Кôd u umetnosti - istraživanje vizuelnih svojstava digitalnih procesa
Ponedeljak, 20. decembar 2021, 19 časova
(20 – 30. decembar 2021)
Projekat: Кôd u umetnosti – istraživanje vizuelnih svojstava digitalnih procesa
Univerzitet u Novom Sadu – Akademija umetnosti
Od ponedeljka, 20. decembra, u Galeriji SULUV moći će da se pogleda izložba projekta „Кôd u umetnosti”. Galerija će u ponedeljak od 19 časova biti otvorena za posetioce.
Izložba se realizuje u okviru Programa saradnje i partnerskih realizacija Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine sa Akademijom umetnosti Novi Sad i biće otvorena do 30. decembra 2021. godine.
Autori, studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu, Departman likovnih umetnosti: Aleksandra Ljubisavljević, Darija Dragojlović, Konstantinos Petrović, Nemanja Regodić, Réka Törteli, Sara Masnikosa, Svetlana Klopan, Pavle Kovčin, Vladimir Janić.
Koordinatori i tim na projektu:
dr um. Goran Despotovski
mr Bosiljka Zirojević Lečić
dr Marina Popović
U okviru projekta Кôd u umetnosti – istraživanje vizuelnih svojstava digitalnih procesa, predviđeno je istraživanje specifičnih procesa simulacije (kreiranja, nastajanja, formiranja, reprezentovanja aktivnosti) pokretne slike i interdisciplinarnih mogućnosti u građenju likovnog dela. Istraživanje je postavljeno kroz temu kôda u digitalnim medijima, odnosno Кôda u umetnosti. Predmet istraživanja se bazira na ideji kôda i artikulaciji novih vizuelnih i tehnoestetskih kodova u polju interkulturalnog dijaloga i preispitivanju strukturnih mehanizama unutar kulturnog konteksta. Na ovaj način stvaraju se uslovi za prevazilaženje tradicionalnog disciplinarnog okvira ka modernoj estetici koja uspostavlja širi okvir za kulturni dijalog čime na novi način kroz kulturu i humanističke umetničke aspekte revalorizuje i reflektuje aktuelne procese digitalne tehnologizacije, semiologizacije i spektakularnosti kulturne stvarnosti.
Кôd, kao simbol, koji sugeriše na kretanje forme i oblika, zvuka, svetla, boje… i kod kojim se omogućava kretanje, akcija, interakcija, pretvaranje jednog oblika komunikacije u drugi.
Projekat je koncipiran u istraživanju minimalnih pokreta (kretanja) unutar koda digitalnog zapisa. Istraživanje se odvijalo kroz radionice i rad sa studentima, primenom upotrebljenih rešenja koja se mogu koristiti u medijskoj kulturi, dizajnu i umetnosti, kao i u unapređenju nastave na umetničkim predmetima.
Realizacijom je obuhvaćeno isticanje vizuelnih svojstava digitalnih procesa. Кoncept projekta polazi od istraživanja razlike u digitalnom procesu, unošenjem novih otvorenih eksperimentalnih celina koji objašnjavaju tragove digitalnog zapisa, oslanjajući se tako na elemente u percepciji i razumevanju određene greške, namere i slučajnih procesa, koda umetničkog zapisa.
Uspostavljanjem relacija između različitih umetničkih kategorija, otvora se polje eksperimentalnog istraživanja u savremenoj umetničkoj praksi, sa fokusom na interaktivnost, interdisciplinarnosti i novim tehnologijama, u ostvarivanju umetničkih radova. Projekat je istraživačko-eksperimentalnog karaktera, koncipiran da korespondira između savremene umetničke prakse, socioloških procesa i tehničkih dostignuća, baziranih na razvoju vizuelnih tehnologija i interakcije: pokreta, svetla, zvuka i ostalih procesa digitalnih multifunkcija ekranske slike. Кod se ovde odnosi na prepoznavanje strukturalnih povezanosti različitih semiotičkih sistema od primarnog jezika do sekundarnih kulturnih, mitologije, umetnosti. Prepoznavanje koda se odnosi na strukturalne mehanizme koji vode do ovih pomeranja, razlikovanja, digitalne kodove, intermedijske procese koji razotkrivaju i de/kodiraju savremene vizuelne modalitete percepcije i recepcije kulturne stvarnosti.
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja