Čila David & Andrea Nemet / Dva pogleda na svet (mozaici vremena, simbola i emocija)
Otvaranje: Ponedeljak, 5. decembar 2022. 19 časova
(5 – 16.11.2022)
U ponedeljak, 5. decembra, u 19 časova, u Galeriji SULUV, biće otvorena izložba Čile David i Andree Nemet, u okviru programa Partnerske saradnje i realizacije SULUV sa Studentskim centrom „Studentski dom »Evropa« – Európa Kollégium”. Izložba će biti otvorena do 16. decembra 2022.
Koristeći neke od medija vizuelne umetnosti izložba postavlja pitanje koliko se u današnjem vremenu pojavom novih tehnologija promenio odnos čoveka prema umetnostima. Da li će tradicionalne vrednosti koje su vekovima potvrđivale svoju umetnost u trajanju, zameniti vrste umetnosti koje se izražavaju sredstvima kojima stvaraju virtuelnu stvarnost i ostavljaju iza sebe samo zapis trenutka u kome su nastale. Kakav nosač memorije može da ih sačuva za buduće generacije?
Autorke izložbe su dugogodišnji fotoreporter lista MAGYAR SZO, Čila David ,jedinog dnevnog lista mađarske nacionalne manjine u Vojvodini, koja je svesna da zlatno doba fotografije polako postaje deo istorije i pamti eru analogne tehnologije kojoj se polako gubi trag.
Druga autorka, Andrea Nemet, student je druge godine na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, koja je rodjena zajedno sa expanzijom digitalne tehnologije i poznaje samo svet u kome je manipulacija virtuelnom stvarnošću na dohvat ruke jer je postala imperativ društva. U njenom svetu se ne postavlja pitanje : Da li ste medijski pismeni? To se podrazumeva.
One su majka i ćerka i taj dualizam je sastavni deo cele postavke.Parafrazirajući C.G. Janga da se čovekov život sastoji od dana i noći, od rođenja i smrti, od sreće i nesreće i od dobra i zla ovde su te suprotnosti prikazane kroz njih dve kao svedokinje prošlosti i budućnosti. Takođe postoji vremenska paralela u delu postavke koji se bavi arhitekturom. Tu su predstavljena vremena od prošlosti ka budućnosti, kroz arhivsku građu, dokumentarnu fotografiju i slikama stvorenim grafičkom intervencijom. Kontrast je prisutan i u crno beloj postavci izložbe kroz crno bele fotografije , kao i susretanjem sa crno belim filmom, i crnim kaligrafskim slovima na belom zidu Galerije. Dve strane medalje vidimo i kroz borbu čoveka da u težnji da se prepusti lagodnom životu i radostima savremenog doba ipak zastaje i pokušava da sačuva svoju kulturu duha. To se uglavnom odnosi na deo postavke koji i bukvalno stavlja u izlog kritiku potrošačkog društva. Autorke dele sa publikom i svoje vizuelne uspomene kroz instalaciju (za sluh, dodir i vid) i kolaž (portreti umesto autobiografije). Izložba ima interaktivni karakter jer kroz objekte, fotografije i instalacije , poziva publiku da napravi svoju priču i deluje na njihove emocije preko vizuelnih poruka.
BIOGRAFIJA
ČILA DAVID
Rođena 1962.g u Novom Sadu.Đak Karlovačke gimnazije. Kao stipendista Radio Novog Sada započinje školovanje u Beogradu na Fakultetu političkih nauka, smer žurnalistike. Fokus interesovanja se zatim premešta na fotografiju, te na Jugoslovenskom Institutu za novinarstvo, smer za fotoreportere stiče diplomu pod mentorstvom Tomislava Peterneka. Kao učenica poznatog foto reportera Bore Vojnovića dospeva u redakciju dnevnog lista Mađar So, gde od 1992.godine ostaje sve do danas. Oprobala se 1994.godine I kao urednik foto stranice u svom listu, pronalazeći zanimljiva vizuelna rešenja tada još bez foto šopa I digitalne fotografije. Tokom 1997. godine bila je urednik Rebusa, jednog od izdanja privatnih novina Recefice kreirajući neobične vizuelno osmišljene ukrštenice. Završila je 2006.godine Ženske studije I istraživanja kod profesorke emeritus dr. Svenke Savić. Kao član Foto Saveza Vojvodine učestvuje na mnogobrojnim izložbama i osvaja nagrade. Za fotografiju 5.oktobar 2000. Pčesa joj dodeljuje srebrno paunovo pero, a narednih godina 2 puta osvaja zlatno paunovo pero.Kao omaž starim majstorima fotografije 2012. godinepokreće izdavanje godišnjih crno belih foto kalendara pod naslovom Svetlopisci. Do sada je predstavljeno 9 autora, a kalendar je dobio nagradu za čuvanje baštine I estetski izgled. Fotografije su joj objavljene u mnogim stranim i domaćim dnevnim i periodičnim izdanjima, ilustrovala je knjige, njene fotografije su korišćene i za izradu plakata, kataloga i reklama.
