Dokument iz izolacije
Nakon vanrednog stanja, Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine se vraća redovnim aktivnostima koje su ove godine posvećene obeležavanju 50 godina rada Galerije i jubileja 75 godina postojanja Udruženja.Izložba Dokument iz izolacije će biti otvorena za posetioce od srede, 20. maja i trajaće do petka, 5. juna 2020. Zbog mera Vlade povodom sprečavanja daljeg širenja zaraze virusom COVID-19, otvaranja izložbi i okupljanja u većem broju su još uvek zabranjena. Radno vreme Galerije je od utorka do petka, dvokratno od 10 do 14 i od 16 do 20 časova. Ponedeljkom i vikendom ne radimo.
Udruženje je u okviru Programa saradnje i novih umetničkih praksi pozvalo sve aktivne članove i studente Departmana likovnih umetnosti Akademije umetnosti u Novom Sadu, da svojim radom uzmu učešće u izložbi na temu Dokument iz izolacije. SULUV dejstvuje u skladu sa aktuelnom krizom, a ovom izložbom skreće se pažnja na primarne vrednosti, razumevanje prava na rad i stvaralaštvo, što pripada korpusu osnovnih načela našeg Udruženja.
Izložba problematizuje poziciju umetnika i umetničkog stvaralaštva u periodu izolacije. Polazište teme Dokument iz izolacije sublimira osnov egzistencije i potrebu za radom i stvaranjem, bez obzira na kapital, nasleđe, status… na osnovu prava na opredeljenje – biti i delovati kao umetnik.
U ovom specifičnom kriznom periodu, u periodu izolacije, u širokom spektru aktuelnih društvenih fenomena, nametnuo se veliki broj tema koje govore o opštoj potrebi razumevanja relacije društva i umetnosti kao i različite karaktere ovih integracija. U novim okolnostima, mnogi aspekti ovih relacija postali su samo vidljiviji.
Ovom izložbom želimo da istaknemo individualna iskustva i moguće aspekte sagledavanja iz perioda izolacije, koji su poslužili kao osnov ikonografiji, ciljno ili besciljno, ostvarenoj i/ili neostvarenoj reakciji. Svi zainteresovani su podelili svoja iskustva, stavove i komentare na aktuelnu situaciju i period izolacije.
Učesnici:
Članovi SULUV Milica Dukić, Dragutin Jegdić, Lidija Srebotnjak, Miloš Vujanović, Alena Klatikova, Nenad Bogdanović, Vladana Moldovan, Lea Vidaković, Marija Jevtić, Dragan Jankov, Dunja Nedeljković, Adrien Ujhazi, Igor Cvejanović, Ljupka Erg, Vlado Njaradi, Sonja Bojanić, Bojan Novaković, Milan Živanović, Nemanja Milenković, Marijana Prentović, Ljubica Tucakov, Bojan Kiridžić, Dušanka Duša Bodulić, Slobodan Bodulić, Lazar Marković, Dejan Živković, Nenad Ignjatov, Janoš Tarko, Olgica Stefanović, Monika Sigeti, Nebojša Milijašević, Jelena Badnjevac Ristić, Sanja Žigić, Vera Tanasić, Maja Erdeljanin, Đorđe Vinokić, Milena Cvetković, Gordana Jankov, Đerđi Ačaji, Zorana Đaković, Jožef Klaćik, Bosiljka Zirojević Lečić, Sanja Anđelković, Sonja Ardan, Miloš Stanojev, Aleksandra Rešnjak Pešić
Studenti AUNS Dejana Kovačević, Vladimir Janić, Jelena Simonović, Kristina Stanojević, Anđela Kopanja, Teodora Jajić, Ivana Jeremić, Vanja Janković, Mila Pejić, Ana Novaković, Marija Ranković, Aleksandar Apatović, Darko Sretić, Aleksandar Siker, Aleksa Jovanović, Valentin Varga, Aleksa Mitrović, Kristina Zečević, Jeremić Ivana, Ines Damjanović, Bojana Prodanović, Helena Soldat, Snežana Petković, Milan Konjević, Dejan Ilić, Igor Balać, Maša Vujinović, Filip Džolić, Novak Požarev, Boža Ivanković, Luka Žurovski, Stefan Kovačić, Andrej Hložan
Gosti Matija Rajković, Aksentijević Dejan, Jelena Josifov
Dokument iz izolacije: 82 učesnika
GALERIJA
SULUV RECENZIJA
Slavica Popov
BEZ PAUZE
