MASTERI 2022 / Akademija umetnosti Novi Sad
Otvaranje: 24. oktobar 2022, 20.00
(24.10 – 4.11.2022)
U ponedeljak, 24. oktobra, u 20 časova, u Galeriji SULUV, biće otvorena izložba MASTERI 2022, u okviru programa Partnerske saradnje i realizacije SULUV sa Akademijom umetnosti u Novom Sadu. Izložba će biti otvorena do 4. novembra 2022.
Izložba MASTERI 2022 čine radovi studenata master akademskih studija koji nisu nastali u svrhu realizovanja diplomskih radova, već su rezultati drugih samostalnih istraživanja, zadataka ili vežbi. Predstavljeni radovi stvaraju koherentnu izložbenu celinu kojom studenti brane umetničke teme, ideje i stavove za koje se zalažu. Radovi su izvedeni u različitim medijima i tehnikama.
Spisak izlagača:
Danilo Lalović i Helena Soldat, Vladimir Janić, Filip Džolić, Kristina Polender, Aleksandra Novaković, Dunja Stanojević, Helena Soldat, Luka Drljan, Doroteja Lovre, Jelena Simonović, Nikolette Fehér, Ana Bokan, Anđela Lelović.
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja
SULUV RECENZIJA
Sonja Jankov
Izložba kao značajna etapa umetničkog istraživanja
U novije vreme se ukazuje na razliku između dve vrste umetničkih istraživanja, to jest na razliku između umetničkih istraživanja koja su vođena praksom (practice-led research) i onih koja su zasnovana na praksi (practice-based research). Za prvu vrstu umetničkog istraživanja, stvaranje artefakta nije cilj i samo istraživanje ne zavisi od njega, nego se ono fokusira na prirodu prakse, na njene tehnološke, metodološke i druge postupke, te teži sticanju novih znanja koja je mogu unaprediti ili koja mogu doprineti znanju o toj praksi. Primera radi, fokus umetničkog istraživanja vođenog praksom može biti istraživanje participativnih modela umetničkog rada tokom zabrane kretanja u vreme pandemije, ili mogućnosti razvijanja fotografije u/na različitim materijalima, kao što su cement, testo, živi biološki materijali, itd. Cilj takvog istraživanja ne bi bilo stvaranje artefakata, nego sticanje novih znanja o postupcima koji se dalje mogu primenjivati u umetničkoj praksi.
Za razliku od toga, umetničko istraživanje zasnovano na praksi tehnološke i metodološke postupke istražuje upravo zarad stvaranja artefakta, to jest predstavlja praksu čiji je cilj realizacija ideje i sva istraživačka pitanja i postupci proizilaze iz procesa artikulacije zamišljene ideje. Ovakvo umetničko istraživanje je auto-refleksivno, refleksivno, dijaloško i ispitivačko, i predstavlja proces čiji javni delovi (izlaganje, performansi, prezentacije i sl.) mogu da ga usavrše, preispitaju pa čak i ugroze u smislu da umetnik napusti započeti proces i nastavi u drugom smeru da razvija svoju ideju ukoliko tako odluči. Javno predstavljanje istraživanja u tom slučaju nije nužno prezentacija finalnog rada umetnika, nego njegovo otvaranje za refleksije, dijaloge sa drugim umetnicima i stručnjacima na osnovu kojih umetnik može dalje da razvija svoju ideju. Umetničko istraživanje zasnovano na praksi je stoga otvorena praksa u kojoj je stvaranje dela samo jedan deo istraživanja, ali jedan nezaobilazan deo.
Izložba Masteri ukazuje da novije generacije umetnika kroz svoja umetnička istraživanja nastoje da jednostavnim likovnim sredstvima predstave i problematizuju nedoslednosti, iščašenosti i alarmantne simptome savremenog doba u kojem živimo, što zahteva promišljanje i iznalaženje novih likovnih sredstava da se to postigne. Tako Jelena Simonović, da bi likovno prikazala kako društvo pristupa problemima, izlaže redimejd ventilator, zatvoren u vitrini od pleksiglasa, simbolično naslovljavajući ovu instalaciju Izolacija promaje. Dunja Stanojević prikazuje potpuno transparentan paravan koji ništa ne zaklanja, kao metaforu raznih postupaka koji navodno rešavaju postojeće probleme u društvu, dok Vladimir Janić prikazuje sistem kontrole i autoriteta kao problem želje da se bude moćan, ali ne nužno i odgovoran.
