Merima Fetahović / Uroburo
9 - 27. avgust 2021.
U ponedeljak, 9. avgusta, u 19 časova, u Galeriji SULUV, biće otvorena izložba Merime Fetahović, pod nazivom „Uroburo”. Izložba će biti otvorena do 27. avgusta 2021.
Uroborus ili Uroburo je drevni simbol, prisutan u mnogim narodima i u različitim vremenima. Predstavlja zmiju ili zmaja koji samom sebi grize rep, formirajući krug bez početka i kraja. Naizgled nepokretan, ali u večnom pokretu, predstavlja snagu koja proždire i obnavlja samu sebe, univerzalnu energiju koja se neprestano troši i obnavlja, cikličnost prirode stvari, koje iznova počinju iz početka, nakon što su dostigle svoj kraj. Stoga simbolizuje jedinstvo, celinu celine, beskonačnost, večnost, ciklično vreme, večnipovratak, besmrtnost i savršenstvo. Polazeći iz perspektive poimanja i osećanja sveta koji me okružuje i koji nosim u sebi, želim da se predstavim publici sa skulpturalnom instalacijom „Uroburo” koja je sastavljena od preko 180 elemenata. Biti deo nečega nezamislivo raznolikog, velikog, nepoznatog, zastrašujućeg i prelepog u isto vreme….zar nije to onaj divan i nevin osećaj koji nam je bio svojstven kad smo bili deca? Prirodnost, intuicija i povezanost…. nezakomplikovana znanjem i naučenim socijalnim vrednostima. Upotreba gline kao nosećeg materijala za rad nije slučajan. Glina tj. zemlja (iz koje smo stvoreni i u koju ćemo se vratiti) nastala sporim sedimentiranjem stena vulkanskog porekla kroz hemijski proces raspadanja materije. Raspadanjem prelazi u stvaranje nove materije,iznova i iznova, točak beskrajnog rađanja. Maske (forme lica) su dobijena uzimanjem preciznog gipsanog negativa sa živog modela. Kvečovanjem tj. utiskivanjem gline svaki put sa drugačijim reljefom je postignuta razlika izmedju svakog pojedinačnog otiska ostvarujući neponovljivu i unikatnu formu. Maske (forme lica) predstavljaju „Nas” toliko različite a u biti veoma slične. Nezainteresovanost prirode za naše poreklo, boju, i rasu nam upućuje jasnu poruku o (ne)važnosti ovih argumenata. Izbor bele boje osim svoje estetske funkcije i doživljaja ima i naučno obrazloženje. Bela boja kao (ne) boja, svetlost, koren, objedinjuje sve boje iz Sunčevog spektra. Spaja sve “Nas” i podupire moj estetski izbor. Skulpturalna kompozicija odiše jasnim i čitkim stvaralačkim namerama a repeticijom I ujedinjenošću 180 elemenata dobija monumentali izgled. Unutrašnji mir i prihvatanje sveta takvog kakav jeste…vekovima. Pre i posle mene.
Autorka
BIOGRAFIJA
Merima Fetahović (Novi Sad, 1979), završila je Srednju školu za dizajn „Bogdan Šuput”, smer likovni tehničar. Diplomirala je 2004. godine na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odsek vajarstvo u klasi prof. Tomislava Todorovića. Poslednjih 20 godina usavršava tradicionalnu japansku tehniku RAKU. Prelaskom u Italiju, 2009. godine, počinje sa radom u mermeru. Do sada je imala 12 samostalnih izložbi. Izlagala je na više od 40 grupnih izložbi. Učesnica je mnogobrojnih simpozijuma u Evropi i Aziji. Članica je SULUV-a. Živi i radi u Rimu.
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja
SULUV RECENZIJA
Merima Fetahović / O sintezi dualizma /
Susretom sa skulpturama Merime Fetahović pod nazivom Uroburo, posmatrač licem u lice započinje dijalog sa delom koje intrigira svojim kontekstom, formalnim aspektima, tehnikom i kompozicijom.
Organizacija rada je ovde formalno (krugom) i strukturalno (ujednačenim rasporedom elemenata) podređena temi dok je ritam postinut ponavljanjem volumena i šupljina. Postavljena u galerijskom prostoru krajnje horizontalno, položena u koncentrične krugove sastavljene od 130 elemenata, ova umetnička instalacija nagoveštava mogućnost umnožavanja i samog konteksta priče. Paralelno, izložba takođe propituje grupisanje istih formi, multiplicirajući ih pri čemu svaki ima vrednost samo u odnosu na elemente koji mu prethode ili koje ga slede, tako da su svi portreti na izložbi obuhvaćeni jednim zajedničkim konceptom. Skulpturalna kompozicija u nekim momentima vodi ka poistovećanju zahvaljujući njenim aspektima koje nije moguće prikazati ili opisati izvan diskursa mitologije.
Taj primordijalni simbol kruga posledica je reakcije svesti koja je pokušala zamisliti stadijum ujedinjenje suprotnosti i pritom ih pokušava razumljivo prikazati. Reč je o sintezi dualizma koja se provlači kroz čitav rad. Komplementarnost suprotnosti postiže se kroz samoreprezentaciju individue u svim procesima njene svesti u kojoj je sve istovremeno i večno. Pojmovi se tako nižu, prepliću i smenjuju: maska – identitet – krug – zemlja – privatno – javno – mikro – makro – prošlost – sadašnjost – budućnost – beskonačnost – trajanje – prolaznost – ja – mi.
Upravo je ta sinteza smeštena u ovoj kreativnoj klici stvaranja uz pomoć koje Merima Fetahović ispričanu priču dodatno vezuje za materijal. Ona sagledava i plastično materijalizuje predstavu o psihološkom stanju čovečanstva tako što istu doslovno utiskuje u glinu, čuvajući je od zaborava kroz skulpturu.
Barijera ali i most u narativu, koji spaja osvrt na tradiciju (upotreba materijala, tehnike i motiva) sa čistom vizuelnom ekspresijom, uspostavlja se preko upotrebe maske koja je ovde postavljena kao portal između prošlosti i sadašnjosti. Skulptorska masa se tako transformiše od jedne do druge maske tj. lica, u sebi noseći autentične iste a različite predstave jednog lika – lika umetnice.
Jedinstvenim skulptorskim rukopisom Fetahović donosi jedan osvežen pristup portretu kao i metodologiji istraživanja identiteta u savremenom društvu. Ovim vizuelno pročišćenim postupkom i kulturološkim konceptom, umetnica otvara mogućnost emotivne konekcije sa radom a kroz značenjsko preispitivanje životnog ciklusa dobija se na univerzalnošću ispričane nam teme ovom izložbom.
Na posletku, skulpture Merime Fetahović su jasna beleška o identitetu ali i suptilno sredstvo markiranja dešavanja u svetu koji je u procesu velike (trans)formacije kolektivne svesti užih i širih zajednica..
—
Ova izložba govori o svima nama.[1]
—
Verica Nemet
kustoskinja / istoričarka umetnosti
[1] Izjava Merime Fetahnović, prilikom otvaranja ove izložbe u Kikindi.