Već duže vreme se konstatuje da se umetnost i kultura nalaze na samoj margini našeg društva. Međutim kada je svetom zavladala pandemija koronavirusa Covid-19 a mere preduzete da je zaustave zapretile da parališu ili u najmanju ruku izazovu kolaps u raznim sferama bitnih za ljudsku egzistenciju umetnost jednostavno nije pritisla ovu globalnu pauzu. U takvom destabilizovanom stanju umetnici širom sveta su se pregrupisali i nastavili svoje delovanje koristeći sada sve dostupne alate koje pruža savremena tehnologija da prezentuju svoje stvaralašvo, upravo ona sredstva koja po mnogima predstavljaju opasnost za našu civilizaciju i koja savremena umetnost često kritički posmatra u svom radu. Iako je ovo stanje dovelo u pitanje opstanak umetnika i umetnosti, umetnost je kao i uvek pronašla u novonastalim uslovima način delovanja. Momenat kada svet kakav poznajemo staje, a umetnici ne prestaju da istrajavaju u svom radu deluje kao jedan apsurdan čin a u stvari je zdravorazumski i najpotrebniji jer bez umetnosti preti da se svet pretvori u ludnicu gde prve stradaju prave ljudske vrednosti. Kustoskinja Slađana Petrović Varagić je u intervjuu za list Danas to precizno definisala „zdravstvena struka je stala u odbranu fizičkog, a umetnička struka u odbranu mentalnog zdravlja društva”.
Brojni muzeji u svetu su već tokom pandemije započeli sakupljanje predmeta koji će budućim generacijama dočarati život u vreme korone. Na sličan vid dokumentovanja nije ostala imuna ni savremena umetnost. Neminovno je da je ovo stanje uticalo ili će tek uticati na savremeno vizuelno stvaralaštvo jer su umetnici ti koji su uvek pratili, osećali i prezentovali i najblaže promene u pojedincu ali i u društvu, a promena koja nam se desila i koja nam tek sledi nosi u sebi razmere jednog velikog tektonskog poremećaja. Prepoznavajući značaj ali i aktuelnost ove situacije SULUV je pozvao savremene vizuelne umetnike, uglavnom članove ovog udruženja ali i studente Akademije umetnosti u Novom Sadu da učestvuju na izložbi koja će predstaviti njihov rad tokom izolacije. Odazvalo se 82 umetnika sa radovima izvedenim u različitim medijima koji su većinom u skladu sa njihovim umetničkim stvaralaštvom iz perioda pre pandemije, znači ne govore eksplicitno o situacijama u kojima se društvo tokom pandemije i izolacije izazvano njom našlo, i baš ova doslednost naglašava kontinuitet umetničkog stvaralaštva bez obzira na okolnosti. Izložba je poslužila i kao platforma za razmatranje problema koji konstantno prate kulturu u Srbiji, naime ugrožena egzistencija umetnika i njegovog prava na rad i stvaralštvo su oduvek bili prisutni, SULUV kao reprezentativno udruženje koje okuplja sve relevantne aktivne autore u oblasti likovne umetnosti koji stvaraju na teritoriji AP Vojvodine posebno je bio angažovan po tom pitanju koje je tokom vanrednog stanja još dublje gurnuto u ponor iako su, kao što je rečeno, umetnici i njihova dela bili na prvoj liniji odbrane ljudskih vrednosti.
Postoje mišljenja koja sugerišu da će se vreme u budućnosti meriti u odnosu na ovu pandemiju, B.C. (Before Corona) i A.C. (After Corona) što ukazuje na srazmeru ove krizne situacije koja nas je trenutno zadesila, ali moramo biti svesni da svet konstantno prolazi kroz različite ekološke, ekonomske, političke, ratne, zdravstvene i druge krize. Krizno stanje je jedno permanentno stanje koje samo menja svoj oblik i u kom umetnici kritički deluju koristeći sve raspoložive medije da svoje delo koje u sebi nosi estetski ali i etički potencijal komuniciraju sa savremenom publikom. Dela prikazana na izložbi Dokumenti iz izolacije iskazuju ove stavove na autentičan način, a SULUV je kao krovno udruženje likovnih umetnika sa teritorije Vojvodine ovom izložbom angažovano pristupio ukazivanju na probleme umetnika koje je ova konkretna kriza produbila.