Značajnije izložbe:
Novogodišnje čestitke, Dom kulture, Velika mala knjiga;
Ženski pokret u Vojvodini, Ženske studije I istraživanja, Muzej Vojvodine;
Pet pogleda na svet, Klub poslanika Skupštine Vojvodine, Pokrajinski sekretarijat za ravnopravnost polova;
Žene Vojvođanskih sela (sa Anom Lazukić), Galerija Foto I Video kluba Vojvodina I Galerija Gradske biblioteke u Bačkoj Topoli;
Scenografija za kraljicu, Apolo centar;
Fenix iz ulice Antona Čehova, dvorac Eđšeg, u okviru evropske konferencije posvećene manjinskim I lokalnim medijima;
Pomeranja, razmišljanja kroz fotodiptihe, Zavod za kulturu Vojvodine;
Novi Sad u mozaiku vremena, Kulturna stanica Eđšeg;
Novi Sad spomen album, Foaje Novosadskog pozorišta (Újvidéki Szinház)
Reč višeg kustosa Muzeja Vojvodine o autorki
Inspirisana mišlju francuskog slikara epohe romantizma Ežena Delakroa , nastala je izložba, koja pokazuje komplementarnost na prvi pogled suprotstavljenih prizora. Sposobnost sagledavanja jednog pojma iz više različitih uglova plod je umetničke i životne zrelosti. Kretanje jednim gradom u ulozi fotoreportera obeleženo je dubljim i pronicljivim posmatranjem svakodnevnice. Kada je autor u mogućnosti da prepozna univerzalne simbole u svome okruženju nastaju ovakva dela i njegov profesionalni put dobija jedan viši smisao. Iz mnoštva slika i paralela koje su ovim izborom povučene izdvaja se nekoliko motiva od kojih su najupečatljiviji zapitanost nad ovozemaljskom prolaznošću kao i susret dečijeg pogleda sa svetom odraslih u kojem je merilo vrednosti na velikom iskušenju.Pojavljuju se i elementi blage ironije i kritike društva koji su neizbežni za nekog čije oko tako budno prati život svojih sugrađana. Odabir diptiha kao jedan od formi vizuelnog izražavanja daje izložbi izražajan i snažan karakter, kao što bi to učinio i jasan distih ili postavljena teza i antiteza. Čila David je i do sada bila zapažena kao autor čije izložbe ostavljaju trag i izazivaju asocijacije kod posetilaca. Njen stvaralački opus obogaćen je još jednim duboko promišljenim delom. Savremena umetnost je izbrisala granice između profesija i u centru pažnje su čovek i njegova poruka, koju šalje svetu. Dok opstaje vera u postojanje , opstaje i vera da ćemo ovo mesto i vreme učiniti boljim.
Darjuš Samii
ANDREA NEMET
Rođena je 12. januara 2003. godine u Novom Sadu. Osnovnu školu Nikola Tesla u rodnom gradu završava 2017. godine. Sa nepunih 6 godina videvši njene crteže, likovni pedagog I slikarka Marta Buterer Kiš, poziva je da se upiše u Likovnu radionicu Studio mARTa. Njen prvi crtež koji je poslat u Sloveniju, na međunarodnu izložbu likovnih radova na temu Etno običaji i folklor mog naroda, dobio je unikatno priznanje za učesnika u skupini do 10 god. Sa 7 godina njen rad je izabran da učestvuje na izložbi radova dece Japana i dece Srbije koju je organizovao Centar za likovno vaspitanje dece i omladine Vojvodine. Nagrada na koju je veoma ponosna zatekla ju je u 9 godini. To je Ruža iz Lidica, zlatna medalja osvojena na 40. Međunarodnoj izložbi crteža Lidice. Nagradu je sa svojom nastavnicom primila u Beogradu u Češkoj ambasadi. Kao član Sokolskog društva Vojvodina u Novom Sadu, njen crtež na temu Kako sebe zamišljam kao sportistu u budućnosti proglašen je najboljim i odštampan je na majicama svih polaznika srednje starosne grupe. Tada je imala 10 godina.
- godine Institut za javno zdravlje Vojvodine raspisuje konkurs na temu Majčino mleko – najbolja hrana .Njen rad je osvojio prvo mesto a izložbu i uručenje nagrade upriličili su u Gradskoj kući u Novom Sadu.
Njeno odrastanje kao člana Likovne radionice mARTa pratilo je učešće na mnogim izložbama (Studio M, Prirodnjački muzej, Srpsko Narodno Pozorište, Svečani hol Izvršnog Veća Vojvodine, Muzej grada itd) gde je dobijala pohvale i zahvalnice za učešće.
Bavila se atletikom, igrala folklor i 2017.godine završila nižu (šest razreda) OMŠ Josip Slavenski. Iste godine upisuje srednju školu za dizajn Bogdan Šuput u Novom Sadu, smer tehničar dizajna grafike.
- godine u okviru programa na dan grada u Novosadskom Pozorištu, Gradska organizacija Saveza Vojvođanskih Mađara dodeljuje joj priznanje u vidu plakete i novčane stimulacije za uspešan rad i izuzetan učinak. ( za starosnu grupu od 15 do 21 godine.)
Njen diplomski rad, na temu Istraživanje morskih dubina, osmislila je i uradila grafički izgled rekvizita i opreme za jednu firmu i njenu promociju, predstavljanje i reklamiranje, tročlana komisija vrednovala je odličnom ocenom.
Svoje opredeljenje za likovnu umetnost, ostvaruje upisom na Akademiju Umetnosti u Novom Sadu na smer Grafički dizajn. Sa svojom klasom izlaže radove povodom završne godine.
- g učestvuje u radu X.Umetničke i konzervatorske kolonije. Svoj rad na temu vrata, realizuje pod naslovom Vremenska kapsula i izlaže ga u Senti i Bačkoj Topoli.
GALERIJA
Fotografije sa otvaranja