MLS: Posle prekretnice vekova
Otvaranje: 17. decembar u 20:00 časova
(17 – 21.12.2018)
OPIS
U ponedeljak, 17. decembra, u 20 časova, u Galeriji SULUV biće otvorena izložba MLS: Posle prekretnice vekova koja je prateći program obeležavanja 50 godina rada Malog likovnog salona.
Šezdesetih godina dvadesetog veka u Novom Sadu, u atmosferi u kojoj Tribina mladih uveliko organizuje svoje konceptualne programe, a eksperiment i bunt u umetnosti prate u korak svetska zbivanja, van etabliranih muzejskih prostora namenjenih velikim retrospektivnim izložbama, u gradu polako počinju da se otvaraju novi izložbeni prostori, male galerije, likovni saloni za izložbe kamernog, salonskog tipa, koji između ostalog imaju i komercijalnu namenu.
Mali likovni salon započeo je sa radom 1965. godine, kao Odeljenje za priredbe tadašnjeg Kulturnog centra smeštenog u barake Fruškogorske broj 2. U njemu su se prodavale karte za koncerte, reprodukcije poznatih slikara, ali i originali pojedinih novosadskih autora. U želji da stvore i animiraju publiku, a pre svega poboljšaju prodaju slika, da unesu „sliku u svaku kuću“, zaposleni u MLS započinju sa izlagačkom delatnošću 1968. godine. U galeriji ubrzo počinju da izlažu najpoznatija imena jugoslovenske likovne umetnosti: Milan Konjović, Marko Čelebonović, Ivan Tabaković, Mića Popović, Janez Bernik (Ljubljana), Mersad Berber (Sarajevo), Edo Murtić (Zagreb), Vojo Stanić (Herceg Novi), Hilmija Ćatović (Priština) i brojni drugi.
Izložba povodom 50 godina od prvih izložbi organizovanih u ovoj galeriji, priređena je u tri segmenta („MLS: Prve godine“, „MLS: Osamdesete i devedesete“, „MLS: Posle prekretnice vekova“), i to u sve tri galerije koje trenutno postoje na ovom delu bulevara Mihajla Pupina, na nekadašnjem bulevaru Maršala Tita, na delu ulice u kojem se u ono vreme odvijao korzo: u Malom likovnom salonu, u galeriji SULUV (obe na broju 9) i u galeriji Bel Art (na broju 17).
Izložba se otvara u Malom likovnom salonu u ponedeljak, 17. decembra u 20 časova, a trajaće do 18. januara 2019. godine, dok će gostujući deo postavke u galerijama Bel Art i SULUV trajati kraće i može se pogledati u narednih nedelju dana posle otvaranja, do 22. decembra 2018. godine.
U hronološki trećem segmentu izložbe MLS: POSLE PREKRETNICE VEKOVA, u galeriji SULUV biće predstavljeni radovi nekih od autora koji su u MLS izlagali, a koji su većinom članovi SULUV-a: Vladislav Šešlija, Biljana Bakaluca, Danilo Vuksanović, Jelena Sredanović, Milan Nešić, Monika Sigeti, Janoš Tarko, Jelena Đurić, Mirjana Blagojev, Radmila Matejević, Goran Jureša, Korina Gubik, Igor Cvejanović, Alena Klaćik…
SULUV RECENZIJA
Kontinuirana izložbena delatnost Malog likovnog salona nastaje kao rezultat kulturne politike koja je uvidom u aktuelnu umetničku praksu prepoznala da je gradu potreban prostor koji bi likovno umetničko delo ponudio kao prodajni produkt za svako domaćinstvo. Prepoznatljivi format kamerne salonske komercijalne galerije sa dinamičnim i profesionalno osmišljenim izložbenim programom, MLS ima od 1968. godine. Pre toga, od osnivanja 1965, MLS je bio mesto gde su se prodavale karte za koncerte, reprodukcije i, sve češće, originalni radovi novosadskih slikara. Posle toga, tokom poslednjih pedeset godina, MLS je svedočio o dva nivoa istorije umetnosti u Novom Sadu. Jedan je onaj koji pokazuje koliko su domaćinstva bila u mogućnosti da priušte umetnička dela za svoje stanove pre raspada Jugoslavije, tokom društveno-političke tranzicije (1991 – 1999) i tokom savremenih globalnih posledica ekonomske krize kada postoji više prodajnih galerija u gradu. Sa druge strane, MLS svedoči o pomeranjima težišta umetničkih praksi koje često prevazilaze okvire tradicionalnih definicija umetničkog dela. Na taj način MLS aktivno učestvuje u promociji savremene umetnosti i u menjanju ukusa sugrađana (kada je likovna umetnost u pitanju), ostajući jedno od najprepoznatljivih mesta u gradu kada kultura Novog Sada privlači sve veću pažnju inostranih posetilaca i učesnika. On nastoji da nam predstavi šta je to što umetnici, savremenici jednog doba, imaju da ponude i to upravo prikazuje ovom izložbom.
Sonja Jankov