Link It, Mark It (Poveži, obeleži) / Javni razgovor u okviru projekta
Onlajn diskusija
U petak 18. decembra 2020, u 19 časova emitovan je javni razgovor multimedijalnih umetnika, Dragana Matića, iz Novog Sada i Vladimira Freliha, iz Osijeka, putem lajv striminga na fejsbuk stranici i jutjub kanalu Udruženja. Moderator diskusije Vladimir Mitrović, viši kustos MSUV.
Javna diskusija jeste deo prve aktivnosti projekta Link It, Mark It (Poveži, obeleži). Projekat preispituje društvene fenomene 90-ih godina na prostorima jugozapadne Evrope i njihove efekte na stvaralačke prakse umetnika koji su sazrevali u tom periodu na ovim prostorima. Ova projektna aktivnost je takođe podrzumevala boravak umetnika Vladimira Freliha u Novom Sadu i istraživanje prostornih, medijskih, društveno-političkih, socijalnih aspekata lokalne sredine u interakciji sa umetnikom domaćinom – Draganom Matićem. Javna diskusija predstaviće jedan deo ovog umetničkog istraživanja i rada, dok će krajnji rezultat ove umetničke saradnje biti predstavljen kao izložba u godini titule – Novi Sad – EPK.
Tematska relacija projekta je sadržana u terminu IZBRISAN, koji referiše na obeležje koje se 90-ih odnosilo na različite vidove diskriminacije države i institucija prema civilnom stanovništvu na bivšim teritorijama Jugoslavije. U terminu izbrisan, zastupljeni su represivni oblici, selekcije prema različitim nacionalnim, verskim i drugim oblicima pripadanja. U tom smislu tematski okvir paralelno govori o izgubljenim identitetima i izgubljenjim generacijama. To su generacije koje su izgubile mesto boravka, posao, imovinu, državljanstvo, osnovna prava. Ovi gubici naglašavaju posebnu i manje priznatu posledicu – oduzetu mladost. Upravo iz razloga narušavanja osnovnih civilizacijskih načela, ove generacije su zbog raspada SFRJ i ratnih sukoba, sankcija i izolacije, a kasnije i u periodu tranzicije, zabeležene kao generacije prepuštene slučaju.
Organizator: Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine
Program razmene i boravka SULUVProjekat Link It, Mark It (Poveži, obeleži) realizuje se uz podršku Fondacije Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture, u okviru programskog luka Seobe, Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada i Fondacije za otvoreno društvo, Srbija.
Dragan Matić (1966. Bački Petrovac), diplomirao je slikarstvo na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1991. godine. Magistrirao je slikarstvo na Akademiji umetnosti u Novom 2000. godine. Zaposlen na Akademiji umetnosti u Novom Sadu kao redovni profesor. Njegov umetnički rad obuhvata medij slikarstva, ready-made, digitalnu fotografiju, video, performans, elektronski zvuk. Član je umetničkih grupa Multiflex i Happy Trash Production, dobio je nekoliko domaćih i međunarodnih nagrada za umetnički rad. Izlagao je samostalno i kolektivno na velikom broju izložbi u zemlji i inostransvu.
Vladimir Frelih (1963. Osijek), dipolomirao je na Kunstakademie u Dizeldorfu (Kunstakademie Düsseldorf), gde je završio i master studije 2000. godine. U svom umetničkom radu često se bavi konceptom vizualizacije medijskih rubova kako digitalnih, tako i analogno materijalni medija i njihove međusobne komunikacije, prevodivosti ili kompatibilnosti. Krajnji produkt, umetnički rad, neretko je estetska, oblikovna nuspojava, bilo da se radi o videu, videoinstalaciji, fotografiji, vebu, računalnom programu ili objektu i slici u svim njenim varijacijama. Pojedinac, zajednica, društvo su neodvojivi elementi umetničkog i pedagoškog promišljanja. Kroz samostalne i skupne izložbe aktivno deluje na savremenoj domaćoj i stranoj umetničkoj sceni. Dobitnik je nekoliko nagrada za svoj umetnički rad. Njegovi se radovi takođe nalaze u više javnih i privatnih zbirki i fondacija savremene umetnosti (Kunstmuseum Bonn, Stadt Düsseldorf, MSU Zagreb). Na Akademiji za umetnost i kulturu Osijek predaje Fotografiju, Video i film i Multimediju. Od 2011. Godine na Akademiji umetnosti Novi Sad kao gost profesor predaje Savremenu umetničku praksu i Metode umetničkog istraživanja.
Vladimir Mitrović (1964. Loznica) Diplomirao je istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu (1989). Bio je urednik kulturne rublike vojvođanskog političko-kulturnog magazina Bulevar (1999-2002), izvršni urednik časopisa za arhitekturu i urbanizam DaNS (2003-2011) i v.d. direktora Muzeja Vojvodine (2008-2010). U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine radi kao kustos od 2007. godine. Po opštem mišljenju jedan je od pionira izučavanja istorije arhitekture novijeg doba i posleratnog perioda na području Vojvodine. Bavi se i likovnom kritikom. Tekstovi su mu prevođeni na engleski, nemački, mađarski, rumunski i francuski jezik. Autor je brojnih knjiga, izložbi, kataloga i dokumentarnih filmova iz oblasti istorije arhitekture XIX i XX veka u Vojvodini i Srbiji. Studije i stručne članke objavljivao u domaćim i stranim stručnim umetničkoj periodici, nedeljnoj i dnevnoj štampi. Član je ULPIDIV-a i međunarodnog udruženja za proučavanje moderne arhitekture Do. Co. Mo. Mo. i redovan saradnik Leksikona arhitekata Srbije i Srpskog biografskog rečnika. Dobitnik je nagrada Pavle Vasić i Ranko Radović.
Podrška:
Fondacija za otvoreno društvo, Srbija
Fondacija Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture
Grad Novi Sad, Gradska uprava za kulturu