Nekoliko umetnika se fokusira na odnos pojedinca prema okruženju, odnos koji može biti potpuno prepuštanje, nesvesnost ili otpor. Tako Fehér Nikolette izlaže crno svetlo koje i kada je uključeno ostavlja oko sebe samo mrak, kao simboličan prikaz apsurdnosti položaja pojedinca i činjenice da je sve ono što treba da mu „osvetli put“ u suštini samo mehanizam anestezije. Ana Bokan u instalaciji Less kombinuje organsko i industrijski proizvedeno na osnovu čega se uviđa da je i mozak/um/mišljenje nešto što se serijski, masovno proizvodi. Kristina Polender izlaže belu zastavu na dršci od trnovitog ružinog drveta, kao izraz svoje odlučnosti da se ne preda u društveno-političkom kontekstu u kojem se isti narativi ponavljaju već više od dvadeset godina, onemogućavajući da se išta značajnije promeni. Ta trnovita drška ukazuje na umor i predstavlja specifičan metod samosabotaže kojem svi pribegavamo kada osetimo da nemamo više snage i da je vreme da se predamo, ali onda shvatimo da ne smemo da dopustimo da nas inercija povuče i odemo dva koraka unazad, a samo jedan napred.
Umetnici takođe ukazuju i na nužnost svesti o tome šta će ostati posle čovečanstva. Luka Drljan tako izlaže seriju prikaza bubašvaba koje se mogu razmnožiti po celom prostoru i nadživeti ljudski rod. Danilo Lalović i Helena Soldat prikazuju kako će u post-apokaliptičnom, post–anthropocene periodu bezbroj barova i noćnih klubova ostati kao jedini trag čovečanstva i njegovog postojanja. Anđela Lelović makro fotografijama tkiva perja ukazuje na kruženje materije u vremenu u uzajamnoj povezanosti nestajanja sa nastajanjem. Uviđajući relaciju između ponašanja zajednice i „viših sila“, Filip Džolić u Epu o promaji prikazuje kolektivan odnos prema pojavama koje se ne mogu kontrolisati, te se objašnjavaju kroz legende, predanja, njihovo oličenje u čudovišta i demone, ali i nastojanje čoveka da pridobije njihovu moć kroz maskiranje u njih. Pored sagledavanja ljudskog života iz široke perspektive koja uzima u obzir vreme i prostor izvan postojanja ljudskog roda, nekoliko umetnika se okreće upravo detaljima, momentima, minijaturnim tragovima svakodnevice koji bacaju svetlo na čovečanstvo iz drugog ugla. Tako Aleksandra Novaković u seriji Ulični dnevnik beleži slučajno nastale kompozicije u javnom prostoru koje imaju likovni karakter, a Doroteja Lovre predstavlja kućne predmete putem kojih se stiče slika o osobama koje ih koriste, ali i koji daju prostoru karakter doma.
Objekti i instalacije izloženi na Masterima, pokazatelji su kako je umetničko istraživanje refleksivna, auto-refleksivna, dijaloška i ispitivačka praksa koja je fluidna, dinamična i različita od umetnika do umetnika. Kontinuitet izložbene prakse kao što je projekat Masteri omogućava mladim umetnicima da predstavljaju i razvijaju svoju praksu i ideje, u međusobnom dijalogu, u razgovorima sa posetiocima i drugim umetnicima. Pored toga, ovakve izložbe ukazuju na još jedan bitan faktor za umetnička istraživanja – na nužnost postojanja kulturne infrastrukture u smislu opremljenih izložbenih prostora (ne samo tehnikom, električnom energijom, toaletima, nego i ljudstvom) i uključenosti stručnjaka u dijalog o umetničkim istraživanjima, stručnjaka kao što su kustosi i likovni kritičari. Ovakve izložbe su stoga pokazatelj profesionalnosti mladih umetnika da ispoštuju rokove i učestvuju u dijalogu, ali su i test profesionalnosti kulturne infrastrukture da takođe ispoštuje rokove, omogući dijalog i sve potrebne uslove, to jest da, ako i umetnička istraživanja, bude vođena i zasnovana na praksi.