programa, realizovanih i pored navedenih nestabilnih i rizičnih društvenih okolnosti. Prezentacija, afirmacija, vrednovanje i umrežavanje lokalnih umetnika i umetnica, te njihova međunarodna promocija, ostali su jedni od primarnih zadataka, uz smanjene mogućnosti organizacije, naročito u segmentu mobilnosti umetnika, njihove međunarodne promocije i fizičke interakcije.
Iako je 2020. godina trebala da bude godina proslave, obeležavanja 50 godina rada Galerije i jubileja 75 godina postojanja Udruženja, što su označile publikacija Arhivska građa Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine: Sedam decenija kontinuiteta (1946–2021), Fragmenti istorije: 1957–1967 i 65. Godišnja izložba SULUV, kao značajni istorijski, edukativnoistraživački segmenti programa, nekako se čini da je godina za nama godina zatvorenosti, izolovanosti i usamljenosti. Društvene okolnosti je ilustrovala izložba Dokument iz izolacije organizovana nakon vanrednog stanja koja je okupila zainteresovane članove Udruženja i studente Akademije umetnosti u Novom Sadu. Istakla je društvenu vrednost umetnosti i značaj prava na rad i slobodno stvaralaštvo u uslovima zatvaranja granica, zabrane kretanja i cenzure medija, te sve prisutnijeg nasilja. Povratak na svakodnevicu, osnovne životne teme i probleme pojedinca, pitanje zdravlja, prirode i suživota sa sopstvenim okruženjem, postaju sve prisutniji narativi, uočljivi na izložbi, ali i u okviru projekta SMIC. (pokretna forma) usmerenog ka afirmaciji novomedijske umetničke prakse. Ovogodišnji koncept projekta orijentisan je ka fenomenologiji pokreta, odnosa tela i tehnologije, kroz dve izložbe Art Body Art, autora i autorki mlađe generacije, kao i selekcijom već afirmisanih umetnika i umetnica (Aleksandra Letić, Danilo Prnjat, Jelena Gajinović, Nemanja Milenković, Sara Masnikosa, Vuk Ćuk, Žarko Aleksić, Adrian Klajo, Natali Stirniman & Stefan Stojanović (Stirnimann-Stojanovic)). Izložbe Art Body Art su istakle široke mogućnosti pristupa problematici tela u savremenom društvenom i tehnološkom kontekstu, od kolektivnih praksi, pitanja fluidnosti identiteta, interaktivnih, kinetičkih i audio-video ispitivanja, do generativnih i hibridnih pristupa.
Tradicionalna izložba novih članova i članica potvrdila je zainteresovanost umetnika i umetnica, naročito mlađih generacija za učlanjenje i delovanje u okviru strukovne zajednice. Pojedini su već tokom ove godine imali samostalne izložbe u Galeriji SULUV, te pored već iskusnijih kolega i koleginica, dobili priliku da prezentuju aktuelnu produkciju. Samostalne izložbe, kao članovi i članice Udruženja, su imali: Đerđi Ačaji, Sonja Bojanić, Natalia Kiš, Tatjana Marticki, Nemanja Milenković, Vlado Njaradi, Miroslava Raković, Monika Sigeti, Rastko Stefanović i Ljubica Tucakov, a kroz partnerske saradnje: Vuk Ćuk, Eva Fedi, Marta Kiš Butterer, Vanja Novaković i Đorđe Odanović. Pomenute izložbe su ukazale na različite medijske i koncepcijske pristupe savremenoj umetničkoj praksi, čime se jasno naglašava diverzitet pristupa i metoda u umetničkim istraživanjima. Grupne izložbe u kojima su istaknutu ulogu imali članovi Udruženja su: Savremena grafika u Vojvodini, koju je priredio Mujo Alagić i To Another View, uspostavljena kroz saradnju sa udruženjem BVBK iz Graca, a kroz analizu aktuelnih ekoloških pitanja o zaštiti životne sredine. Među programima saradnje vidljivo je nastojanje SULUV da omogući prostornu i logističku podršku mnogim nezavisnim organizacijama, privatnim inicijativama, kao i kolegama umetnicima i članovima Udruženja prilikom realizacije nezavisnih koncepata (projekat Umetnička organizacija, Centar za nove medije kuda.org, Novi Sad; Međunarodni festival multimedijalne umetnosti – IМАF, Studio zа multimеdiјаlnu umеtnоst iz Оdžаkа; Međunarodni festival savremene umetnosti Dunаvski diјаlоzi, gаlеriјa Bеl Аrt; UMK Centar za metodiku, Novi Sad; Udruženje likovnih umetnika Kruševca; Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Osijek…). Partnerstva su ostvarena i sa javnim institucijama (Akademija umetnosti u Novom Sadu, Ustanova za izradu tapiserija Atelje 61). Uočljivo je da je tokom realizacije programa koji su zahtevali saradnju sa inostranstvom, usled zatvorenog ili smanjenog prekograničnog protoka, dolazilo da izmena ili pomeranja programa, što se odrazilo i na rezidencijalni program LINK IT MARK IT (Poveži i obeleži). Pomenuti AIR program, usmeren ka kritičkom propitivanju ‘90-tih godina 20. veka, naročito izbrisanih i nevidljivih diskriminatornih i nasilnih režimskih praksi prema civilnom stanovništvu, realizovan je kroz jedan boravak, gostovanje mutimedijalnog umetnika Vladimira Freliha iz Osijeka, a kroz diskusiju i saradnju sa kolegom Draganom Matićem iz Novog Sada.
Težnja za novim aktivističkim strategijama, kreiranju koncepcijskih platformi za umrežavanje lokalne i internacionalne umetničke scene, zastupanju više interdisciplinarnih i eksperimentalnih pristupa aktuelnim umetničkim praksama, naglašenijoj promociji sadržaja i raznovrsnijim načinima delovanja (izložbe, razgovori, saradnje, projekti, rezidencijalni programi, likovna kritika i sl.), kako u ostvarenom programu, vidljiva je i u godišnjoj publikaciji Produkcija SULUV 2020, u kojoj je kao i prethodne dve godine važno mesto dobila i dugo marginalizovana likovna kritika. Publikacija tako osim uvida u aktivnosti umetnika i umetnica tokom 2020. godine, pruža i edukativni, analitički i kritički sadržaj, kroz idejni pluralizam različitih pisaca, među kojima su: Miloš Arsić, Eržebet Mezei, Sunčica Lambić Fenjčev, Lidija Marinkov Pavlović, Vladimir Mitrović, Teodora Perović, Slavica Popov, Sonja Jankov, Sava Stepanov, Natalija Topličanin, Danilo Vuksanović. Ovakvim pristupom SULUV kao mesto okupljanja i zajedničkog delovanja lokalne umetničke scene, ispunjava svoje osnovne ciljeve i zadatke, što je za trenutne uslove pandemijske krize bio neočekivani izazov i uspeh.